Strach z létání. Trpí jím téměř třetina populace a s rostoucími teroristickými útoky se počet lidí ještě zvyšuje. Přitom hrozba výskytu teroristy v letadle nebo technická závada letadla, je v poměru k automobilovým, vlakovým či jiným pozemním nehodám, procentuelně zcela minimální.

car

V odborné literatuře se dočteme: „Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným, bezdůvodným strachem z věcí nebo situací. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit.“ Zaměřme se nyní na definici: postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje. Pojďme si tedy i my uvědomit, proč se vlastně bojíme.

Nejčastější příčiny strachu z létání

  • strach z výšek jako takových
  • všeobecný strach ze smrti (spadnutí letadla = nulová šance na přežití)
  • strach z neznáma (týká se zejména letu „poprvé"
  • vlastní zkušenost v podobě tragické letecké události někoho z blízkých
  • v posledním desetiletí také všudypřítomná hrozba terorismu
  • u senzibilních jedinců trauma z minulých životů

To je malý výčet důvodů, jež nás nejčastěji v souvislosti s létáním přivádí do stavu strachu a úzkosti. Do stavu, který si ale na druhou stranu plně uvědomujeme, tudíž máme velkou šanci se s ním také za plného vědomí vypořádat.

Všechno je jednou poprvé

Pokud se někoho ze svých známých, kdo létá běžně, zeptáte na jeho zážitek z letadla, téměř vždy se vám dostane odpovědi: „Vzrušující, báječné, nádherné!“ Pokud se tedy končně i vy rozhodnete udělat onen první odvážný krok směrem k letišti, přijměte pár přátelských rad a doporučení:

- Na svůj první let si zvolte kratší vzdálenost. Než se vydáte „do Ameriky či do Austrálie“, zaleťte si napřed na zájezd či dovolenou jen k našim sousedům. Např. do Rakouska nebo do Německa.
Než si vůbec uvědomíte, že jste v letadle, tak už vystupujete. Ale to „poprvé“ máte za sebou.
Vzdálenosti pak stupňujte.

- K letu si vybírejte jen slunečné - letní nebo jarní měsíce. V sychravém podzimu, a už vůbec ne o zimních vánicích, o cestě letadlem ani neuvažujte.

- Vybírejte si pouze známou a osvědčenou leteckou společnost. Raději si malinko připlaťte. Vaše psychika vám za to stojí.

- Neposilňujte se žádnými alkoholickými nápoji. Buďte v bdělém stavu a poprvé se vydejte na let s někým, kdo už má s létáním zkušenosti, s kým si rozumíte, abyste celou dobu nepromlčeli. Nikdy neleťte poprvé sami!

- Když už sedíte v letadle, uvědomte si, kolik času navíc vám zbude k příjemnému pobytu na místě a jakými nerváky musí procházet ti „dole pod vámi“. Přeplněnými dálnicemi a častými automobilovými haváriemi.

- Vyhýbejte se různým vyhlídkovým a soukromým letům, k životu je nepotřebujete.

- Pro největší strašpytlíky: Informační letištní služba vám telefonicky nebo osobně poskytne informace ohledně průběhu zkušebních terapií. Ty probíhají v kabinách, kopírujících samotný let letadlem. Při terapii jste postupně vystavováni obávaným situacím a snažíte s nimi vyrovnávat.

A poslední rada na závěr: Věřte také tak trochu na osud.

zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Fobie

Reklama