„Afghánský chrt je venku útěkář a doma gaučák,“ napsala nám o svých zkušenostech s tímto plemenem čtenářka Rikina. Více už si můžete přečíst v dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz.

Země původu: Afghánistánafgánský chrt
Použití: chrt
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 10, chrti
  • Sekce 1, dlouhosrstí chrti a chrti s praporci
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Afghánský chrt (klikni)

Velikost (deální kohoutková výška):

  • Psi: 68 až 74 cm
  • Fenky: 63 až 69 cm

Hmotnost: 20 až 27 kg

Dožívá se: 13 až 14 let

Chovatelské kluby: Klub chovatelů chrtů (www.chrti.com)

Historie plemene...

První Afghánští chrti dorazili do Británie krátce po roce 1900 a jeden, jménem Zardin, vyhrál v roce 1907 velkolepým stylem londýnskou Crystal Palace show. Toto plemeno je též známo jako Tazi, díky podobě s ruským plemenem toho jména. Jeden z typických chrtů, Afghánský chrt – který, jak jeho jméno napovídá, pochází z hor v Afghánistánu – je lovec a bude lovit, kdykoliv dostane příležitost. V dnešní době je také úchvatným výstavním psem, který musí v sobě spojovat sílu a důstojnost s dlouhou a hedvábnou srstí a má orientální výraz.

Vzhled psa a zbarvení...

afgánský chrt

Celkové vzezření psa působí dojmem síly a důstojnosti, kombinované s rychlostí a silou.  Hlava je nesena hrdě. Jde o chrta, tedy psa velice subtilního, kterého silně charakterizuje jeho výrazná srst. Na žebrech, na hrudních i pánevních končetinách a na slabinách je dlouhá a velmi jemná. U dospělých psů od plecí směrem dozadu a podél hřbetu je srst krátká a uzavřená. Od čelní partie dozadu dlouhá srst, se zřetelnou hedvábnou „kšticí“.  Na obličejové části je srst naopak velmi krátká. 

Povaha afghána...

Pvaha je důstojná a zdrženlivá, s určitou vášnivou nespoutaností. Pro toto plemeno je typický východní, respektive orientální výraz. Afgánský chrt se dívá na člověka a jakoby „skrze něho“. 

Jak o něj pečovat...

Už slovo „chrt“ by vám mělo prozradit, že jde o psa, který potřebuje velké množství pohybu, a to ve relativně malých krmných dávkách. Ano, afghán je uzpůsobený k běhu a díky tomu má organismus dokonale nastavený na nouzový režim - moc nežere, ale přes to je stále plný energie. Jeho typická srst je docela náročná na údržbu.

Pokud ze psa nechcete vychovat bojácné zvíře, vychovávejte ho sice svědomitě a důsledně, ale s laskavostí a klidem, příliš drsné zacházení v tomto případě může hodně uškodit.

Slovo čtenářky Rikiny - paničky tří afghánek

Až nebo jestli si někdy ještě pořídím psa, bude to jedině afghánský chrt. Na fotce je poslední z mých tří afghánek, v době focení jako osmiměsíční štěně.

afghanka

Afgháni jsou psi pro stresu odolné a zároveň trpělivé jedince, mají v genech staletou minulost loveckých psů, vedených k samostatnosti a vlastnímu rozhodování. To uplatňují i tehdy, když se od nich už dávno nežádá lovit vlky či lvy v horských podmínkách. Afghánský chrt prostě má svůj rozum, a většina z nich se nikdy nestane na 100 % poslušnými. Naučí se znát povely, ale sami se rozhodnou, jestli je splní, nebo ne.

Venku je to pes útěkář, není mnoho míst, kde se dá pustit na volno, aniž by nezmizel v dáli. Na hodně dlouhou dobu. Cestu zpět obvykle najde snadno, ale až se mu bude zpátky chtít, a to při nadšení afghánů pro běh za čímkoli, co se hýbe, nebo prostě jen tak pro radost, přináší drobné problémy. Afghán radostně uloví jakoukoli zvěř lesní či polní, ale stejně nadšeně poběží i za cyklistou, za autem a třeba i za vlakem, což není zrovna moc bezpečné ani pro něj samotného. Proto je líp ho z vodítka nepustit, pokud není kolem oplocený prostor. Nejlépe cvičák či závodiště pro psí dostihy...

Doma je to pes gaučák, má rád pohodlí, teplo, a dobroty (moje afghánky se i rády dívaly na televizi). Klidně vydrží hodiny ležet a čekat, až na něj bude mít někdo čas, ale potom si to bude chtít užít, a pro změnu si vydrží zas hodiny hrát, lítat, dovádět, skákat... naučí se nechat na pokoji ostatní domácí zvířata, třeba kočku, ale cizí kočky venku prožene.

Není to pes vhodný jako asistenční, a ani na canisterapii moc ne - jsou na to příliš temperamentní, a nezávislí. Pokud má být afghán pes výstavní, majitel utratí nehorázné částky za psí kosmetiku a spoustu času stráví česáním a úpravou srsti, ty dlouhé hedvábné „záclony“, které dělají vznešeně orientální vzhled afghánských chrtů, to dá strašně zabrat, udržet je ve vystavovatelné podobě. Moje fenky výstavní nebyly. Jedna, ta první, byla dostihová, a ty další dvě už jen jako parťačky na výlety a psí kamarádky. Podle toho taky vypadaly, v létě ostříhané, a v zimě nosily pláštěnky, aby se jim nedělaly zmrazky na srsti.

Kromě afghánek prošlo mou domácností i dost jiných psů, ale tyhle nervní a svérázné potvory jsem si zamilovala... a to i přesto, že ta první z nich mi nechala na památku na zápěstí jizvu zvíci sedmi stehů - to když jsme si hned na začátku vyjasňovaly, která z nás je dominantní a vůdce smečky :-) Jak říkával kdysi na dostizích jeden z majitelů závodních chrtů - afgháni nejsou psi, to jsou chlupatý lidi...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama