image.png
Foto: Shutterstock

Folikulitida (hýžďové akné) se může objevit jednorázově
Lidé se s ní často potýkají po čase stráveném ve vířivce, sauně nebo páře. Horké prostředí je jako dělané pro tvorbu akné. Takové pupínky by měly po pár dnech zmizet.

Upnuté oblečení je velká chyba
V letních měsících se více potíme a pokud pokožka nemůže dýchat, dochází k tvorbě bakterií a následnému zanícení kůže – výsledkem jsou ošklivé a svědivé pupínky. Na vině nejsou pouze džíny (přes denim materiál nemůže kůže dýchat), ale například i legíny, ve kterých cvičíte. Pokud můžete, volte volnější oblečení a pokud ne, upnuté kalhoty převlékněte hned, jak můžete. 

I spodní prádlo si vybírejte pečlivě. Materiály, jako je polyester, nylon nebo hedvábí může také způsobit hromadění vlhkosti. Volte bavlnu a velmi dobře funguje i sportovní oblečení, které má funkci odvádět vlhkost.

Sprchujte se okamžitě po cvičení
Jste zvyklí se po cvičení ani nepřevlékat, okamžitě se odebrat domů a sprchu nechat na později? V létě je to velká chyba, která vás může stát akné na hýždích. Pot, který na kůži zaschne, ji může dráždit a vytvořit ideální prostředí pro růst bakterií. Naplánujte si pohybové aktivity tak, abyste se po jejich ukončení mohli bezprostředně vykoupat. 

Aktivity, jako je jízda na kole, spinning, veslování a další, které provádíte v sedě, mohou mít na vaše pupínky na zadní části neblahý vliv. Kůže na hýždích se totiž tře a může docházet k rozedření a šíření zánětu. Pokud vás akné na hýždích trápí, dejte přednost pohybu ve stoje.

64bfa9610d731image.png
Foto: Shutterstock

Vyvarujte se alergenům
Akné na hýždích může způsobovat, nebo dokonce zhoršovat chemikálie a parfemace v produktech, jako jsou prací prostředky, aviváže, intimní ubrousky, toaletní papír nebo i sprchové gely. Studie zjistily, že běžná látka používaná v kosmetice – methylchlorisothiazolinone – bývá často spojena s alergickou kontaktní dermatitidou. Pokud vás také dráždí, volte hypoalergenní produkty.

Buďte šetrní
Při těchto problémech se vyvarujte všemu, co by kůži mohlo podráždit. Vyhněte se holení, depilování, škrábání, drhnutí a zbytečně si na oblast nesahejte. Naopak si na postižená místa přikládejte teplé obklady. Stačí čistý hadřík namočit do teplé vody, vyždímat a nechat působit. Uleví se vám, zklidní podráždění a teplo dokáže vytáhnout hnis. Můžete zkusit do teplé vody přidat pár kapek jablečného octu, který má antimikrobiální vlastnosti. Na redukci zanícených míst a zklidnění pokožky pomůže Tea tree olej.

Ve sprše na hýždě nepoužívejte klasický sprchový gel, ale volte něco hypoalergenního, bez parfemace. Neuděláte chybu, pokud koupíte produkt určený pro děti nebo zajdete do lékárny a necháte si poradit proškoleným lékárníkem.

64bfa9c2b1839image.png
Foto: Shutterstock

Pokud potíže neustupují, navštivte lékaře
Pokud jste vše vyzkoušeli a příznaky hýžďového akné nemizí nebo se naopak horší, zajděte k praktikovi nebo rovnou ke kožaři. Ten určí léčbu a pomůže vám zbavit se problému co nejrychleji.

Zdroj: healthline, verywellhealth, womanhealthsmag, instyle, studie

Reklama