Taky znáte ten pocit, kdy se – třeba během jídla – kousnete do jazyka nebo vnitřní strany tváře? Ostrou bolest s pálivým „ocasem“, která se (v souvislosti se silou vašeho stisku) může ještě několik dalších hodin připomínat? Podobně, ale o poznání intenzivněji, pak bolí afty, drobné vřídky obvykle v dutině ústní, které mohou vzniknou i jako důsledek zmiňovaného zranění, tedy kousnutí. Ale nejenom.

af.jpg
Foto: Shutterstock

Výskyt aft není otázkou moderní doby. Zmínky o jejich výskytu byly zaznamenány už u starých Řeků.

O co jde

Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice. Jde o drobné vřídky, obvykle jasně ohraničující světlejší (bílý, nažloutlý či našedlý) střed. Vznikají jako důsledek prasknutí malého puchýřku. Byť samy o sobě nejsou zvlášť nebezpečné, umí dokonale potrápit. Čím víc najednou se jich objeví, tím náročnější může následně být „obyčejně“ se najíst. Afty pálí, strava – zvlášť některá – je dráždí a hojení bývá vzhledem k místu výskytu náročné. Rády se vracejí a lidé, kteří jimi opakovaně trpí, dokážou s předstihem jednoho až tří dnů rozeznat jejich „přípravu“.

Obvyklá místa výskytu

Nepříjemné boláky se tvoří především v ústní dutině. Místo vzniku nicméně není nahodilé – afty prospívají v místech, kde není sliznice na povrchu keratinizována. Jinými slovy – nevyskytují se na dásních ani tvrdém patře, ale potrápí vás na okrajích a spodní straně jazyka či vnitřní straně tváří, v tzv. vestibulu úst. Méně častější, nikoli však výjimečný je jejich výskyt na měkkém patře, mandlích a v krku. Afty se většinou nevyskytují skupinově a nejsou ani zvlášť velké; obvyklý průměr se pohybuje od 1 do 4 milimetrů v průměru. Hojení vřídku trvá okolo 7 dnů.

Vzácnější je výskyt boláků s průměrem větším než 1 cm. Tady je regenerace poškozené tkáně dlouhodobá, někdy až v řádu měsíců.

Proč se tvoří

Zcela konkrétní příčiny vzniku aft nejsou dosud jasně definovány. Odborníci nicméně shledávají souvislost s rodinnou anamnézou, hormonální nerovnováhou, stresem, nedostatkem železa, zinku či vápníku, stejně jako některých vitaminů, nejčastěji řady B (B3, B9, B12). Svou roli hraje i fyzická kondice a stav imunitního systému. Afta může vzniknout i jako důsledek poranění sliznice třeba zubním kartáčkem nebo výše zmiňovaným kousnutím.

wi.jpg

Foto: Shutterstock

Vznik aft přímo nesouvisí ani s věkem – boláky mohou potrápit jak kojence, tak seniory. U zvlášť malých dětí může jít o značný problém vzhledem k odmítání potravy (mléka) v souvislosti s bolestí, kterou konzumace vyvolává. V takovém případě je nutné začít situaci řešit s dětským lékařem, který doporučí vhodný přípravek na ztišení bolestivosti místa, neprodleně.

Jak se jich zbavit

Léčba aft není konkrétně specifikována, protože není znám jasný důvod vzniku. Jinými slovy – postižený člověk řeší akutní stav, nikoli samotnou příčinu. Hojení vřídků může uspíšit doplnění stravy o vitaminy řady B, vitamin C, zinek a železo. Důležitou roli hraje i hygiena úst, kterou je třeba při problémech ještě zvýšit. K dispozici bývají specifické ústní výplachy, spreje a gely. K moderním a sofistikovanějším metodám patří i léčba pomocí biostimulačního laseru.

Sáhnout můžete i po tradičních metodách: pomoci mohou například výplachy úst slanou vodou nebo odvarem ze šalvěje, heřmánku či řepíku. Zkusit můžete i propolisovou tinkturu nebo gel z aloe vera. Akutní bolest utiší cucání ledové kostky, dobu hojení dokáže zkrátit žvýkání lékořice nebo hřebíčku.

Zdroje: healthline.comsakraworldhospital.combetterhealth.vic.gov.au

Čtěte také

Reklama