Akupunktura

Trápí vás migrény, bolesti zubů, zad a kloubů, neurózy, metabolické poruchy, alergie či jiné neduhy? Chcete vyzkoušet něco jiného než jen léčbu medikamenty, ale zároveň hledáte něco víc než pouhé placebo? Vyzkoušejte akupunkturu.

Akupunktura je lékařská disciplína, jejíž základ bychom měli hledat v tradiční čínské medicíně. Tato léčebná metoda pramení z východní nauky, podle které se na lidském těle nacházejí důležité body ležící na energetických drahách (meridiánech). Tyto dráhy, jimiž proudí životní energie čchi, jsou spojeny s jednotlivými orgány. Z toho vyplývá, že působením na příslušné body lze dané orgány ovlivňovat. Cílem je nastartoval v těle samoléčebné procesy.

Akupunktura pracuje s několika systémy bodů, například systém bodů po celém těle, na hlavě, rukách a nohách, v dutině ústní a na boltci ucha. Poslední dva jmenované systému bývají často zmiňovány v souvislosti s náušnicemi a piercingy. Odborníci tvrdí, že nevhodným umístěním náušnice v místě akupunkturního bodu je možné přivodit zdravotní komplikace.

Když se řekne akupunktura, nejspíš se vám vybaví vpichování jehliček do různých míst na těle. Ovšem tato lékařská disciplína nevyužívá jen vpichů akupunkturní jehly, uplatňuje se i působení tlakem, elektrickým proudem, magnetickým polem, teplem či chladem, světlem a nebo aplikací léčivých substancí.

Tato léčebná metoda stejně jako řada dalších byla podrobena sérii pokusů a výzkumů, během nichž bylo prokázáno, že akupunktura se úspěšně uplatní při léčbě nemocí, které dobře reagují na placebo (psychické potíže a psychosomatické choroby – neurózy, bolesti, nevolnosti, úzkosti, fobie atd.), ale zároveň je úspěšnější než placebo.

Kdy ano a kdy raději ne?

Akupunktura slouží nejen k léčbě, ale i k prevenci a diagnóze. Je indikována na širokou škálu chorob, například při chřipkovém onemocnění, bolestech hlavy, kloubů a zubů, onemocněních pohybové soustavy, mozkové mrtvici a obrně, astmatu, alergiích, poruchách imunity, vysokém krevním tlaku, zánětech tlustého střeva, poruchách trávení, hemeroidech, cukrovce, úzkostech, depresích, stresu, nespavosti, hluchotě, poruchách zrakové ostrosti, závratích, neplodnosti, PMS, ranních nevolnostech v těhotenství, závislostech…

AkupunkturaAkupunkturu byste si měla rozmyslet, pokud se v blízké době chystáte darovat krev. Osoby, které podstoupily v uplynulém roce akupunkturu mimo zdravotnické zařízení, krev darovat nemohou.

Terapii vám z důvodů žádné nebo velmi nízké účinnosti neprovedou při opilosti, silném ovlivnění léky či drogami, 3 až 6 měsíců po rentgenovém ozařování a během celkové hormonální léčby. Rovněž vám nebude provedena při akutních stavech bez stanovené diagnózy (akutní bolesti, infekce, infarkt myokardu), při psychotických stavech. Akupunkturu jehlou vám neprovedou při hemofilii (chorobná krvácivost). Neošetří vás ani v místě, kde je tkáň postižena zhoubnými nádory.

Pamatujte, že akupunktura stejně jako další alternativní léčebné metody není náhradou klasické léčby, ale měla by být používána jako její doplnění a podpora. Akupunkturu mohou provádět pouze lékaři s licencí pro provádění akupunktury. Nabídku služeb lékařů s licencí naleznete například pod tímto odkazem.

Máte s akupunkturou zkušenosti? Vyzkoušela byste ji?