Světové filmové hvězdy nemusí mít obavy z toho, že by jim případná válka v Iráku překazila nedělní předávání Oscarů. "Postavíme se tomu se vzpřímenou hlavou!" vzkázala Akademie pro filmové umění a vědu ústy svého mluvčího Johna Pavlíka světu. Hlavní "komise" pro udílení zlatých sošek za nejlepší filmy, herce, herečky nebo režišéry tak jasně dala najevo, že jí možný útok na Irák "nezkazí zábavu" a Oscaři budou předáni i letos, už po pětasedmdesáté.
Válka je však už podle všeho na spadnutí. V pondělí v noci americký prezident George Bush vyzval svůj irácký protějšek, aby abdikoval na svou funkci a spolu se svými syny opustil do osmačtyřiceti hodin zemi. Saddám Husajn však jeho ultimátum odmítl a řekl, že pokud k válce dojde, Irák jí vyhraje.
Bushovo ultimátum oficiálně vyprší ve čtvrtek krátce po druhé hodině ranní našeho času. V tu dobu už budou podle plánů probíhat jedny z posledních, kosmetických úprav na nedělní galavečer. "Dlouho jsme tvrdě pracovali a připravovali všechno pro to, aby se v neděli mohlo předávání sošek uskutečnit," uvedl pro agenturu Reuters již citovaný Pavlik. Dodal, že organizátoři akce budou aktuální situaci sledovat a nechají všechny možnosti otevřené. Nikdo totiž nemůže vědět, co se stane a tak by nakonec mohlo dojít k odložení ceremonie na jiný termín. Televize, která bude udílení cen vysílat v přímém přenosu však odhaduje, že program bude muset být během večera několikrát přerušen mimořádným zpravodajstvím. V historii se rozdávání Oscarů kvůli neplánovaným okolnostem zpozdilo už celkem třikrát, a to v letech 1938, 1968 a 1981.
Reklama