Pro ty, co uvažují o akváriu a v brzké době si ho chtějí pořídit, mám pro vás návod, jak na to.

Představte si:
Je večer. Blíží se podzim, venku je sychravo. Jste doma v teploučku…
Zkuste večer na chvíli vypnout. Zhasněte světla, vypněte všechny přístroje, udělejte si v místnosti naprosté ticho a rozsviťte akvárium. Posaďte se před ním sama nebo s vašimi nejbližšími, nejlépe do měkoučkého křesla, nebo aspoň na židli s opěrkou, a pozorujte. Ticho jako v hrobě. Ani špendlík spadnoucí na zem, nesmí být slyšet….
Průzračnou vodou se prohání hejno rybek. Proplouvají mezi kameny kolem samorostu, proplétají se kapradím…
...a vy upadáte do příjemného a slastného pocitu blaha.

Zařizovaní
Prvořadou věcí je: vybrat vhodné místo pro umístění a vybrat kvalitní akvárium.
Musíme se rozhodnout, kolik do akvária chceme investovat peněz. Větší akvária stojí více peněz, ale je s nimi zase menší práce (netvoří se tolik řasy). Pro začátečníky je však doporučováno menší akvárium s obsahem 50 l. To si můžeme pořídit buď lité, lepené - celoskleněné (silikonovým kaučukem) nebo kostrové.

Při volbě pozadí přihlížíme nejen k jeho umístění, ale i k druhu chovaných rybek. Černou barvu pozadí volíme těm rybkám, které milují přístin, jako jsou rybky s odlesky šupin, např. neonky, tetry žhavé, apod. Naopak rybky, které milují světlo a obvykle jsou stříbřité, by měly mít pozadí např. středně zelené, slabě modré… K černým rybkám zase nedáváme pozadí tmavé, jelikož s ním splynou, ale světlejší, jako je středně zelená, modrá… Nedoporučuje se vkládat pozadí z různých materiálů, i když díky tomu lze vytvořit efektní pozadí. Proč? Bývá to spojeno s nejedním nezdarem, jako je úhyn rybek, atd.

Vhodné místo k umístění akvária je na východní či západní stanu a co nejblíže k oknu, aby na vodní plochu dopadalo co nejvíce denního světla. Dnes již s úspěchem nádrže uměle dosvěcujeme.
Vodorovnost hladiny akvária zajišťujeme pomocí vodováhy.
V blízkosti akvária je třeba mít zásuvku, jelikož je potřeba někde umístit vzduchovací strojek, filtr, který nesmí chybět a jiné pomůcky, které jsou pod proudem.
Na dno akvária dáváme písek. Velikost zrnek a valounků se řídí podle druhu rybek. Bílá křemenná drť se nedoporučuje. Dno dozdobujeme většími kameny, jako jsou křemen, žula, čedič.
Dále umístíme vzduchovací strojek, který musí být umístěn několik centimetrů nade dnem, jinak by vířil usazený kal.
Do akvária nepatří žádné figurky, vraky lodí, mořské škeble ani umělé skalky. Akvárium je samo o sobě i tak krásné.
Pro plnění nádrže používáme ne moc studenou vodu z vodovodu. Nádrž plníme malým proudem, jelikož prudkým by se dno čeřilo.
Rostliny vkládáme do nádrže nakonec. Hezky se vyjímají, např. kalatka mřížovitá, bahnatka vodní, atd.
Po naplnění akvária musí být voda v nádrží křišťálová.
Vodu necháme ustát, aby vyprchal chlór, a poté se nalije potřebné množství aquaregulátoru, který váže těžké kovy obsažené v čerstvé vodě a vhodně upravuje pH čerstvé vody.
Po 24 hodinách stání můžeme jít nakupovat rybičky. Před nákupem je však dobré se poradit nejdříve s odborníkem, protože ne všechny druhy rybek se spolu snášejí.

A na závěr:
Další potřebné pomůcky, které by neměly chybět:
* teploměr,
* síťka na odchytávání rybek a nečistot
* a hlavně krmení,  které dostanete v každém zverimexu.

Krmení dělíme na 3 druhy: suché, mražené a živé.
Krmit můžeme 1x – 2x denně po menších dávkách.

Tak vzhůru do toho! Stojí to určitě za to.