Uplynulo necelých dvacet pět let od chvíle, kdy do povědomí lékařů i veřejnosti pronikla choroba nazvaná „syndrom získaného selhání imunity“ čili AIDS. Tento syndrom byl poprvé zjištěn v roce 1978 ve Spojených státech, a to u dvou pacientů, jejichž společným rysem byla homosexualita.

V dubnu roku 1981 zaregistroval americký úřad pro kontrolu zdraví CDC ve státě New York neobvykle vysokou spotřebu jednoho léku, který se nasazoval proti určitým formám zápalu plic. Ukázalo se, že původce této plicní nemoci, je pro zdravého jedince téměř neškodný, ale nebezpečně odhaluje osoby s oslabeným imunitním systémem.

V červnu téhož roku se objevilo v Los Angeles pět dalších těžkých případů stejného onemocnění. O měsíc později informoval CDC o dalších šestadvaceti případech a poprvé uvedl do souvislosti plicní chorobu, těžkou formu rakoviny kůže (tzv. Kaposiho sarkom) a obecné příznaky selhání imunitního systému člověka. Tehdy začalo po celém světě skutečně bít na poplach…

Choroby doprovázené oslabením obranyschopnosti byly v té době už známy: u novorozenců, kteří po narození nemají dost vyvinutý imunitní systém, a jako doprovodný jev u rakoviny kostní dřeně. Kromě toho byly v posledních dvaceti letech vyvinuty terapie, jejichž vedlejším účinkem či záměrem bylo téměř úplné ochromení imunitního systému.
Novinkou tedy nebyl sám výskyt syndromu nedostatečné imunity, ale fakt, že toto onemocnění postihovalo dospělé lidi (převážně muže, často homosexuálně zaměřené), jejichž imunitní systém do té doby fungoval normálně.
Kromě toho byla nově objevená choroba nakažlivá a přenosná sexuálním stykem, takže hrozilo nebezpečí, že by mohla přerůst v epidemii.

V posledních letech zkoumání choroby AIDS pokročilo a rozvinulo se v samostatnou vědeckou disciplinu, která přichází se stále detailnějšími nálezy i novými terapeutickými řešeními.
Dnes je známo, že se v případě AIDS jedná o konečné stadium chronicky postupující virové infekce, při níž postupem času imunitní systém postiženého stále více slábne. Choroboplodné zárodky, s nimiž se člověk normálně dokáže vypořádat, vedou v tomto případě k těžkému onemocnění a nakonec ke smrti.

Jako původce této choroby byl identifikován virus HIV. Tento virus, přežívající pouze v kapalinách, se přenáší kontaktem s infikovanými osobami prostřednictvím tělních tekutin. Velké koncentrace tohoto viru se nacházejí například v krvi, v mužském spermatu a ženském poševním sekretu.
Jako hostitelské buňky slouží viru HIV určitý druh bílých krvinek, které po infikování odumírají.
Po uplynutí čtyř až šestadvaceti týdnů lze zpravidla pomocí krevní zkoušky prokázat, zda je osoba infikovaná, nebo ne. Vypuknutí vlastní choroby závisí ovšem na mnoha okolnostech. Fáze bez chorobných symptomů, trvá většinou zhruba jedenáct let.

Na základě tohoto faktu se předpokládá, že existuje daleko více HIV pozitivních, než kolik je nahlášeno případů onemocnění.

Prokázaný přenos viru z infikované matky na dítě (v 25 % je dítě rovněž HIV pozitivní a hrozí nebezpečí, že v budoucnu na AIDS skutečně onemocní), nebezpečí nákazy mezi heterosexuálními páry a riziko přenosu viru mezi narkomany – to vše jsou další faktory, které ještě prohlubují strach z této nemoci.
K tomu ještě skandál s infikovanými krevními preparáty, jimiž se v Německu nakazilo několik tisíc pacientů.

Kolem 90 % z infikovaných osob, žije v rozvojových zemích. Celé dvě třetiny z nich tvoří černí Afričané, obývající státy jižně od Sahary. Vysokým procentem osob infikovaných virem HIV jsou postiženy také části Karibské oblasti a některé asijské země (například Thajsko).

V současné době týmy vědců po celém světě hledají lék, který by proti této nemoci pomohl. Lidé nakažení HIV užívají několik druhů léků. Jejich naděje na brzké vyléčení se zatím zřejmě nenaplní, ale díky lékům mají vyhlídku na lepší kvalitu života a delší přežití.

 

Podle knížky Tajemství kolem nás (Reader´s Digest) zpracovala