O systému tradičního indického lékařství každý slyšel. Pouze někdo však ajurvédu na vlastní kůži vyzkoušel. Většinou si lidé myslí, že se jedná o nějaký druh šarlatánství. Já patřím k těm, kteří sice mají o těchto věcech svůj názor, ale nic nezatracuji, pokud jsem to nevyzkoušela. Ajurvéda mě už dlouho lákala, mimo jiné slibuje navrácení životní síly a psychické pohody, která mi často chybí. Také se zrychluje cirkulace tělních tekutin včetně lymfy a celý metabolismus. Zkrátka, ajurvéda zasáhne mnoho sfér.


Brána do harmonie, to je Hot Ayurveda
V Indii se ji říká Abhyanga, a je to taková vstupní procedura do světa ajurvédy pro ty, kteří ji chtějí vyzkoušet. Není to klasická masáž, tak, jak je známá. Jedná se o propojení olejové masáže a tlakové terapie. Nepočítejte tedy s jemnými dotyky terapeuta. Je to intenzivní, místy i bolestivé. Abyste se zbytečně neděsila, není to nic, co by se nedalo vydržet, nebo bylo extra nepříjemné. Masér Siva, který je v Planet Zenu nejzkušenější, pochází z rodiny, kde se ajurvédou po staletí zabývají, jeho maminka je v Indii velmi uznávaná a vyhledávaná léčitelka, během procedury dokonce čistí čakry a energie. Tím tak dochází k aktivaci léčebných mechanismů těla.

 
Jak probíhá ajurvédský rituál
 
Někdo by čekal, že při proceduře zvané Hot Ayurveda se budou odříkávat různé mantry. Není tomu tak. Masér s vámi na samém počátku udělá sice jakýsi rituál, ale žádné proslovy neuslyšíte. Vlastně si ani neuvědomíte, že se něco takového koná, pokud se na to nezaměříte. Následuje naprosto úžasná „masáž“ hlavy, šíje a zad, kdy na vás terapeut používá opravdu velké množství teplého oleje. Ten není zrovna dvakrát voňavý, měla jsem pocit, jako bych se vykoupala ve vaně plné maggi koření. Tento olej je ovšem speciální. Dováží se přímo z Indie a obsahuje 33 druhů bylin, samozřejmě v té nejlepší bio kvalitě.
 
Po důkladném promasírování si lehnete na stůl, který, jak jinak, pochází také z Indie. Je dřevěný a pro někoho nepohodlný, ale terapeuti si na něm zakládají, bez něj to prý není ono. Možná se teď někdo zarazil, kde se odehrává první část procedury. Zpočátku sedíte na židličce ze dřeva připomínající „štokrle“. Po ulehnutí se dostane péče nohám, celým zádům a rukám. Já jsem měla nejbolestivější body na chodidlech, zvláště v jedné části, pod patou. Jak ale bylo zmíněno, opravdu nekřičíte v agonii, možná sebou jen lehce cuknete. Zvláště příjemné jsou dlouhé tahy na nohou, kterými se aktivuje především lymfatický systém. Samozřejmě se terapeut věnuje i přední části těla, včetně prsou. Zde bych chtěla podotknout, že se nemusíte stydět. Masér, zvláště zkušený jako Siva, na vás nekouká s nějakým erotickým záměrem.
 
Bylo to opravdu tak skvělé, jak bylo slíbeno?
 
Počítejte s tím, že po masáži budete komplet celá mastná od oleje. Neplánujte si tedy žádné důležité schůzky, ač se můžete osprchovat. Po proceduře je ideální jít domu a odpočívat. Věřte mi, že budete tak zrelaxovaná, že ani po ničem jiném nebudete toužit než se schoulit pod deku. Já jsem po příchodu domů ihned usnula. Musím říct, že takhle skvěle jsem se dlouho nevyspala. A jestli pociťuju nějaké změny v těle? Ano, především po psychické stránce se cítím báječně. Ajurvéda pro mě byla velká neznámá a nyní mám ještě větší chuť ji prozkoumat detailněji. Rozhodně brzy zase nějakou proceduru vyhledám a vyzkouším. Stojí to za to!

 
Sladká a zajímavá tečka nakonec
 
Ještě bych chtěla zmínit, že mi Siva prozradil, kterou ze tří životních energií v těle mám. Podle ajurvédy má každý člověk svůj jedinečný vzorec, který tvoří naší konstituci. Jsou tzv. dóši VÁTA, PITTA, KAPHA. Na základě diagnostiky dostanete speciální program, já pro svou VÁTA dóšu. Zde se dočtete o tom, co dělat k znovunabytí rovnováhy, doporučený jídelníček a vhodné potraviny, které byste neměla konzumovat. Pokud totiž máte chybné návyky, které se vylučují s vaší dóšou, dochází k disharmonii a může to vést až k vážným onemocněním. 

Pokud byste chtěla zkusit některou z ajurvédských procedur, můžete využít 15 % slevy. Pokud se objednáte do konce listopadu v Planet Zen na masáž a zadáte heslo Žena-in, můžete si užívat příjemné relaxace za zvýhodněnou cenu.

Čtěte také:

Neobyčejný horoskop. Co vás podle andělů čeká v listopadu?

Nakrmíte samoživitelky nebo seniory. V sobotu se můžete rozdělit o nákup

Kéž by umění tantry ovládal každý muž aneb Tantra masáž na vlastní kůži

Uložit

Reklama