Čtenářka Pajda se projela na nevychovaném koni Grand kaňonem a díky němu pak pašovala zakázané rostliny domů. Jak se to stalo, se dozvíte níže. Díky, Pajdo, za příspěvek. Pobavil jsem se, já mám podobný zážitek s koněm z Kavkazu. Ale já na koni seděl asi po páté v životě. A jak mne  to nelákalo před tím, tak po tom zážitku už vůbec ne. :)

Můj nejděsnější a zároveň i nejhezčí zážitek byl současně dárek, který jsem dostala od manžela k narozeninám. Nebyl neuvážený, jen se poněkud zvrtnul...

Nějakých asi 10 let jsme chodili jen tak pro zábavu pracovat na jízdárnu a samozřejmě jsme se taky občas svezli - nejezdili jsme sice závodně, ale úplní nováčci v sedle taky nejsme. Jezdili jsme ale vždycky v anglických sedlech a ve známém terénu...

Zato když jsme byli v USA, tedy konkrétně ke konci pobytu v Las Vegas a blížily se moje narozeniny, koupil nám můj muž vyjížďku ke Grand Kaňonu. Na koni, samozřejmě. Podmínky smlouvy, co všechno na koni máme a nemáme dělat, byly dlouhé a docela husté, zejména kůň nesměl nic žár, skákat, dělat blbinky...škoda, že koně neumí anglicky, oni jsou spíš na němčinu, aspoň soudě podle zvuků, co vydávají. Ten můj tedy anglicky neuměl určitě. Navíc jsem s něčím podobným nepočítala a do šíleného letního vedra jsem si dovezla jenom lehké sandály. Sedla byla samozřejmě westernová, ostatní koně byli malinkatí, jenže na mě vyšel ten nejvyšší. Přesněji - já měla spadeno na malého inteligentního strakáče, ale toho si vzal průvodce. Vyškrabala jsem se tedy do sedla veliké obludy, která nijak moc důvěru nebudila a jak jsme zjistili mnohem později, tak byla pronajatá odjinud, protože nás bylo ve skupince víc, než obvykle. Hned na začátku bylo jasné, že tenhle kůň nemá žádné vychování - ostatní pěkně ťapkali, drželi se „ve štrůdlíku“, ale můj kůň šel s tlamou zabořenou do kaktusů a nechával za sebou doslova prožranou stezku. Asi se bál, že netrefíme zpátky. Pokyny, že kůň žrát nemá, nakonec vzdal i průvodce, protože bylo jasné, že ho buď neodtrhneme, nebo s ním zůstanu stát v kaktusovém poli a ostatní si nás po cestě zpátky seberou.

A bylo hůř:-( Kůň totiž naprosto odmítal dělat to, co ostatní. Všichni sešli ze břehu do potoka po brodu, on skočil o kus dál. Nějaké pokusy ho řídit naprosto selhávaly. Otěže ho nijak nebraly a na vedení holeněmi koně nebyli zvyklí, aspoň nás o tom poučili už před cestou. Ten můj by zjevně nezabral ani na mrkev před nosem. Ani pohled do opuštěných zlatých dolů ho nezajímal:-)

Ke všemu se po sklouznutí do potoka začal bát a střečkoval vždycky, když se přiblížil jakýkoliv sráz. Na dojetí a náhorní plošinu a pohled do kaňonu nebylo ani pomyšlení a ani můj muž, který jel za mnou, aby ta obluda byla aspoň trošku v houfu, se na okraj srázu nedostal. A zpátky to zvíře nijak nevylepšilo. Všichni ostatní šli pěkně dolů srázem, porostlým kaktusy. Proplétali se mezi nimi a ťapkali, co to dalo. Ten můj uznal, že půjde po cestě a nikdo mu do toho mluvit nebude. To by až tak nevadilo, ale když jsem se opravdu naštvala (cesta sice vedla dolů, ale málem kolem celého údolí) a trhla otěžemi, rozhodl se, že mě sundá o kaktus. Málem se mu to povedlo. Průvodce se musel vrátit, vytahat mi ostny z nohy a koně dolů dovést za otěže. Zpátky už jsme se dostali bez větších problémů, i když můj exot chvíli šel, chvíli klusal, chvíli stávkoval...takže na příjezdu jsem si docela oddychla. Večeře pod hvězdami v údolí El Dorado byla taky úžasná, koně byli bezpečně zavření v ohradě, oba majitelé agentury se omlouvali a předháněli se v pozornostech.

A jak se ukázalo v hotelu, dovezla jsem si ještě suvenýr - ze rezervace, přísně hlídané a s přísným zákazem vývozu jakékoliv části rostlin jsem dovezla několik ostnů, zapíchnutých v noze. Večer na hotelu jsme je vyndali a zabalili - a přes pečlivé celní kontroly vyvezli ven:-)

Pajda
Text nebyl redakčně upraven


Dnes jsme si pasli na téma: Jaký je váš nejlepší adrenalinový zážitek?

Jjednu z vásv 16 hodin odměním za příspěvek, který se mi bude nejvíce líbit, balíčkem potřeb pro adrenalinové nadšence.

Reklama