O opuštěných, nechtěných nebo týraných psech slýcháme dnes a denně. Čas od času zahýbe médii nějaká velká kauza týkající se právě těchto zvířat, ale málokdo už zná pozadí institucí/stanic/organizací, které se dávají do boje a jejich záchrany opravdu maximum.

Jednou takovou je GACR - Greyhound Adoption Czech Republic, která funguje pod vedením pana Ladislava Laciny. Já se za ním a jeho, v tuto chvílí 65člennou, smečkou, vydala do Proboštova u Teplic. A přestože jsem velký milovník pejsků, musím upřímně smeknout před odhodláním a láskou, kterou zachráněným chrtům a psům z množíren, dávají.

Pes, nejlepší přítel člověka

5ab3799309a62obrazek.pngTéměř před deseti lety poprvé pan Lacina s partnerkou zaregistroval prosbu o pomoc vysloužilým dostihovým chrtům z Irska a na to konto jednoho adoptoval. Proto se začali blíže o tuto problematiku zajímat a 12. března 2009 bylo u Ministerstva vnitra zaregistrováno sdružení na pomoc těmto psům GACR – Greyhound Adoption Czech Republic.? „Vznikem sdružení a hledáním nových domovů pro tyto pejsky adopcí v ČR jsme na sebe přilákali hodně pozornosti, a také nás to přinutilo, zabývat se situací stavu psů v ČR globálně. Navázali jsme spolupráci s českými útulky a navzájem si vysvětlili situaci i s českými chovateli. Začali jsme pomáhat španělským chrtům Gaglo a Podenkům žijícím na Kanárských ostrovech, ale zároveň ve spolupráci s českými útulky i hledat nové domovy chrtům z českých chovů, kteří se v útulcích ocitnou. Dnes v žádném útulku chrta nenajdete,“ říká pan Lacina a k jejich specializaci dodává: „Posledním problémem, kterým jsme se začali zabývat je množení psů v českých „množírnách“, kdy v této problematice zcela selhává stát. Jen za loňský rok jsme zachránili a do nových domovů umístili 96 pejsků z těchto mučíren a letošní rok začal velkým problémem 212 pejsků v Kamenici nad Lipou, odkud jsme ve spolupráci s ostatními spolky převzali do péče 22 pejsků, které v této chvíli socializujeme a připravujeme pro teplé náruče jejich nových adoptivních maminek.“


Nejrychlejší gaučový povaleč na světě

Na chrty má mnoho lidí rozličné názory. Já osobně myslela, že to nejsou příliš přátelská stvoření, jsou to solitéři, co pes, to originál a na mazlení je neužije. Jsou to ale velké 5ab3785662f92obrazek.pngosobnosti. „Chrti určitě nejsou poskokové pro pobavení typu sedni, lehni, přines… Chrti jsou empatické osobnosti, které se stanou vašimi nejbližšími kamarády a provázejí vás životem v dobrém i zlém,“ vysvětluje pan Lacina. Greyhound je podle jeho slov „Nejrychlejší gaučový povaleč na světě“, rasa Podenko není chrt, je řazen mezi primitivní plemena a je to vysoce aktivní neúnavný kamarád, který rád provází svého pána na každodenních dlouhých procházkách, Galgo je povahově něco uprostřed mezi nimi.

Jak tedy adopce chrtů probíhá? A proč dochází k jejich záchraně? Zeptali jsme se.

Pane Lacino, odkud získáváte chrty do adopcí?
Spolupracujeme a spolupracovali jsme s mnoha zahraničními partnery, jen jejich jména se občas změní. V této chvíli pomáháme jedné organizaci ve Velké Británii, dvěma ve Španělsku a jedné na ostrově Tenerife. Dříve ještě v Irsku, SRN, Rakousku a na ostrově Lanzarote. V ČR spolupracujeme prakticky se všemi útulky, kde se chrt objeví, s jednotlivci na Darovací smlouvy a organizacemi (spolky), které zasahují proti množírnám.

Proč se tolik lidé zasahují o záchranu chrtů?
Pokud se pejsek do mezinárodního Programu adopcí z nějakého důvodu nedostane, čeká ho jediné – smrt. Těmi důvody může být konec závodní kariéry, ale také zdravotní potíže nebo jiné indispozice.

Jaký je tedy životní osud chrta závodníka?
Po narození jde v sedmi měsících štěně na testy, kde buď projde, nebo ho čeká smrt. V jeden a půl roce ho čekají rozhodující testy, kdy je buď zařazen do dostihového maratónu, nebo smrt. Dostihová kariéra je tak dlouhá, dokud pejsek dosahuje očekávaných výsledků. Jakmile přestane stačit, buď se dostane do Programu adopcí, nebo smrt. Ještě bych dodal, že pokud je v aktivní dostihové kariéře, má svého páníčka, svého trenéra, denní program a kvalitní krmení… mnohdy se stává obchodním artiklem a cestuje od trenéra k trenéru z kennelu do kennelu (pozn. dostihová stáj). Pokud pejsek výsledků dosahuje, je o něho dobře postaráno. Jakmile je vyřazen, péče o něho tím končí.
5ab378c11e909obrazek.png

A jak tedy potom funguje vaše organizace?
Naše organizace nabídku pejsků k adopci zveřejňuje na svých stránkách a skupinách FB. Pokud se najde zájemce o adopci, pejsek do ČR přicestuje. U pejsků z Velké Británie je to složitější, protože aby se transport automobilem po ose zaplatil, musí jet 10 pejsků. Potom část pejsků jde přímo do nových domovů a někteří čekají v našich pokojíčkách Dočasných domovů.

Pro koho je adopce dostihového chrta vhodná?
5ab379c0130a8obrazek.pngGreyhound je vhodný k lidem, kteří vedou „normální“ život. Je to skvělý parťák, miluje jízdu autem a krátké procházky. U delších na něm pozorujete, že nechápe, kam tak daleko jdete. Podenko potřebuje každý den program a unavit. Nejlepší je větší zahrada, kam se může proběhnout a při tom sem tam zaběhnout do domu zkontrolovat, co děláte a zase ven. Galgo je, jak už jsem zmínil výše, zase od obou kousek.

Kolik psů se vám ročně přibližně podaří umístit do rodin?
Když vezmu, že za deset let se nám podařilo najít nové domovy pro cca 1400 pejsků, vychází to v průměru na 140 pejsků za rok.

Kontakt a možnost příspěvku zde:
GACR – Greyhound Adoption Czech Republic z.s., Olšová 673, 417 12 Proboštov. Na stejné adrese sídlí i Galgo v nouzi z.s. adopce.chrtu@seznam.cz, 777 715 881
V případě finanční pomoc je nejlépe pomoci na Transparentní účet Galgo v nouzi, který slouží na pomoc nejen Galgům, ale i týraným pejskům, zachráněným z českých „množíren“.
Číslo účtu:2300224662 / 2010
Majitel: GALGO V NOUZI
IBAN
CZ4120100000002300224662
BIC
FIOBCZPPXXX

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Reklama