Všude, kam se podíváte, si můžete přečíst, že obézní lidé umírají dříve. Pokud si myslíte, že bez nadváhy jste v bezpečí, mýlíte se. Aktivním lidem s obezitou hrozí poloviční riziko smrti než štíhlým, kteří se pohybu nevěnují.

Obezita je stále chápána jako rizikový faktor pro rozvoj aterosklerózy, jejíž komplikace jsou častou příčinou smrti. Novější studie však ukazují paradoxní zjištění – dobrá fyzická kondice obézních lidí snižuje úmrtnost na úroveň neobézních.

Tato skutečnost zůstávala poměrně dlouho nepovšimnuta. Ačkoliv se obezita léčí kombinací diety a pohybové léčby, předpokládalo se, že zdrojem veškerého prospěchu je redukce hmotnosti.

Aktivita versus lenost

Průlom přinesla studie prof. Blaira z Univerzity v Jižní Karolíně. Zatímco v předchozích studiích lidé hodnotili svoji výkonnost sami podle odhadu, v tomto výzkumu se vědci rozhodli změřit výkonnost přesně.

Ukázalo se, že fyzická aktivita a dobrá fyzická výkonnost rizika obézních maže, takže jsou na srovnatelné úrovni, jako kdyby měli normální váhu. Navíc, a to je revoluční zjištění, mají obézní aktivní lidé poloviční úmrtnost než štíhlí lidé, kterým pohyb chybí.

Obézní, ale fit

Pokud tedy máte kila navíc, cvičíte, vaše fyzická výkonnost roste, ale pořád nemůžete shodit svá kila, nezoufejte. Svému tělu prospíváte, i když vaše váha neklesá, a jste na tom lépe než váš líný štíhlý kolega. V budoucnu se tak dá očekávat, že z obezity bude jen kosmetický problém, zatímco pro naše zdraví bude důležité to, zda jsme fyzicky zdatní.

Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

Reklama