Foto: Shutterstock

„Akné se typicky projevuje formou zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí. Akné bývá většinou spojováno s pubertou, velmi často se s ním ale setkávají i dospělí,“ upozorňuje Denisa Jasinská z české kosmetické značky Essenté, která se zabývá vývojem a výrobou tzv. dermokosmetiky.

Čisticí sonický přístroj FOREO Luna™ Mini 2 (Notino, 2 999Kč), Tea Tree roll-on The Lab Room (whiteorchid.cz, 690 Kč), Maska s čisticím efektem KORIKA Korean Heritage (Notino, 205 Kč)

Spouštěčem může být stres, cukr i rouška

Mezi hlavní faktory, které souvisejí se vznikem akné, patří především hormonální změny v těle. Proto je toto nepříjemné kožní onemocnění spojováno hlavně s dospíváním. Ovšem stejně tak může postihnout třeba čtyřicátníky. Ke vzniku akné totiž „napomáhá“ i stres, kouření, nevhodné stravovací zvyklosti (přemíra cukrů) nebo pobyt ve znečištěném prostředí, kde na pleť nepříznivě působí smog nebo prach.

Ke zvýšenému výskytu akné v současné době bohužel přispívá i nošení roušek. „Pleť dlouhodobě překrytá rouškou a vystavená působení zplodin, které vydechujeme z plic, je mnohem citlivější a zranitelnější a je také mnohem náročnější udržet ji po celý den v dokonalé čistotě. Proto doporučuji dodržovat co nejpřísnější hygienu – látkové roušky denně vyvářet nebo používat jednorázové, které jsou opravdu jen na jedno použití. Zároveň je třeba věnovat zvýšenou pozornost čištění a ošetření pleti a používat k tomu speciální kvalitní přípravky,“ radí zkušená kosmetička Nikol Bárová.

Odličovací mléko s bílou lilií Lyslait (Sisley Paris, 2 520 Kč), Čisticí kartáček na pleť Saffee Cleansing (Notino, 160 Kč), ESSENTÉ Mycí emulze s AHA kyselinami (Essenré, 480 Kč)

Pomáhá sport i speciální kosmetika

Chcete-li se vyhnout akné, je třeba upravit i stravu, především vyloučit nebo aspoň maximálně omezit sladkosti a výrazně kořeněná jídla. Důležitý je i dostatečný pitný režim. „Jako prevenci vzniku akné mohu určitě doporučit i sport – díky produkci potu se totiž rychleji uvolňují zanesené póry. Po cvičení je ale nutné pokožku důkladně očistit – tedy umýt nejen vodou, ale následně dočistit vhodným čisticím přípravkem, například s obsahem AHA kyselin, které dokážou odstranit odumřelé buňky pokožky, a tak pomáhají uvolnit ucpané póry a předcházet tvorbě zánětů. Co se týče dalšího ošetření pleti, doporučila bych vždy používat přípravky z jedné kosmetické řady a od jedné kvalitní značky. Ty se totiž svými účinky vzájemně vhodně doplňují, a ještě se tak násobí výsledný efekt,“ vysvětluje Nikol Bárová.

Čisticí pěna Neutrogena Curcuma Clear (Notino, 169 Kč), Pečující a čistící ranní maska (Havlíkova Apotéka, 205 Kč), Čistící pleťová pěna Ritual of Namasté (Rituals, 345 Kč)

Reklama