Středa 10. října 2007 od 19.00 hod. v Panteonu Národního muzea v Praze, Václavské náměstí 68

Profesionální výtvarníci a módní návrháři poprvé vytvořili panenky pro benefiční aukci v roce 2003, od roku 2005 se k nim svými výtvory připojují i známé české osobnosti.

Pro letošní aukci je připraveno 26 panenek, které vytvořili Kateřina Brožová, Jan Čenský, Petra Černocká, Květa Fialová, Lenka Filipová, Hana Hegerová, Jan Hřebejk, Jiřina Jirásková, Uršula Kluková, Daniela Kolářová, Naďa Konvalinková, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, Chantal Poullain, Marie Rottrová, výtvarnice a malířka Emma Srncová, Jana Švandová, akrobatický lyžař Aleš Valenta, fotograf Robert Vano, spisovatel Michal Viewegh a profesionální módní návrháři Eva Eisler, Radana & Pavel Ivančic, Petr Kalouda, Liběna Rochová, Simona Rybáková, Jiřina Tauchmanová, Lada Vyvialová.

 

Aukci bude moderovat pan Radek John.

Benefiční aukce panenek je součástí dlouhodobého projektu Českého výboru pro UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ (projekt Panenka), jehož cílem je získat finanční prostředky pro celosvětové očkovací kampaně UNICEF za použití symbolu, který znají všechny děti i všichni dospělí - panenky. Panenka představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti smrtelným dětským nemocem (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna), a může ji podle určeného střihu vyrobit v podstatě každý. Od roku 2002, kdy byl projekt Panenka zahájen, již bylo širokou veřejností vyrobeno na 10 tisíc panenek. UNICEF tyto panenky prodává (nabízí k symbolické adopci) za částku 600 Kč, která odpovídá nákladům na proočkování jednoho dítěte v rozvojových zemích.

Vyvolávací cena každé panenky je při aukci stanovena na 3000 Kč, což je suma postačující k proočkování pěti dětí. (Zásluhou loňské aukce, při níž bylo vydraženo 20 panenek v celkové hodnotě 281 000 Kč, mohlo být proočkováno 468 dětí.)

O očkovacích programech UNICEF
Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život téměř 3 milionům dětí – téměř 2 miliony dětí však stále ještě na nemoci, jimž se dá očkováním zabránit, každoročně umírají. Z důvodu nedostatku očkovacích látek, špatného vybavení zdravotních center nebo nedostatečné informovanosti rodičů není ve světě očkováno více než 30 milionů dětí.

UNICEF – Dětský fond OSN pro děti celosvětově poskytuje 40 procent z celkového množství očkovacích látek. V zemích, kde očkování zajišťuje, školí dobrovolné zdravotníky, organizuje Národní očkovací dny, vyjednává období klidu zbraní v oblastech ozbrojených konfliktů, aby očkovací kampaň mohla být provedena.

Náklady UNICEF na očkování loni dosáhly 373 milionů dolarů, což je 19 % z celkových programových výdajů UNICEF. Jen např. v rámci zatím nejrozsáhlejší očkovací kampaně v Africe bylo proočkováno 80 milionů dětí – kampaň zahrnula 23 zemí Afriky a byla provedena s pomocí více než milionu zdravotníků a dobrovolníků.

Kde je možné zakoupit/adoptovat panenky, vytvořené širokou veřejností pro projekt Panenka?
Celoročně v pražských prodejnách UNICEF (v sídle Českého výboru pro UNICEF, Dům OSN, Praha 5, nám. Kinských 6, v Nákupní galerii Atrium, Karlovo nám. 10, Praha 2, ve Vinohradském Pavilonu, Vinohradská 50).

Prostřednictvím internetové stránky Českého výboru pro UNICEF www.unicef.cz (elektronickou adopcí) – objednané panenky jsou zasílány poštou.

V rámci celorepublikové kampaně k adopci panenek na dalších prodejních místech v ČR, např. od 1. 11. do 23. 12. 2007 v obchodních domech IKEA v Praze, Brně a Ostravě (seznam všech prodejních míst panenek bude v předvánočním období vyvěšen na www.unicef.cz).

Reklama