ufo

Určitě si většina z vás vzpomene na Pavla Miškovského. Dva roky dělal šéfredaktora magazínu Žena-in. Pavel ale není jen zapáleným novinářem, je také odborníkem na problematiku UFO - tedy ufologem. Slovo dalo slovo a vznikl následující rozhovor...

Kde a kdy, Pavle, očekáváš letos první kruhy v obilí?
Kruhy v obilí se objevují ve větší míře každoročně se začátkem prázdnin. Dnes už totiž víme, že zhruba 90 procent jsou padělky, tvoří je tedy lidé a souvislost se začátkem letních prázdnin a doby dovolených je tedy jasná.

UFO znamená „neidentifikovatelný létající objekt“, jaká UFO jsme letos již mohli pozorovat?
V poslední době stále častěji lidé pozorují na nebi zvláštní úkaz, který označují za UFO. Jsou to oranžově zářící objekty jasnější než hvězdy a planety. Svítí stálým jasným, někdy mihotavým světlem a pohybují se po obloze pomalým přímočarým pohybem. Někdy jde jen o jeden objekt, jindy je jich víc, někdy dokonce až desítky těchto světel brázdí oblohu. Ufologové si jej pracovně nazvali „flotila“. Jejich vysvětlení je ale jednoduché, jde o tak zvané létající lampiony. Jde vlastně o pytlík z impregnovaného (obvykle červeně zbarveného) papíru, který je na obvodu vyztužen tenkým drátem, na kterém je zavěšena tableta z hořlavého materiálu. Jinak samozřejmě evidujeme celou řadu případů, které se vysvětlit nedaří. Ty vysvětlené však převažují.

Stalo se, že bylo UFO identifikováno? A zůstalo pak stále označeno jako UFO?prostě ufo
Samozřejmě. Vysvětlit se nám daří přibližně asi 30 % hlášených UFO, a v tom případě se z UFO stává IFO (čili identifikovaný létající objekt).

Někdy (bohužel dost často) se nám nepodaří shromáždit dostatek informací o pozorovaném jevu, abychom mohli jednoznačně usoudit, zda se jedná, či nejedná o něco známého. Takovým případům říkáme „UFO z nedostatku informací“ a na jejich vrub připadá něco přes 60 % případů.

Zbývá asi 8 až 10 % případů, kde se nám přes relativní dostatek věrohodných informací nedaří nalézt přirozené vysvětlení. Ty potom nazýváme skutečná (pravá nebo chcete-li „hard“) UFO - čili neidentifikovatelné létající objekty. Ani to však ještě neznamená, že šlo o mimozemšťany (ufony). Je totiž třeba vzít v úvahu naše poněkud omezené možnosti, přestože se při vyhodnocování snažíme využívat stále více vědeckých odborníků. Je docela možné, že některá UFO by šla vysvětlit přirozenou cestou, avšak my jsme na to nepřišli. Také je možné, že část pozorovaní se týká dosud málo známých, vzácných, či dokonce dosud neznámých přírodních jevů - například v poslední době se zejména diskutuje o tak zvaných zemských světlech. Je velmi pravděpodobné, že určitou část neidentifikovaných objektů tvoří testované a utajované nové druhy letadel či dalších vojenských prostředků.

Jak často se s jevem UFO setkáváme na našem území?
Poměrně často, zejména v létě, kdy lidé tráví čas venku na zahrádkách a dívají se na oblohu. Denně tak nyní chodí zhruba dvě hlášení.

Zajímá vás problematika UFO? Aktuální informace najdete na...

Reklama