Nový systém péče o pleť Derma Genesis z dílny Laboratoří L’Oréal je jedinečný díky svým aktivním látkám, které obsahuje. Bylo zapotřebí 7 let výzkumu, aby laboratoře L’Oréal mohly vyvinout péči Derma Genesis s molekulou Pro-Xylane™ a kyselinou hyaluronovou, které mají v tomto spojení významný vliv na buněčný biotop.

Nyní vám tyto dvě aktivní složky blíže představíme, abyste se mohli hlouběji seznámit s jejich vlivem a účinkem na naši pleť.
 
Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je již známou a velmi oblíbenou látkou, kterou využívá estetická medicína v léčbě projevů stárnutí kůže. Již minimálně jedno desetiletí je využívána jako skoro ideální kožní injekční výplň, pro odstranění vrásek a kožních nerovností.

Výhodou kyseliny hyaluronové je její unikátní struktura. Jedná se o látku tělu vlastní (v organismus se vyskytuje jako složka tzv. mezibuněčné hmoty). Je součástí pojivových tkání a hlenových látek v těle. Chemicky se jedná o látku ze skupiny cukrů, gelového charakteru. Molekuly jsou velké, takže po doputování na místo účinků zůstávají na svém místě a plní svou přirozenou funkci. Hlavní funkcí v lidském organismu je vzájemné spojení tkání a zvlhčování. Vyskytuje se ve stěnách cév, srdečních chlopních, retině –sítnici, chrupavkách, sklivci a především v kůži.


Zde se podílí na udržení vody ve strukturách kůže a vyplnění prostoru mezi kolagenními a elastinovými vlákny. Hledíme-li na funkční význam kyseliny hyaluronové v kůži, pak se jedná především o funkci hydratační – udržení vody v kůži, transportní – přenos živin mezi krevními kapilárami (nejmenší cévky) a kožními strukturami a tvoří tzv. vnitřní ochrannou barieru proti mechanickému a chemickému poškození. V poslední době studie potvrdily její význam v boji proti volným kyslíkovým radikálům, které jsou s její pomocí odstraňovány z kůže. Jsou vlastně vyplavovány ven z kůže. Udržuje optimální zevní prostředí pro buňky druhé vrstvy kůže a díky vhodnému zevnímu prostředí mohou buňky dobře pracovat a podílet se na obnově kůže.

Jestliže mluvíme v číslech, pak v organismu je asi 15 gramů čisté kyseliny hyaluronové, z čehož je zhruba polovina v kůži. Molekula kyseliny hyaluronové udržet množství vody ekvivalentní asi 1000násobku její hmotnosti. To znamená, že je hlavním garantem hydratace škáry – druhé vrstvy kůže.

Z hlediska zevního estetického pohledu je kyselina hyaluronová hlavní složkou tzv. turgoru – napětí kůže. Chceme-li si zjednodušit pohled, pak je možné přirovnání ke kvalitní výplni matrace. Bývá též nazývána „klíč k fontáně mládí“.

Na její přirozenou hladinu v organismu má vliv genetika, hladina hormonů (estrogenů, androgenů), dostatek magnézia (hořčíku) a zinku, naopak na odbourávání se podepisuje cigaretový kouř, vitamin C a některé speciální enzymy (hyaluronidáza).

Jako součást kosmetických preparátů je efektivním hydratačním činidlem a látkou, která se dobře vstřebává a svým složením je látkou, která je kůži vlastní. Díky zvýšenému obsahu snižuje ztráty vody z kůže a doplňuje struktury, které snižují oxidativní stres kůže – tedy pomáhá odbourávat volné kyslíkové radikály, které výrazné urychlují stárnutí kůže.

Pro-Xylane

Je látkou přírodního rostlinného původu, z hlediska chemického se jedná opět o látku cukrového charakteru, která, ač není přirozenou původně přirozenou složkou kůže, je velmi dobře tolerována a účinek je efektivní.
Jako jednoduchý cukr je základem pro tvorbu GAG – glykosaminoglykanů, látek, jež společně s kyselinou hyaluronovou tvoří základ mezibuněčné hmoty lidských tkání.

V této hmotě jsou ukotvena základní vlákna a obklopuje buněčné struktury. Díky udržení množství a kvality mezibuněčné hmoty, kterému napomáhá, je dosaženo pevných spojení mezi pokožkou škárou a podkožím. Dokonce ProXylane pomáhá zakotvovat molekuly kyseliny hyaluronové v dermis zvýšením a zlepšením funkce speciálních buněčných receptorech. Ze zmíněného vyplývá ideální spojení kyseliny hyaluronové (non-animal produktu) a ProXylanu (produktu Green Chemistry) v jednom produktu. Efekty obou se vzájemně potencují a zajišťuji kůži „buněčnou mladost“.

Stimulací syntézy GAG působí Pro-Xylane™ na vytváření optimálního buněčného prostředí. Dále posiluje tvorbu určitých složek významných pro buněčnou matrix. Posiluje tudíž soudržnost mezi dermis a epidermis. (Testy in vitro.)

Objev: Pro-Xylane™ má jedinečný účinek na epidermis, zvyšuje tvorbu receptoru CD44, což je protein přichycený na buněčnou membránu. Tento receptor umožňuje kyselině hyaluronové, aby byla pevně navázaná na buňky, a tím zajišťovala efektivní hydrataci dermis a epidermis, stejně jako regulaci, soudržnost a přilnavost keratinocytů.

Zelená chemie

Posouzení Pro-Xylanu™ z hlediska „zelené chemie“ byla provedena ve třech úrovních: původ xylózy, proces syntézy a dopad na životní prostředí. Xylóza se získává z rostlinného materiálu, konkrétně z kůry buku, který pochází ze západní Evropy. Proces syntézy je přímý. Zahrnuje pouze dvě stádia syntézy, která jsou optimalizovaná a chemicky velmi jednoduchá. Uspoří se tak použití činidla i energie, což jsou pro zelenou chemii důležitá kritéria.
Použití vody jako rozpouštědla spolu s vývojem sekundu trvající katalytické reakce dále posiluje principy zelené chemie. Informace týkající se životního prostředí ukazují, že Pro-Xylane™ je biologicky odbouratelný, neakumuluje se v organismech a není ekotoxický.

Jistě jste našli v článku plno termínů, kterým nerozumíte.
Proto je pro vás připraven i mini slovníček odborných pojmů ZDE.
 

Reklama