Asi nikoho nepřekvapí, že cestování s sebou může kromě skvělých zážitků na celý život přinášet také celou řadu rizik. Ať už jde o úrazy při zimních sportech, ztrátu zavazadel nebo třeba otravu jídlem z adventního trhu, potenciální problémy na nás zkrátka číhají na každém rohu. Abyste si při cestování zajistili alespoň částečný klid a pohodu, nepodceňte výběr vhodného pojištění.
Vánoční a adventní trhy
Foto: Canva
Každoročně vyráží řada Čechů nasávat vánoční atmosféru na některý z vyhlášených adventních trhů našich sousedů. Konají se tam od listopadu až do Vánoc (v některých případech dokonce až do ledna) a pokud letos plánujete nějaký navštívit i vy, máme pro vás několik tipů:
Rakousko
Vídeňský trh na náměstí Rathausplatz je jedním z největších a nejnavštěvovanějších trhů v Evropě. Najdete tam spoustu stánků nejen s vánočními ozdobami a dobrotami, ale například i ledovou plochu, která vede parkem Rathauspark a ve tmě je romanticky osvětlená.
Trh před zámkem Schönbrunn se vyznačuje nezaměnitelnou atmosférou a svým návštěvníkům toho nabízí opravdu hodně a myslí i na ty nejmenší. Nechybí na něm kolotoč, ruské kolo, dětská železnice nebo tradiční řemeslné dílny.
Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie je dalším kouzelným místem, které stojí za zmínku. Návštěvníky potěší kolem sedmdesáti stánků s tradičními řemeslnými výrobky, které mohou být skvělou inspirací na vánoční dárky.
Foto: Canva
Slovensko
Trh na Hlavním náměstí v Bratislavě se nachází přímo v historickém centru. Náměstí dominuje bohatě ozdobený strom a kolem je celá řada stánků s vánočními dekoracemi i typickými slovenskými pochoutkami. V mrazivém počasí vás zahřeje například tradiční kapustnica.
Trh na Primaciálním náměstí v Bratislavě se koná v okolí klasicistního Primaciálního paláce, který byl vybudovaný jako sídlo ostřihomského arcibiskupa. Jde o kouzelný, ale menší trh, pro ty, kteří chtějí být trochu stranou většího a intenzivnějšího vánočního šílenství.
Německo
Vánoční trh Striezelmarkt v Drážďanech má skutečně bohatou historii. Letos 27. 11. byl zahájen jeho už v pořadí 590. ročník. Takže je jasné, že za tu dobu, už ho pořadatelé skutečně vymazlili. Nezapomeňte při jeho návštěvě ochutnat například tradiční vánoční štolu nebo vyhlášenou pochoutku v podobě bratwurstu.
Trh na Hlavním náměstí v Norimberku nabídne nejen nejrůznější delikatesy, ale třeba i ručně malované vánoční ozdoby a další výrobky. První zmínka o tomto trhu pochází už z roku 1628.
Polsko
Speciální atmosféru mají vánoční trhy v nábožensky založeném Polsku. Na náměstí Rynek Główny v Krakově se konají asi ty nejkrásnější z nich. K atmosféře přispívá i skutečnost, že náměstí je spolu s historickým centrem zapsáno na seznamu UNESCO.
Maďarsko
Také Maďarsko je podhoubím pro všechny milovníky Vánoc. Pravděpodobně nejznámější a nejhezčí vánoční trh se koná v Budapešti na náměstí Vörösmarty tér. Nechybí na něm velkolepý vánoční strom, betlém nebo třeba kluziště.
Možná rizika: Jak jsme ale zmínili už na začátku, adventní trhy jsou sice krásnou a hluboko do historie sahající tradicí, ale nic není bez rizika. I když vyrážíte jen k sousedům, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění pro případ, že byste třeba potřebovali lékařskou pomoci v důsledku otravy jídlem, ztratili zavazadla nebo se stali terčem kapesních zlodějů.
Exotické destinace
Foto: Canva
Určitá část Čechů si touží od vánočního shonu odpočinout a ohřát se v některé z exotických destinací. Velký zájem je například o Vietnam. Za návštěvu stojí například vietnamský ostrov Phu Quoc, který je vyhlášený svým jemným bílým pískem. Dlouhodobě oblíbenou destinací na zimní dovolenou je také Egypt, který bývá cenově velmi dostupný a teploty jsou tam mnohem příjemnější a snesitelnější než v letní sezóně. Čechy ale v posledních letech lákají i Spojené arabské emiráty nebo třeba Omán. Stálicí zimních dovolených v teple jsou potom Maledivy.
Možná rizika: A protože čert nikdy nespí, nepříjemnosti vás mohou potkat i na vysněné dovolené. A že jich není zrovna málo. Objevit se mohou už v průběhu cesty nebo přímo na místě. Jde například o zpoždění nebo úplné zrušení letu, ztrátu zavazadel nebo třeba onemocnění nějakou tropickou chorobou. Před odjezdem si proto nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění a zjistěte si také to, zda do určité země náhodou nepotřebujete určitá očkování.
Tip: Zkontrolujte si, zda vámi vybrané pojištění zahrnuje i repatriaci zpět do vlasti.
Hory a zimní sporty
Vzhledem k tomu, že počasí v České republice je v posledních letech na sněhovou nadílku poměrně skoupé, milovníkům zimních sportů nezbývá nic jiného než sbalit lyže, snowboardy, sáňky či boby a vyrazit do zahraničí. Velmi oblíbená jsou střediska například v italských, rakouských, švýcarských nebo francouzských Alpách. Jmenovitě lze zmínit například arlberský průsmyk v Rakousku se středisky St. Anton a Lech Zürs, lyžařskou oblast Čtyři údolí ve Švýcarsku nebo italské Livigno. Nemusíte ale ani tak daleko. Skvěle zalyžovat si totiž můžete i v polských nebo slovenských Tatrách.
Foto: Canva
Možná rizika: Varovný prst ale musíme samozřejmě zvednout i v tomto případě. Zimní sporty mohou být velmi nebezpečné a pokud si nesjednáte kvalitní pojištění, mohli byste toho opravdu hodně zalitovat. Potkat vás může zranění na sjezdovce, lavina nebo třeba poškození sportovního vybavení. Hodit se bude dobře nastavené pojištění i v situacích, kdy způsobíte škodu jiným lyžařům. Proto doporučujeme poohlédnout se po sportovním pojištěním s pokrytím rizikových sportů, po úrazovém pojištění nebo po pojištění odpovědnosti a vybavení.
Tip: Ověřte si, jestli vámi vybrané pojištění kryje i zásah horské služby a převoz helikoptérou.
Rady odborníka
Na některá doporučení ohledně sjednání cestovního pojištění jsme se zeptali experta Martina Thienela z Kalkulátor.cz.
Kolik stojí zdravotní ošetření v zahraničí?
Zdravotní péče v zahraničí se může poměrně prodražit. Závisí to samozřejmě na závažnosti zdravotního problému, lokalitě a mnoha dalších faktorech. Pro představu úraz v Rakousku na sjezdovce (zlomenina, pohmožděniny, vyšetření hlavy a páteře, vyproštění, letecký transport, třídenní hospitalizace) může přijít až na 480 000 Kč. Zubní ošetření v zahraničí stojí obvykle 1 500 až 80 000 Kč. Zásah horské služby s helikoptérou na Slovensku se může pohybovat mezi 30 000 až 60 000 Kč. Pokud vás třeba v Itálii skolí angína, počítejte s částkou 2500 až 3500 Kč za ošetření.
Jak můžeme minimalizovat rizika při zimních sportech, dovolených v exotice nebo při nakupování na trzích v zahraničí?
Na sjezdovce je vhodné mít správné vybavení, chrániče, a hlavně nepřecenit vlastní síly. Pozor také na oblíbená alkoholická "zahřívadla". V neposlední řadě je třeba respektovat ostatní účastníky provozu na sjezdovce. V exotických zemích je nejlepší prevencí očkování, dodržování hygieny a místních bezpečnostních opatření. Adventní trhy jsou obvykle ve znamení většího počtu lidí. Je dobré si dát pozor na kapsáře a nenechat se ušlapat davem. I zde se často účastníci posilují tradičními vánočními alkoholickými nápoji, jejichž přílišná konzumace může vést k úrazu nebo k dalším nepříjemnostem.
Foto: Canva
A na co myslet u cestovního pojištění?
Ve všech případech doporučujeme pořídit cestovní pojištění, které bude obsahovat pojištění léčebných výloh, včetně zubního ošetření. V případě sportovních aktivit se hodí i pojištění úrazu a připojištění rizikových sportů. Rozhodně nezapomínejte na pojištění odpovědnosti či asistenčních služeb. Zvažte připojištění zavazadel, zpoždění letu nebo dalších připojištění podle typu dovolené a vašich potřeb. Častou chybou bývá nastavení nízkých limitů pojistného plnění, kdy zdánlivě ušetříte na pojistném, ale v případě škodní události se tato volba může prodražit.
Podle čeho máme vybírat správné cestovní pojištění bez zbytečných nákladů?
S tím pomůže srovnávač pojištění. Například Kalkulátor.cz.
Nový komentář