Tak nám začal nový rok. Ne, nezešílela jsem, ani nemám špatně otočenou stránku v kalendáři – mám totiž na mysli nový rok církevní. Ten začíná první nedělí adventní. A tu už máme za sebou.

Čekání na... Godota?
Co že to ten advent vlastně je? Slůvko advent pochází z latinského adventus – příchod, a to zase souvisí s řeckým epifaneia – zjevení. Tímto pojmem se v dobách helénských označoval příchod božstva do chrámu – jeho zjevení se věřícím, nebo návštěva krále. Křesťanská tradice adventu pochází z konce čtvrtého století ze Španělska a Galie. V sedmém století se stal advent prakticky celocírkevní záležitostí. V různých církvích trvá různě dlouho. Pro většinu těch západních začíná čtyři neděle před dnem Narození Páně, tedy první nedělí adventní, která letos vyšla na 2. 12.

Více o Adventu se dočtete ZDE.

Svatý kdože to za dveřmi?
Jak se tak kvapem blížíme k Vánocům, čeká na nás svatý Mikuláš, který je, světe div se, mimo jiné patronem prostitutek. Původně se tenhle svatý ze západolykijské Patary jmenoval Níkoláos a podle legendy zachránil tři dívky před prostitucí. Dnes ovšem o záchranu tak trochu bojuje sám – konkuruje mu totiž jeho americká mutace Santa Klaus.

Více o sv. Mikulášovi najdete ZDE. A o jeho „boji“ se Santou ZDE.

Útok na peněženku
Blížící se Vánoce jsou však nejen časem tradic, ale tradičně také dobou útoku na naši peněženku. A to nejen v tom komerčním smyslu – ke slovu se hlásí i charita. A odkud že vlastně tahle tradice „lásky k bližnímu“, protože právě to latinské slůvko caritás znamená, pochází? O tom si můžete počíst ZDE.

Koleda, koleda...
A nakonec tady pro vás mám ještě jednu zajímavou připomínku tradic – koledy. Takže než si něco vykoledujete, přečtěte si raději, co že to koledy vlastně jsou – a to ZDE.

Máte pocit, že jsem vás dnes odbyla samými odkazy? Inu, kdybych to měla vypisovat všechno, zaprvé bych se opakovala... A zadruhé by zbylo méně prostoru pro vás. A to by byla škoda, co říkáte, ženy-in?

Tak povídejte – už jste zapálily první adventní svíčku? Máte věnec vlastnoručně vyrobený, nebo kupovaný? A nechaly jste si ho požehnat? Jak se těšíte na Mikuláše? Zasloužíte si letos uhlí a brambory, nebo nějaký pěkný dáreček? Komu fandíte – Mikulášovi nebo Santovi? A znějí už u Vás v obchodech koledy? Máte je ráda, nebo Vám už teď „lezou krkem“?

Reklama