Jste těhotná a máte výhrady k práci gynekologa? Dostala jste výpověď, jejíž důvod zavání trochu tím, že na vině je vaše pohlaví? Váš manžel nemá k facce daleko, a přitom před ostatními vypadá jako ideální manžel a vaše modřiny jako projev nešikovnosti? A vy s tím nevíte rady. Nevěšte hlavu, možná o tom nevíte, ale už dlouho v Česku existuje skupina právniček věnující se výhradně vašim problémům.

AdvoCats for Women, s nadsázkou překládáno jako AdvoKočky pro ženy, už toho mají za sebou dost. A to i přesto, že to nevíme, protože výsledky jejich práce neplní pravidelně stránky novin.

AdvoKočky byl původně roční právnický trénink. Před deseti lety projekt ale nakonec přerostl v iniciativu za založení právního poradenského centra pro ženy, které se setkaly s porušováním svých lidských práv.

Mají za sebou řadu úspěchů, nejen zastupování v konkrétních kauzách. I díky nim byla například od června 2004 do trestního zákona zavedena zvláštní skutková podstata trestného činu „týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě", která umožňuje trestně postihnout toto násilné chování.

Plody práce, které nejsou vidět, ale jsou nezpochybnitelné, přináší i bezplatná linka právní pomoci pro ženy  oběti domácího násilí. Ta je v provozu vždy v úterý od 9 do 11 hodin a ve středu od 18.30 do 20.30 hodin na tel. čísle: 224 910 744.

Právě domácí násilí patří mezi nejsilnější témata AdvoCats for Women. „Nejen u laické, ale bohužel i u odborné veřejnosti – u soudců, policie, lékařů, sociálních pracovníků – stále přetrvává názor, že domácí násilí je soukromým problémem, který si musí zúčastněné strany vyřešit samy mezi sebou. Psychické a fyzické týrání, ke kterému ze strany násilné osoby dochází, je tak často bagatelizováno jako například manželský a rozvodový konflikt, což problém nejen neřeší, ale dokonce způsobuje jeho eskalaci a další traumatizaci jeho obětí,“ říká k tomu jedna z AdvoKoček Ivana Spoustová.

A i kvůli tomu mají týrané ženy blok ve schopnosti otevřeně o svém problému mluvit. „Nevím, jestli bych to podstoupila opět, kdybych věděla, jaká nedůvěra mě u oficiálních institucí čeká,“ říká Michaela z Karlových Varů, která se nejedno ráno probouzela modrá v obličeji po projevech lásky jejího expartnera. A posléze si užila nedůvěřivých projevů policistů, kteří ji dávali najevo, jak je slabá, když se s tím nedokázala vypořádat sama.

„Nejdříve to podceňujete, ale v určitém stadiu problému na to nemáte ani sílu,“ poznamenala a dodala: „Bohužel, tehdy jsem o existenci sdružení AdvoCats for Women netušila. Bylo by to určitě všechno snazší.“

AdvoKočky mají nejen telefonickou, ale také internetovou poradnu, kde mohou ženy položit i nejkonkrétnější dotazy, a díky odpovědím či kontaktům se vyhnout krizi, nebo se z ní dostat.

Slyšela jste už někdy o AdvoKočkách?