Akné způsobuje čokoláda. Pupínky zničehonic vyskáčí, když člověk sní něco moc kyselého. Za nenáviděné "beďary" může nedostatek sexu. Třikrát špatně. Je sice pravda, že někomu se stav pleti zhorší, když si dá třeba kyselou okurku či tabulku čokolády, ale samy o sobě akné nevyvolávají. Skutečné příčiny je třeba hledat jinde - tou hlavní jsou hormonální výkyvy a vyšší hladina mužských pohlavních hormonů. Zatímco v době dospívání jsou normální, někoho provázejí celý život a akné trápí ženy třicetileté i padesátileté.

Když je potřeba léčba

Vliv hormonální nerovnávahy na stav pleti posilují i další faktory. "Špatná životospráva, nedostatek péče o pleť a špinavé životní prostředí," vyjmenovala je dermatoložka Jarmila Rulcová z brněnské dermatovenerologické kliniky. Akné se tak může objevit třeba po náhlém ukončení kojení a podobně. A jak je to se zmíněnými potravinami? Pokud někdo akné má, tyto potraviny či třeba koření mohou stav ještě zhoršit. Vůbec nejhorší jsou sladkokyselá jídla. 

I mladí se mají léčit

Pupínek tu a tam je normální a po čase zase zmizí. Pokud je však akné úporné, je na místě zamířit s ním do ordinace kožního lékaře. A to platí jak pro dospívající, tak pro starší lidi. Není totiž třeba, aby se chlapci či dívky trápili kvůli nevzhledné pleti, když existují přípravky, které mohou její stav zlepšit. Navíc špatně ošetřené a podomácku vymyčkávané pupínky mohou na kůži zanechat jizvičky.  "Aby byla léčba úspěšná, musí zasáhnout co možná nejvíce příčin vedoucích k projevům akné," vysvětlila lékařka. 

Stres vadí
Zahnat akné na ústup může pomoci i vhodně zvolená antikoncepce, ovšem uvažovat o ní v tomhle ohledu má smysl jen u skutečně úporného trápení s pupínky. Antikoncepce "na akné" je totiž zejména kožním lékem a má i některé nepříjemné vedlejší účinky, protože obsahuje poměrně velké dávky hormonů. 

Za těžké akné, které se některých žen drží léta, může totiž nezřídka vyšší výskyt mužských pohlavních hormonů, konkrétně androgenu. Kromě akné se projevuje mastnou pletí, padáním vlasů a nadměrným ochlupením. V takovém případě vhodně zvolená antikoncepce zároveň chrání ženu před dalšími zdravotními potížemi. Předepsání takto silné antikoncepce by mělo předcházet endokrinologické vyšetření, které výše zmíněnou domněnku potvrdí. Zároveň je dobré vědět, že naopak některé typy antikoncepce riziko vzniku akné zvyšují - pak stojí za úvahu změnit značku.

Může za akné i stres? Ano, potvrdila to i nedávná studie z USA. V tomto případě pomáhá nejvíce zbavit se stresu a třeba více spát. Pokud to nejde, pak může pomoci kvalitní strava, obsahující vitaminy skupiny B.

Mějte se na pozoru

Velmi zpozornět by měl člověk, jemuž se po letech klidu náhle objevuje jeden pupínek vedle druhého. I to může být důsledek hornomální nerovnováhy, ovšem plynoucí třeba ze zhoubného onemocnění - takhle se projevuje třeba nádor vaječníků, nadledvinek či jater. Návštěva lékaře by se v takovém případě neměla vůbec odkládat, protože čím dřív člověk přijde, tím úspěšnější může být léčba. 
   

Co je akné?

 - chronický zánět mazových žláz
 - při akné se ucpávají vlasové váčky zejména na obličeji tukem, v němž se mohou množit bakterie, které tuk rozkládají, a pupínky jsou zarudlé a bolavé.
 - nejčastější je v době dospívání, tehdy je výskyt téměř stoprocentní, většinou však po čase odezní bez léčby
 - poprvé se akné objevuje kolem desátého roku u dívek, u chlapců později a jeho průběh bývá horší
 - asi 20 % lidí trápí akné v různé míře po celý život

Jak se léčí?

 - nejúčinnější bývá kombinovaná léčba, tedy mast v kombinaci s ústně podávanými léky. Užívají se antibiotika či léky na bázi vitaminu A. Léčba však trvá několik měsíců, pojišťovna ji nehradí. 
 - u žen lze stav akné ovlivnit vhodně zvolenou antikoncepcí
 - nově se používá laser, tato léčba je však nejdražší

slunečnice 

Reklama