Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových míšků. V období puberty vznikají alespoň minimální projevy u 100 % dívek a chlapců, 40 % adolescentů má takové obtíže, že je nutný zásah dermatologa.
U dívek je vznik častější, v některých případech již po desátém roce, chlapce postihují těžší formy. Onemocnění většinou mizí do třiceti let věku, nicméně asi u 1 % mužů a 5 % žen přetrvává i v dospělosti.

Příčiny vzniku – směs faktorů vnitřních i zevních:
· dědičně podmíněná dispozice
· zvýšený mazotok v závislosti na hormonální regulaci. Toto stimulují zejména mužské hormony, naopak ženské estrogeny ji tlumí. Tomu odpovídá i zvýšení sekrece mazu v pubertě zejména u mužů, zlepšení během těhotenství a výkyvy v průběhu menstruačního cyklu.
· ucpávání ústí vlasových míšků, zátka s následným hromaděním mazových hmot a vznik klasických komedonů
· bakteriální osídlení míšku zvyšující se při větší tvorbě mazu

Akné není způsobeno příjmem jídla se zvýšeným obsahem tuku nebo špinavou pletí. Projevy akné se vyskytují nejčastěji na obličeji, hrudníku, ramenou, zádech. Prvotním projevem je komedon – útvar bělavě prosvítající či černý v ústí vlasového míšku. Pokud se přidá zánět, v okolí vznikají zarudlé vyvýšeniny, někdy přecházejí až v abscesy, které se hojí rozsáhlými jizvami.

Zvláštní typy akné:
· popubertální akné vzniká po osmnáctém roce, může být navozeno některými typy antikoncepce
· androgenní akné u hormonálních problémů, společně se zvýšeným ochlupením, porucha menstruačního cyklu
· novorozenecký a dětský typ akné způsobený změnami po porodu a v ranném dětství
· akné kosmetické – po nevhodných kosmetických přípravcích
· Mallorca akné po opalování v kombinaci se sun-blocky
· polékové akné po horm. přípravcích (kortikosteroidy)

Léčba: nejdůležitější je pravidelné a poctivé čištění pleti! I přes nejmodernější postupy je léčba akné často svízelná a vždy dlouhodobá. Je důležité začít léčit co nejdříve, nejlépe ihned při vzniku prvních komedonů. Bráníme tím rozvoji těžších forem a jizvení.

Základem je mechanické čištění pleti, včetně odborného propíchnutí zanícených projevů s odsátím hnisu, jiná manipulace (škrábání, mačkání) je naprosto nevhodná. Dále vhodné kosmetické přípravky (nikdy ovšem ne masti), které obsahují nejrůznější látky snižující mazotok.

Další léčba již spadá do oblasti dermatologie. Zevně používané léky ve formě gelů. roztoků a krémů obsahují látky snižující mazotok, štěpí zátky mazových folikulů nebo ničí bakterie (lokální retinoidy, benzoyl-peroxid, kys. azelainová, antibiotika).
Chemický peeling je metoda nanášení nejčastěji ovocných kyselin na ošetřovaná místa s cílem odloučit nejpovrchnější vrstvy kůže.
Staronovou metodou je používání světelných zdrojů v terapii akné (červené, modré, zelené světlo), nejnovějším hitem užití diodového laseru k tepelnému poškození mazových žláz s následnou remodelací v hloubce.
Celková léčba je určena pro těžší formy akné a nese s sebou pochopitelně riziko nežádoucích účinků. Používají se antibiotika, hormonální léčba, protizánětlivé léky, vakcíny, zinek...

V současné době nejúčinnější v terapii akné je syntetický derivát vitamínu A-Roaccutane, který dramaticky snižuje tvorbu mazu a reguluje tvorbu zátek. Nevýhodou je řada nežádoucích účinků, nezbytné je pravidelné klinické i laboratorní sledování s léčbou cca 4-6 měsíců.
U těžkého abscedujícího akné jsou nutná chirurgická naříznutí projevu. V další fázi korektivní dermatologie řeší následky akné – jizvy - laserem, dermabrazí mechanickou, krystalizací, injekcemi látek do jizev natravující vyvýšené projevy či vytnutím nejpostiženějšího místa.

Zjistili jsme, že laser SMOOTHBEAM - tzv. laser věčného mládí - který v ASKLEPIONU úspěšně používáme pro udržení mladistvého vzhledu pleti a novotvorbu kolagenu v kůži, může významně pomáhat v boji s akné. Tento postup schválila americká zdravotnická společnost FDA. Ošetření akné pomocí SMOOTHBEAMU má nespornou výhodu v tom, že je časově nenáročné (ošetření trvá max. 30 minut, klient absolvuje 3 ošetření v měsíčních intervalech). Podle prof. lékařské univerzity v Bostonu Thomase Rohrera už tři týdny po prvním sezení je znát viditelné zlepšení projevů o 63 % a po třech sezeních se úspěšnost blíží k 90 %. Terapie je maximálně účinná i šetrná s minimálním rizikem následného jizvení. Ihned po zákroku je možné odejít za svými povinnostmi. Další velikou výhodou je cenová dostupnost a dlouhodobý efekt terapie.

Reklama