Přestože nás proslavila ve světě a ten jí ležel u nohou, v době totality byla z naší historie úplně vymazána. Naše nejúspěšnější krasobruslařka všech dob sice žije od roku 1950 v cizině, ale česky mluví stále krásně. Ája Vrzáňová, mistryně Evropy a dvojnásobná mistryně světa…

Nechce se vůbec věřit, že této krásné a elegantní dámě bylo nedávno už 84 let! Do Čech se pravidelně vrací a ke své rodné zemi se hrdě hlásí. Pod mazlivou dětskou zdrobnělinou Ája byla známá i ve světě sportu. Větší problémy měla později se svým typickým českým příjmením.

Vyrůstala jako milovaný jedináček v harmonické rodině. Už jako malou ji rodiče vedli ke sportu. Zamilovala si lyžování a bruslení a u toho už zůstala. Byla nejen nadaná, ale především cílevědomá. Díky své mamince, která ji ráno budila v půl páté a obětavě vozila většinou ještě za tmy na zimní stadion na Štvanici, trénovala ještě před začátkem vyučování. Žádné úlevy tehdy neexistovaly. Jen tvrdá dřina.

Vyplatilo se. Výsledky se dostavují brzy po válce. Velkou zásluhu na tom má i její nový, londýnský trenér Arnold Gerschwiller, který jí předpovídá v roce 1946 velkou budoucnost. Do Londýna jezdívala trénovat v létě, což se nelíbilo funkcionářům tělovýchovy. První titul z mistrovství republiky vyhrává v 16 letech v roce 1947. O dva roky později už z Paříže přijíždí ověnčena titulem mistryně světa, to jí ještě nebylo 18 let. Když odlétá v roce 1950 na mistrovství světa do Londýna, musí podepsat, že po návratu pojede trénovat krasobruslaře do Moskvy. V rozhovorech často vzpomínala, jak ji tatínek na procházce po Karlově mostě nabádal, aby se už rozhodně nevracela. Na letišti jí to ještě připomněl. Muselo to být pro něj těžké – loučit se s jedinou a tolik milovanou dcerou a nevědět, jaká budoucnost ji v cizině čeká a zda se s ní ještě někdy shledá. Ája ho poslechne. Titul mistryně světa obhájí, do Prahy se už nevrátí. V Londýně požádá o politický azyl.

Díky vlivným přátelům se podaří o několik týdnů později mamince vycestovat za dcerou. Aspoň to. Tatínek, vrchní rada na ministerstvu financí, přijde o práci a odskáče to v uranových dolech. Později se živí jako hudebník – cellista. Velký byt v Praze je úředně rozdělen, tatínkovi ponechají jen jednu místnost. Taková to byla doba…

ÁjaÁja tvrdě trénuje ve Švýcarsku, blíží se olympijské hry. Jenže nemá za koho soutěžit... Proto i s maminkou odjíždějí do USA, kde začíná jezdit v lední revui. Získává angažmá v prestižní ICE FOLLIES a poté je dlouhá léta přední hvězdou v ICE CAPADES. Maminka ji doprovází první dva důležité roky, pak se usazuje v Los Angeles jako učitelka hudby. Ája stejně stále cestuje, ale alespoň má díky ní i v Americe zázemí.

S tatínkem se všichni setkají až po dlouhých třinácti letech. Bohužel jsou to poslední dva měsíce společného života celé rodiny. Tatínek si nemůže zvyknout, neumí anglicky a život v Americe si nedovede představit. Vrací se do Prahy. Ája zůstává jen s maminkou. Na jaře 1968 sice uvažuje o návratu do Československa, ale srpnové události její váhání vyřeší. S tatínkem se už nikdy neshledá. Když v roce 1978 zemřel, komunistický režim jí zakázal přijet na jeho pohřeb. Tehdy si řekla, že už do Prahy nikdy nepřijede.

V Americe nakonec potkala svou životní lásku - Čechoameričana Pavla Steindlera, majitele šesti luxusních newyorských restaurací a výborného šéfkuchaře. Provdala se za něj v roce 1969. Jako svatební dar jí věnoval restauraci Duck Point, které říkala Kačárna. Na kachnu a další české speciality sem chodili Paul Newmann, Woody Allen, Miloš Forman, Martina Navrátilová či další celebrity. Z krasobruslařky se stává úspěšná „paní hostinská“. Pohádkové manželství skončilo, když její manžel podlehl rakovině.

V osmatřiceti letech se jí narodilo jediné dítě – holčička. Ta však krátce po porodu zemřela. Další bolestná rána. Jedna z těch, s nimiž se Ája těžko vyrovnávala. Další děti už bohužel neměla.

Do Československa se vrátila až po čtyřiceti letech, hned po pádu komunistického režimu. A jezdit sem nepřestala. U své nejlepší kamarádky a její rodiny pravidelně tráví Vánoce. Tradiční české Vánoce, jaké si pamatuje ze svého dětství. V Americe už totiž nikoho nemá…

 

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

Uložit

Reklama