Kráska původem z Tanzanie, která dělá radost v domácnostech po celém světě. To je africká fialka! Ačkoli zní její název exoticky, je nenáročná a pořídíte ji za pár desítek korun. Poradíme vám, jak ji co nejlépe pěstovat, aby vám kvetla po celý rok.

Odkud pochází?

fialky

V přírodě ji můžete spatřit na malém území horských lesů Keni a Tanzanie ve východní Africe. Kvůli jejich kácení však začíná být pomalu vzácná už i tady. Jak se dostala do Evropy? V roce 1893 ji v Africe objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire, který tu pracoval jako regionální komisař. Jeho otec byl dlouholetým patronem botanické zahrady v Hannoveru, a tak mu hned poslal vzorky této neznámé rostliny. Už je vám tedy jasné, odkud pochází rodový název africké fialky – Saintpaulia! Od té doby vznikly tisíce a tisíce jejích kultivarů a těší se nesmírné oblibě po celém světě.

Jak je pěstovat?

I když jsou africké fialky velmi nenáročné a jejich pěstování zvládne i začátečník, neměli byste zapomínat na několik zásad.

Přesazení je základ

 • Péči byste měli rostlině věnovat, už když ji přinesete z obchodu. Bývá totiž zasazena v substrátu, který ji má donutit bohatě vykvést. Pro další pěstování je ale absolutně nedostačující.
 • Dobře jí udělá mírně kyselý, propustný substrát s dostatkem rašeliny. Naopak špatně se jí vede v substrátu, který začne být po čase hutný a zasolený. Proto ji přesazujte pravidelně do čerstvé zeminy.
 • S velikostí květináče šetřete. Ty menší totiž podporují kvetení. Na jeho dno ale nezapomeňte dát drenáž, ať už kamínky či keramzit.

Vhodné prostředí

 • Nejlépe se africkým fialkám bude dařit při pokojové teplotě, tedy ve 20 - 25 °C. Pestrolisté druhy ocení o pár stupňů chladnější prostředí.
 • Mají rády světlo, ale rozhodně ne přímý sluneční svit. Pokud je to možné, umístěte je na parapet okna, které je směrem na východ či severovýchod. V opačném případě je chraňte třeba žaluziemi.
 • Aby rostly rovnoměrně, a ne jen za světlem, nebojte se je průběžně otáčet.
 • Není třeba dopřávat jim vegetační klid. Pokud budou mít dostatek světla, pokvetou vám i v zimě.

fialky

Pozor na zálivku!

 • Substrát by měl být neustále vlhký. Fialky proto zalévejte dle potřeby, nejlépe do podmisky. Někteří pěstitelé ale doporučují zalít je čas od času i do květináče, aby se substrát trochu odsolil. Tady ale pozor! Snažte se nezmáčet listy a nikdy vodu nelijte do středu listové růžice. Začala by uhnívat.
 • V každém případě dbejte na to, aby nebyla voda příliš studená. Měla by být pokojové teploty, nebo o něco málo teplejší. V opačném případě by došlo k nachlazení kořenů a hnědnutí listů.
 • Fialky lépe snášejí suchý substrát než ten přemokřený, takže je nenechte dlouho stát ve vodě. Zhruba po hodině vodu z podmisky slijte.
 • Ačkoli nesnášejí přemokřený substrát, vzdušná vlhkost jim dělá dobře. Dejte do jejich okolí odpařovač. Někteří pěstitelé nedají dopustit ani na vlhčení rozprašovačem, ale tady se názory rozcházejí.

Dopřejte jim výživu

Nejen bohatým květenství se vám africké fialky odmění v případě, že jim dodáte kvalitní výživu. Jednou za čas jim proto dopřejte hnojivo s dusíkem, fosforem a draslíkem.

Ačkoli se dosud nepodařilo vypěstovat druh s voňavými květy, těší se africké fialky velké oblibě. Uvidíte, že si je zamilujete i vy!

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: