Vzpomínáte na módní časopis Burda Moden? Nebo jste podle něj dokonce šily? To je ale dávná minulost, že? V dnešní mediální záplavě se může zdát skoro nepochopitelné, jaké oblibě se tento časopis těšil nejen v Německu, ale po celém světě, a tedy i u nás. A neuvěřitelné je i to, že vlastně za tímto fenomenálním úspěchem stála jedna nevěra …

Kdo byla Aenne Burda, úspěšná podnikatelka a vydavatelka, velká žena německé módy? Narodila se v roce 1909 v bádenském Offenburgu ve velmi skromných poměrech. Byla cílevědomá. Už jako malá si umínila, že by chtěla žít lépe než její rodiče. Už jako malá toužila mít hezčí šaty než její kamarádky. Na rodičích si vynutila, aby mohla navštěvovat klášterní školu a později vyšší obchodní školu. Kromě toho se ještě vyučila prodavačkou. Původní jméno Anna si změnila na pro ni zajímavější Aenne.Aenne Burda

V devatenácti letech se seznámila s dr. Franzem Burdou, knihtiskařem a vydavatelem, a po třech letech se za něj provdala. A jak bylo tehdy dobrým zvykem, vdané ženy – pokud je manžel zabezpečil – nepracovaly. Aenne se postupně narodili tři synové, ale role ženy v domácnosti ji příliš neuspokojovala. A to si mohla dovolit hospodyni i chůvu, protože manželovi se v podnikání opravdu dařilo!

Jenže panu Burdovi se dařilo i na poli milostném. Když mu Aenne došla na jednu z jeho četných avantýr, bylo zle! Hrozila rozvodem! S milenkou měl pan Burda dokonce nemanželské dítě a navíc – a to ji nejspíš rozzuřilo nejvíc – jí financoval prodělečné vydavatelství. Aenne se ale brzy uklidnila a rozvod si rozmyslela. Přinutila však manžela, aby na ni přepsal milenčino vydavatelství i se všemi zaměstnanci. A tak začala Aenne Burda na konci roku 1949 podnikat. První časopis se jmenoval Favorit a žádná bomba to rozhodně nebyla. Po třech měsících ho přejmenovala na Burda Moden a začala vydávat ve vysokém nákladu. Ani tehdy ještě neměla vyhráno!

Po třech letech dostala bezvadný nápad. Začala do časopisu vkládat střihy. Konečně to bylo to pravé! Úspěch byl nebývalý! A náklad časopisu neustále rostl. Jen trochu šikovná žena si po večerech dokázala pomocí střihu z Burdy „spíchnout“ na svou dobu dokonalý model. Střihy byly totiž bezvadně zpracované a perfektně seděly! Aenne se strefila do vkusu čtenářek, protože vytvářela elegantní módu pro každodenní nošení. V šedesátých letech už vycházel časopis v milionovém nákladu. Brzy začala Aenne Burda vydávat ve svém vydavatelském koncernu i časopisy další – zaměřené na háčkování, vyšívání či vaření.

Časopis se tajně pašoval do socialistických zemí. A mezi „švadlenkami“ byl ceněn jako vzácná relikvie. Od osmdesátých let pak začala Burda v těchto zemích vycházet už legálně. Zasloužila se o to manželka generálního tajemníka ÚV KSSS Raisa Gorbačovová, která si velice potrpěla na módu.Burda Moden

Paní Aenne Burdu dokonce pozvala do Moskvy. A ta Moskvu se svou módní přehlídkou doslova ohromila! To už se ale paní Burda pomalu začala stahovat do pozadí a ve svých 85 letech své mediální impérium předala svým třem synům. To je v současné době v rukou nejmladšího syna Huberta, kterému oba starší prodali své podíly.

Zatímco v podnikání slavila Aenne Burda jen úspěchy, s jejím manželstvím už to tak slavné nebylo. Pan Burda si s věrností nelámal hlavu ani v následujících letech. Manželství sice rozvedeno nikdy nebylo, ale oba manželé si v podstatě žili svůj vlastní život. Prostě idylka se nekonala.

Aenne Burda byla nejen schopnou obchodnicí, ale také výbornou kuchařkou. Recepty sbírala už od mládí, a tak vydávala i úspěšné kuchařky. Její kniha Pečivo pro slavnostní příležitosti vyšla i u nás.

Ve volném čase ráda cestovala a věnovala se i malování. Podporovala nadané studenty, pomáhala seniorům. Založila několik nadací, které sponzorovaly umění, ochranu památek i životní prostředí. Za svůj dlouhý život získala mnohá ocenění. Nejvíc ji potěšilo, když po ní  ještě v době jejího života pojmenovali ulici v jejím rodném městě. Zemřela v kruhu své rodiny v roce 2005 v úctyhodných 96 letech. Prožila opravdu zajímavý a obdivuhodný život …

Kdysi pravila: „Každá žena chce být krásná.“ Tato věta je stejně nadčasová jako její móda.

V seriálu Jany Ládyové o zajímavých ženách evropské historie si také můžete přečíst:

Reklama