shutterstock-796423756.jpgZdroj: Shutterstock

Příčinou akné v dospělosti je často především zvýšená hladina ženských, ale také mužských hormonů, nicméně může jít také o reakci na mastná, kořeněná nebo příliš sladká jídla fungující pro akné jako zdroj mazu.

 Jak začít při léčbě akné

Rozhodly jste se říct pupínkům dost? Nejlepším začátek je potom jednoznačně úprava životosprávy. Správné stravování, dostatek čisté vody a vyhýbání se alkoholu a kouření může už za pár týdnů proměnit váš obličej téměř k nepoznání. „Obecně je nejlepší minimalizovat příjem mléčných výrobků, které lze nahradit lactose-free produkty. V omezeném množství bych doporučila snížit příjem sacharidů a ořechů, například sladké pečivo, dorty, zákusky, čokoládu, zmrzlinu, slazené nápoje, arašídy a pistácie. Důležité je úplně vyloučit chilli a wasabi, stabilizátory chuti jako masox, vegeta a také produkty, které je obsahují,“ říká doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha.

Co dále…

Další návyk, který si můžete snadno osvojit je správné čištění pomocí kosmetiky pro problematickou pleť, ale také omezení častého zlozvyku sahání na tvář rukama, když nejsou čerstvě umyté. „Klíčová je častá dezinfekce rukou, dezinfekce obrazovky mobilního telefonu po každém hovoru, utíraní a vysušování obličeje pouze jednorázovými papírovými utěrkami, návlek na polštář z hedvábí (ideální je výměna 1x týdně),“ říká doktorka Poljančuková. Výsledky se projeví většinou rychle, pokud ale nejde vše podle vašich představ, nemusíte zoufat – v období před menstruací nebo při zvýšeném stresu dochází k hormonálním výkyvům, které krátkodobě způsobují zhoršení pleti.

Čím si můžete uškodit?

Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Tento proces by měl provádět pouze odborník. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět.  Při odborném čištění se navíc vždy používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Dále nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu.

Reklama