Dala jsem si závazek: Letošní dovolenou strávím aktivně v duchu zdravého životního stylu. Konec nečinného grilování se na slunci, konec vyspávání do jedenácti, konec proflákaného času. Budu hrát tenis, plavat, jezdit na kole, na koni a jíst zeleninu.To by v tom byl čert, aby to na mně nezanechalo pozitivní stopy.

 


Začala jsem jízdou koňmo. Podotýkám, že jezdím příležitostně, jezdím ráda, ale nikdy bych si netroufla říct, že jezdím dobře. Ale mám několik míst, kde mi půjčí koně, a já jim ho vždycky v pořádku vrátím. Tentokrát jsem si vyrazila na své oblíbené Gelušce, tak jí familiérně říkám. Jinak se jmenuje Gelo, je to anglický plnokrevník, a ačkoliv je jí už hoooodně přes deset, vzpomínka na úspěšnou dostihovou kariéru a chuť závodit z ní asi nikdy nevyprchají. Takže spolu máme takovou nepsanou dohodu, že pojedeme hezky v klidu na procházku, maximálně si kousek zaklušeme a dost. Říkám jí: ,,Hele, neblbni, už jsme obě babky, nechci si srazit vaz a tebe by bylo do salámu škoda."

 

 

Vždycky nám to fungovalo, ale najednou jí prdlo v té její závodní kouli, začala caplovat, na krku jí naběhly žíly a celé tělo se netrpělivě chvělo v touze vyrazit. Ale copak jsem ji mohla pustit? Nemá brzdu a poučky zkušených, že se to zběsile pádící zvíře dá zastavit točením do kolečka, mě tedy moc neuklidnily. Čím víc jsem jí bránila, tím víc chtěla dopředu. A když to nešlo dopředu, zkusila to do strany a nakonec dozadu.
,,Proboha, kdo jí tam vrazil tu zpátečku?“ chtěla jsem být vtipná, a v tom mi kobyla zmizela pod zadkem. Vteřinový záblesk hlavou, že letíme do nějaké studny, se naštěstí nepotvrdil. Válely jsme se v zarostlém  potoce, který se utajeně vinul loukou. Dopadly jsme do měkkého, takže křepce vyskočila, já jsem se vyblátošila a jala se ji chytat. Jak z blbé komedie.
Tak dopadl zatím můj poslední jezdecký zážitek, z něhož mě bolely ruce, jako bych držela rozjíždějící se autobus.

 


,,No nic, vrhneme se na tenis, a protože je úděsný vedro, budeme vstávat v šest!“, oznámila jsem s lehkou dávkou zlomyslnosti svým dospívajícím dcerám. Nebudu tlumočit reakce, mnohá z vás si je snadno domyslí sama. Teda ne, že by opouštění prázdninového pelíšku v tak časnou hodinu pro mě byla slast, ale jakákoliv úleva z mé strany by pošramotila autoritu. Musela jsem se překonat, vytáhnout své zívající ratolesti na kurt, vybrat si nevýhodnou pozici proti slunci a v roli přihrávače a trenéra v jednom vydržet alespoň týden. Zpočátku mě bolelo všechno, co lze s trochou nadsázky nazvat svalem, ale jsem šťastná, nabitá endorfiny a  pocitem, že dovolenou strávím aktivně.

 

,,Jdeme k vodě, plavání je zdravé a zregeneruje namožené svalstvo!“ Já, vyzbrojena knihou, (kdy si taky může člověk v klidu něco přečíst), dcery „empétrojkami“ a náladou pod psa (jinou snad puberťáci v přítomnosti rodičů nemívají) jsme vyrazily na koupaliště. Moje bláhová představa, že si zaplaveme, se rozplynula hned při vstupu. Vřískající, potápějící se, skákající a pokynů plavčíka zásadně nedbající mládež plus debatující babči v koupacích čepicích uprostřed bazénu a tatínkové s navěšenými neplavci na zádech vám představu o plynulém pohybu plavmo dokonale zhatí a promění v boj o přežití. Spíš mi to vodní pinožení připomnělo rušnou pražskou křižovatku v dopravní špičce. Pocit bezpečí na dece mi zas vymluvila šílená bomba fotbalovým míčem přímo do hlavy a všudypřítomní mravenci. Tak to se moc nepovedlo. Nezbývalo než chodit opět brzy ráno, když mládež ještě spí, tatínkové jsou v práci a babči si vyhřívají kosti na lavičkách. Bájo, ale to jsem musela absolvovat sama, neboť moje mládež  ještě spala. Opravuji: skoro spala. Ty mi zas dají, jestli to budou číst.

 


Teď už jsem zase v práci, ale je pátek a přemýšlím o aktivně prožitém víkendu. Už jsem si domluvila koně. Musím si přece napravit reputaci, ne?
Koneckonců, ve srovnání s koupalištěm mi jízda koňmo připadá jako bezpečně strávený volný čas.
 


A co vy, milé ženy-in?
Jak jste prožily letošní dovolenou?
Jak si dobíjíte baterky?
Odpočíváte aktivně, nebo nabíráte síly slastným nicneděláním?
Co pro vás znamená aktivní dovolená?
Je to sport, výlety za poznáním nebo rekonstrukce chaty?

Podělte se s námi o své zážitky z dovolené!
Pošlete fotky!
A my vám pošleme dárek...

Reklama