obrazek.pngFoto: Shutterstock

Než se vůbec vydáte do vybraného útulku pro psy a kočky, je dobré odpovědět i na několik otázek. Ale upřímně, aby se z radostně vítaného přírůstku do rodiny nestalo peklo na zemi. Pro obě strany.

Souhlasí s adopcí skutečně celá rodina? Pokud se najde někdo, koho bude zvíře obtěžovat, nebude to nikdy dělat dobrotu.

Budete mít na psa čas? Potřebuje pravidelně venčit, bez ohledu na počasí nebo vaši náladu. Zvláště některým plemenům nestačí desetiminutová procházka okolo bloku.

Jak to máte s dovolenou? Může pes jet s vámi? Nebo máte příbuzné či známé, kteří se o něj během vaší nepřítomnosti postarají?

Nemáte doma jiné zvíře, se kterým by nový člen domácnosti nemusel být kamarád?

Jste připraveni na to, že pes i kočka znamená konec sterilního prostředí? Má špinavé tlapky, padají z něj chlupy, kočka rozhazuje stelivo…

Plánujete nějaké změny? Pokud časem přijdou děti, budete se stěhovat kvůli zaměstnání nebo partnerovi a podobně, už nemusí být tak dobrý nápad, vlastnit čtyřnohého parťáka, který má své potřeby a nároky.

Máte dostatek peněz? Nejde jen o ne zrovna levnou stravu nebo vybavení. Se zvířete musíte pravidelně ke zvěrolékaři. A pokud navíc onemocní, je veterinární péče nákladnou záležitostí.

Pravidla pro osvojení zvířete z útulku

Ani jedna z otázek vás nevyvedla z míry ani nezměnila skálopevné přesvědčení, že budete pro zvíře vhodným parťákem? Pak se připravte, že adopce není vždy snadnou a rychlou záležitostí. Podmínky se mohou v jednotlivých zařízeních podstatně lišit. Tohle ale platí vždy a všude:

  • Psa nebo kočku si může osvojit pouze osoba starší 18 let, která má platný občanský průkaz (předkládáte jej) a trvalý pobyt na území ČR.
  • Zvíře si může vyzvednout jen jeho budoucí majitel. Není tedy možné vzít si ho pro někoho jiného.
  • Přinést s sebou musíte i obojek a vodítko, eventuálně i náhubek, pokud pojedete hromadnou dopravou. Kočku musíte dát do přepravky.
  • Jestliže bydlíte v nájemním bytě, musíte s sebou mít i souhlas majitele bytu.

61af51baa0d7cobrazek.pngFoto: Shutterstock

Řada útulku trvá i na tom, abyste se s vybraným zvířetem nejdřív skamarádili během návštěv. Pokud navíc už nějakého psa máte, musíte ho přivést s sebou. To aby se ukázalo, že spolu dokážou vycházet.

Počítat je třeba i s tím, že ani pořízení si bezprizorního psa z útulku nebude zadarmo. Poplatek za zvíře se v jednotlivých zařízeních liší. Může být v řádu stokorun, ale i tisícikorun. Je to cena za veterinární úkony a péči, kterou mu za dobu jeho pobytu v zařízení věnovali. To samé se týká i koček.

Jak na to?

Nic z toho není problém? Pak uděláte nejlépe, když do vybraného útulku nejprve zatelefonujete, abyste se na návštěvě a všem potřebném domluvili.

„Nejvhodnější je pejska si dopředu vybrat na našich stránkách a zavolat si na útulek a domluvit termín osobního kontaktu s vybraným pejskem. Pejsky i kočičky, kteří jsou v karanténě, nelze fyzicky po dobu karantény ukazovat, do karanténního bloku je zákaz vstupu,“ vysvětluje ideální postup například provozovatel olomouckého útulku.

Důležité je ale vědět i to, že zvíře z útulku je po dobu 4 měsíců od nálezu majetkem neznámého majitele. „Pokud by se tento o zvíře přihlásil, jste povinni zvíře navrátit prostřednictvím útulku majiteli. Zvíře se stává vaším majetkem až po uplynutí této doby, proto pečlivě sledujte datum přijetí do útulku,“ vysvětlují provozovatelé olomouckého útulku.

Zdroj informací: Olomoucký útulek, Útulek Zlín, Útulek Plzeň, Útulek Tábor

Čtěte také:

Reklama