V povolební pořadu pana Moravce seděl mezi politiky, rozhodujícími o aktuálním dění, také předseda KSČM, Vojtěch Filip. Proč? Jak je to možné? No jak... prostě jsme mu tu možnost my, voliči, dali.
 
Co si tedy myslet o tom, že zkušenost, kterou v tomto státě prožila střední a starší generace, nestačí k tomu, aby se už v takových debatách, neřku-li na mnohem důležitějších fórech, lidé jako on neobjevovali.

Vždyť KSČM je jedinou z komunistických stran bývalého východního bloku, která se nereformovala, která se od zločinů minulosti, od praktik StB, od mnoha zničených životů vůbec nedistancovala.
Počet soudruhů voličů se – naštěstí - snížil, ale stejně se KSČM do veledůležitého politického dění zapojuje víc, než je zdrávo.

Mimochodem, vysvětlovali jste někdy svým dospívajícím dětem, co vlastně byl ten komunismus, potažmo socialismus? A jak vám to šlo?

Teď nemluvím o  do očí bijícím zločineckém teroru let padesátých, ten jsem, zaplaťpánbůh, na vlastní kůži nezažila. Mám na mysli zatuchlé období normalizace. Tu plíživou dobu, ve které se politickým vězňům už tolik nelámaly nohy a ruce, o to víc se však lámaly charaktery nám všem. Dobu, kdy byl národ prošpikován agenty, důvěrníky a fízly, dobu, kdy člověk nikdy nevěděl, komu může co říct, aniž by se vystavoval nebezpečí.

Dobu, kdy ti, kteří podepsali spolupráci s StB, byli zároveň obětmi téhle všemocné organizace. Jen málokdo se jim přece upsal z nadšení pro socialistické zřízení. Jasně, nejčastějším motivem byl strach.

Já jsem měla nepříjemný pocit z toho, že nedokážu své dceři, vyrůstající po listopadu 1989, přesně vysvětlit, v čem konkrétně ta zhůvěřilost života pod poklopem, omotaným hraničními dráty, spočívala.
Fronty na banány, či menstruační vložky se jeví být dost chabým argumentem. Jak, sakra, docílit toho, aby opravdu pochopila (ne jen formálně odkývala) - PROČ už nikdy nechci socialismus, ani komunismus, komunisty, ani estébáky, důvěrníky, agenty. Nikoho.
 
Teď se to možná povedlo. Asi největší zásluhu na tom má odvážná zpověď Jarka Nohavici, která vyšla v minulém Respektu. Obdivovaný písničkář se přiznává k tomu (jako snad jediný z populárních lidí), že se StB upsal. Ze strachu. Nikomu neublížil, nikoho nepoškodil, ale upsal se. Normálně se bál. Zároveň žil v domnění, že potupnou spolupráci vybalancuje, tak jako vždycky dokázal obelstít komise, které povolovaly jeho koncerty. I Jarek Nohavica se trápí zkušeností bolavou jak zhnisaný vřed.
Na základě téhle výpovědi dcera pochopila něco z podstaty režimu, který dokázal i z osobností Nohavicova formátu udělat lidi, kteří – mají-li dostatek svědomí a inteligence – ponesou svá lidsky pochopitelná selhání možná celý život.

Potom následovala debata o těch, kteří prokazatelně udávali své známé a třeba i kamarády. A někteří si za to nechávali dokonce slušně platit. Jak se jim dnes žije? A jak usíná?
Dlouho jsme to rozebíraly a přemýšlely o dopadech na okolí takového člověka. Na jeho oběti. I na jeho blízké, kteří, když to prasklo, většinou netušili, čím se před rokem 1989 zabýval.

O tom jsem jí mohla říct i něco z vlastních zkušeností. Mezi svými známými, dokonce kamarády, jsem našla několik lidí, kteří StB podlehli a podepsali. V některých případech to byl šok, který jsem dlouho nemohla zvládnout. Ale vždycky jsem se snažila rozlišovat. Na ty, kteří sami jako oběti, jen nezvládli strach ze ,,všemocné hydry", trápili se a neškodili. A na ty ostatní.

Ostatně, podobnou zkušenost s tvorem zvaným udavač má kde kdo. Ať už se s ním setkal ve škole, v práci, nebo - ó, hrůzo - v rodině. Jak jste na tom vy?

Co donašeči ve škole, v zaměstnání nebo dokonce, nedej bože, rodinný ,,fízl"? Jak jste na tom, milé ženy-in?

Udal vás někdy někdo? V práci? Ve škole? Doma?
Dokážete pochopit, lidi, kteří se stali agenty či důvěrníky? 
Našly jste na seznamech známého či blízkého člověka?
Měly jste zkušenost s výslechem na StB?
Měly jste svého fízla!?
Měli bychom takové věci ještě vůbec řešit?
Má smysl o nich mluvit s mladou generací?
Podepsala jste ze strachu spolupráci?
Vyříkaly jste si to s někdy s udavačem?
Jste příliš mladá a nepamatujete to?

Jaký je Váš názor?

Reklama