ete.jpg
Foto: Shutterstock

Krkonošské pivní slavnosti, Vrchlabí, 12. srpna

V sobotu 12. srpna se ve Vrchlabí na náměstí koná polokulatý 25. ročních tradičních Krkonošských pivních slavností. Všichni milovníci piva si na této akci rozhodně přijdou na své. Krkonošské pivní slavnosti jsou především svátkem dobrého piva a jídla. Pod dozorem vládce hor Krakonoše se o zahnání žízně postará nespočet píp, ochutnáte piva různých značek, která doplní bohatá nabídka vín, destilátů, koktejlů i nealko nápojů. Návštěvníci k tomu mohou zakousnout grilované maso, klobásy, steaky, špízy nebo sejkory, borůvkové koláče a další místní dobroty. Nebude chybět ani doprovodný program, na kterém vystoupí UDG, TRAUTENBERK, BUTY, Jam and Bazar, Cémur Šámur, Barbarella, OLYMPIC revival a další. Program začíná od 14 hodin.

Mezinárodní folklorní festival, 16. až 20. srpna, Červený Kostelec

Už 69. mezinárodního folklorního festivalu se bude konat od 16. srpna v Červeném Kostelci. Folklorní soubory z různých koutů celého světa předvedou svůj um. Červený Kostelec se na pár dnů stane středem folklorního světa, světem barev, tance, zpěvu a různorodých tradic. Letošní ročník bude zahájen ve středu 19 hodin a doprovozen také unikátním koncertem Janka Ledeckého s Filharmonií Hradec Králové a Ivanem Hlasem. Následující dny se se představí taneční vystoupení zúčastněných folklorních souborů. V pátek návštěvníky čeká například Latinskoamerický večer v neděli pak festival zakončí průvod ulicemi. Chybět nebude ani zábava pro děti včetně dílny nebo dětské herní zóny.

Letní Letná, Letenské sady, 17. srpna až 3. září

Festival Letní Letná slaví 20 let, a do letošního programu proto vybral to nejlepší z nejlepšího nového cirkusu, jímž si už dvě dekády získává srdce diváků. Na jubilejní dvacátý ročník se vrací zahraniční hvězdy novocirkusového umění, které nejvíce strhly festivalové publikum. Britská cirkusová stálice NoFit State o sobě dá vědět s nepřeslechnutelnou a divokou SABOTAGE. Sourozenecké duo z francouzsko-belgického souboru Collectif Malunés ve spolupráci s ansámblem MOVEDBYMATTER předvede v inscenaci BITBYBIT bratrovražednou show. Francouzský Cirque Aital rozbalí A CIEL OUVERT – pod hvězdným nebem – bohémské tábořiště, které je vstupem do úplně jiného světa. Kanadský Cirque Alfonse obrátí v komicky živé inscenaci ANIMAL život na jedné farmě vzhůru nohama. Akrobacie světové úrovně, která dovede vyprávět příběh i vyvolat emoce, bude na Letní Letné k vidění od 17. srpna do 3. září. Oslavu dvaceti let existence zahájí festival unikátní poctou novému cirkusu. Zahajovací představení je veřejnosti přístupné zdarma a k vidění bude jen dvakrát – 16. a 17. srpna.

64d35ecd6ec0fereterz.png
Foto: Letní Letná, NoFit State Circus

Mácháč – Doksy, Máchovo jezero, 18. až 19. srpna

Mácháč patří historicky k nejzásadnějším tanečním open air festivalům u nás. Magické spojení přírody, taneční hudby a nádherné scenérie na břehu Máchova jezera s písčitou pláží je přesně to, díky čemu má festival jedinečnou atmosféru a stal se brzy nejnavštěvovanější akcí elektronické taneční hudby v ČR.

Thermal Street Food Market vol. III, Karlovy Vary, 18. až 19. srpna

Již třetí ročník úspěšného food festivalu, kde se představí street food z celé České republiky, se uskuteční v Karlových Varech. Návštěvníky čeká kromě dobrého jídla také zajímavý bohatý doprovodný program, v kterém nebude chybět parkour, capoeira, graffiti nebo fire show. Část festivalu pak bude věnována českému designu. Celý program navíc navazuje na Karlovarské kulturní léto, v rámci kterého si můžete užít třeba koncert Bena Cristovaa.

Mladějov 1915, Mladějov na Moravě, 26. srpna

V Mladějově na Moravě se konají vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války. Celodenní program z období první světové války pro děti i dospělé nabídne například burza militárií, jízdu parních úzkorozchodných vlaků, dobový doprovodný program a bojovou ukázku, které se zúčastní 200 bojujících, obrněná vozidla, dělostřelectvo, letectvo, koně apod. Vstupné na akci stojí 130 Kč a 70 Kč snížené.

Asie vzdálená a blízká, 2. září, Praha

Asii zblízka můžete zažít na festivalu Asie vzdálená a blízká, který se pořádá již 8. rokem. Z Jiřího z Poděbrad se před pár lety přestěhoval do Centrálního parku na Pankráci, kde se uskuteční i letos. Na své si přijdou milovníci asijské gastronomie, kteří ochutnají známé i méně známé pokrmy z různých koutů tohoto kontinentu, ale také milovníci kultury. Letošní ročník nabídne dračí i lví tanec, kaligrafii, orientální čajovnu, indické tance, mongolskou hadí ženu, bojová umění a mnoho dalšího. Čtyřhodinový program pak zakončí moderní k-pop blok, který potěší hlavně mladší návštěvníky. Zábava se tady najde i pro děti, takže své ratolesti jistě nemusíte nechávat doma. Vstup na festival je zdarma. Stánky začínají fungovat od 10 hodin ráno, festival pak započne v 16 hodin.

blobid0.jpg
Foto: Asie vzdálená a blízká

Nebál, 9. září, Brno

Intenzivní desetihodinový sen protkaný uměleckou performancí, hudbou, tancem, gastronomií a především svobodným vyjádřením sebe sama. Přesně takový bude druhý ročník Nebálu, brněnského večírku roku vymykajícího se žánrovým škatulkám. Uskuteční se v sobotu 9. září v areálu Nové Zbrojovky. Nebál je unikátním světem, únikem z reality, vytvořeným jen pro jeden jediný večer. Jeho autoři z brněnské gastronomické skupiny Lidi z Baru jej popisují jako trochu ples, trochu párty, trochu cirkus a trochu art. Letošním tématem Nebálu je bdělé snění. „Představte si sami sebe ve snu vlastním nebo i cizím. Jak vypadáte a co ve vás tato představa probouzí? Pokud s právě takovým dresscodem a mindsetem na Nebál dorazíte, užijete si ho na maximum,“ říká marketingová manažerka Lidí z Baru Veronika Kučerová. Industriální prostory Nové Zbrojovky umožní snový svět rozdělit na dvě části – jednu spíše euforickou, druhou intimnější až dekadentní. „Cílem je zrcadlit odlišné polohy, kterých naše vědomí a snění může dosáhnout. Záleží na každém, kde bude chtít trávit víc času,“ dodává. 

Strakonický letecký den, 9. září

Milovníci létání a letadel, pozor, na letišti ve Strakonicích se 9. září koná letecký den. Od 14 hodin jsou připravené letecké ukázky, areál letiště je otevřen však už od 10 hodin. Akce bude mít bohatý doprovodný program zejména pro děti, které do 15 let mají vstup zdarma. 
 
Slavkov Čokofest, 15. až 17. září

Milujete čokoládu? Pak byste si neměli nechat ujít 11. ročník Čokofestu, který se letos po čtvrté koná na zámku ve Slavkově. Za akcí stojí Francouz Chris Delattre, který žije v Olomouci. Akce zahajuje sezónu čokoládových festivalů, která pokračuje napříč republikou. Účastní se jich spousta čokoládových mistrů, jak by se dali nazvat její výrobci, kteří zde tuto oblíbenou pochutinu představí v mnoha variantách.
shutterstock-1710150178.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Jednotlivé akce a festivaly

Reklama