Hadovka je houba, ze které naši předci ve středověku vyráběli nápoj lásky. V jiných koutech světa s ní krmili dobytek, který se prý poté lépe rozmnožoval. Ve starém Římě byla považována za afrodisiakum a její výskyt byl zasvěcen bohyni plodnosti Ceres. Její latinské jméno je phallus impudicus, což v překladu znamená penis nestoudný.
5f5b338b35b1fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nyní v houbařské sezóně můžete hadovku objevit nejen v lesích, ale také v parcích. Nesbírá se celá houba, ale pouze její mladé ještě nezapáchající plodnice. Mnoho houbařů zbytečně odstraňuje slizkou vrstvu, přitom právě ta obsahuje pro zdraví blahodárné látky. Ty dokážou regenerovat organismus a zvýšit imunitu. Někteří odborníci se dokonce shodují, že pomáhá léčit rakovinu.

Slizká maska

I když se to bude zdát nechutné, pokud sliz nechcete jíst, alespoň si ho zkuste natřít na obličej. Maska z toho slizu vyživuje pleť a dodá ji potřebné minerály a vitamíny a pleť bude pružnější a hebká.

Pozor! Hadovku smrdutou si lze splést s hadovkou valčickou. Ta je o něco menší, ale bát se nemusíte. Není jedovatá, ale jen nejedlá.

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Hadovka se nehodí pro nakládání ani sušení, ale z plodnice se dělají obalované plátky v trojobalu. Řízky chutnají trochu jako hermelín. Kromě toho je méně známým receptem tlačenka!
5f5b3444d5a9cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Tlačenka ze syrové hadovky

Budete potřebovat:

  • Dvě plodnice mladých hadovek
  • Sojovou omáčku
  • Ocet
  • Sůl a pepř na dochucení

Dvě plodnice hadovky rozkrojíme a odstraníme slizký obal. Nakrájíme na kostičky, které pokapeme octem a naložené je necháme dvacet minut. Poté je zakápneme sojovou omáčkou, přidáme cibulku (může být i jarní) vše smícháme a podáváme s chlebem.

Čtěte také:

Reklama