čaj

Ne vždy se podaří vyvolat ducha doby vonící čajem o páté a anglickou slaninou.

Agatha Christie, slavná pisatelka detektivních románů a žena činu, se s námi nakonec spojila díky redakčnímu médiu Kláře.

Uznávám, chtělo to mnoho sil a probděných nocí, ale výsledek je, jak posoudíte sami, zajímavý.

Protože si Mrs. Christie potrpí, i přes svůj pokročilý věk, na dobové propriety, vytvořili jsme jí prostředí, ve kterém by se její duch cítil skoro jako doma.

(Na stole čerstvě uvařený čaj v konvici, tácek s čínským porcelánem, mléko a nechybí ani lehké rybí sendviče se sušenkami.)

Vítejte, paní Christie. Děkujeme vám, že jste se nám zjevila. Jak se vám „sedí?“
Óóch. Tedy, musím uznat, že jsem již dlouho nepřebývala v tak pohodlné schránce. Můžete mi sdělit, v kom se dnes nacházím?

agatha

To je naše slečna korektorka Klára, paní Christie
Velmi příjemné tělo. Vyřiďte jí prosím mé díky za pohodlný azyl.

(Mezitím si paní Christie usrkne čaje, slupne pár sušenek, nenápadně shrne drobky z klína, opět poděkuje za příjemné tělo a můžeme pokračovat.)

Vidím, že jste stále velmi vitální. Nechybí vám toulky po zahradě vašeho oblíbeného domu v Greenway?
Nepleťte se, mladá dámo. Já vždy cestovala a cestuji i teď. A to víte, že si nenechám ujít návštěvu mého letního sídla pokaždé, když přelétám nad Anglií.
Zprvu mě sice trochu odrazovaly nájezdné hordy turistů, neboť jsem od mala velmi stydlivá, ale stačilo pár pohyblivých židlí, letících obrazů a nastal vysněný klid.
Víte, já se teď setkávám s mnohými, které jsem dlouho neviděla, a je úžasné být zase pohromadě s rodiči, sourozenci i přáteli. Kupříkladu Madge i Monty jsou v Greenway jako doma. I mí milovaní psi tam doteď běhají.

agathaJakožto dáma britského impéria jste se setkala i s jeho veličenstvem královnou. Jaký na vás udělala dojem?

(V tuto chvíli Agathu Christie zaujalo něco na stěně, tudíž se nám nepodařilo zjistit, jaký dojem zanechala britská královna.)

Paní Christie, (snažím se upoutat Aghatinu pozornost otevřením dalšího balíčku sušenek)... pokud byste měla možnost opětovné volby, vybrala byste si dráhu spisovatelky? Mimochodem jedné z nejznámějších a nejčtenějších, královny detektivek?
To je od vás velice milé. Já se necítím být tak fenomenálně známá. Pravdou zůstává, že hlavně díky Madge, babičkám a jisté osobní píli jsem nakonec celý život dělala to, co mě nesmírně bavilo a naplňovalo.
Vytvářet postavy egocentrického Poirota, staropanenské slečny Marplové, Tommyho, Ariadny Oliver, Parkera Payne... to byl svět, ve kterém jsem žila. Koneckonců mé dodnes neobjasněné zmizení dodává celé mé práci nádech tajemna, není-liž pravda. I když zdůvodnění bylo prozaické.
Ale zpět k vaší otázce. Ne, nevolila bych jinak. Jediné, co bych možná pozměnila, jsou jisté charakterové vlastnosti Hercula. Je poněkud „eccentric“?

Výstřední?
Ano. Jeho pedantské srovnávání věcí mi lezlo na nervy. Ale jinak je to velmi bystrý muž a jak říká…

(...Tady se paní Christie odmlčí a trochu tupě zírá z okna. Po chvíli zvedne hlavu a pod jejím malým nosem roste knír. Herculův knír.)

...„s šedými buňkami mozkovými, Mon chéri!

(Jsem trochu zmatena, ale zůstávám sedět tiše, dokud paní Christie opět nepromluví...)

„Nebyl tu Hercule?“

„Byl!“

„Šibal, to mi dělá vždycky!“

...

agatha

Naše čtenáře by určitě zajímalo, čím jste se nechávala inspirovat. Není jednoduché vymyslet si detektivní román jen tak, u odpolední kávy.
U čaje má drahá, u čaje.
Díky bohu jsem mohla sbírat inspiraci ve svém životě, z prostředí, ve kterém jsem se pohybovala. Přirozenou laboratoří mi byly běžné životy dam a pánů anglické společnosti, smutky a skutky starých panen, sousedská řevnivost, rodinné neshody. (Jak uvedl její vnuk Mathew Prichard: „Babička byla člověk, který více naslouchal než mluvil, který více viděl než byl viděn,“ pozn. red.) Zápletky a osnovy budoucí knihy přicházely v nečekaných chvílích. Na cestě parkem, při návštěvě kloboučnictví…
Poznámky jsem pečlivě zaznamenávala po zápisnících, posléze byly diktovány mé sekretářce. Ještě později jsem si své nápady a postřehy nahrávala na diktafon

(Nahrávky Agáthy Christie, nalezené M. Prichardem, v něm umocnily vzpomínky na dámu sebevědomou, vtipnou a velmi moudrou. Jak řekl: „Po pravdě. Zněla jako stará Anglie.“)

Také jste napsala 6 romantických novel pod pseudonymem Mary...
Pšššt! Už se o tom ví?

agathaAno, už se o tom ví dlouho. Sama jste byla velmi rozčarovaná, že to zjištění trvalo čtenářům tak dlouho.
Ach tak. Dobře, pokračujte.

...pod pseudonymem Mary Westmacott. Co vás vedlo k tomu psát tak odlišným způsobem?
Jak jsem již uvedla ve své autobiografii (1950-1965), potřebovala jsem po tom rutinním psaní detektivek napsat něco, u čeho bych si odpočinula, co by bylo jiné. Byť jsou to knihy vcelku romantické, bystrý čtenář z nich jistě mnohé pochopí. Pokud mě chce lépe poznat, není lepší cesty než si jednu z těchto knih přečíst.

Je pravdou, že jste do své sm... doteď zavilá nekuřačka a abstinentka?
Ano, to stále platí. Tedy. Teď více než kdy předtím.
A víte zase vy, že v den mé smrti v divadlech West Endu zhasli na celou hodinu všechna světla?
No není to půvabné?

To je, paní Christie...
(Odmlčíme se a na Agathě, tedy Kláře, je vidět značná únava.)
Nu, je mi tu s vámi příjemně, ale musím běžet. Čeká mě Max, letíme do Káhiry na poslední vykopávky.
Mimochodem, vaši egyptologové jsou tam velice vážení. Musíte na ně být náležitě hrdí.
Bylo mi ctí se s vámi setkat. I když za poněkud bizardních okolností.

Pak se už jen zvedl vítr a Agatha vylétla oknem...

...

 

Kam dál?

Horoskop pro Agathu Christie

 

Máte ráda Agathu? Který její detektiv je vám nesympatičtější?

 

Reklama