Po revoluci v roce 1989 se čeští homosexuálové okamžitě chopili šance přiblížit svá práva většinové společnosti. Věděli, že je to běh na dlouhou trať. Jen o registrované partnerství bojovali 16 let.

Nyní se stále častěji hovoří o povolené adopcí stejnopohlavním párům. Kdykoliv se ale tato myšlenka na politické scéně či v médiích objeví, okamžitě ji smete prudká vlna odporu. Ta je však stále slabší.

Je tedy možné, že je to jen otázka několika málo let a homosexuálové v Česku na tom budou stejně jako v několika dalších zemích Evropy, kde je tato adopce možná...

Co říkají zásadní političtí odpůrci?

Přece jenom u nás přetrvávají zásady křesťanské civilizace. Výchova dětí stejnopohlavními páry je nepřirozená," řekl po loňské manifestaci homosexuálů v Brně šéf zdejších lidovců Jan Holík. Jeho strana byla v parlamentu vždy jako jeden muž proti jakýmkoliv ústupkům lesbičkám a gayům.

Sexuální devianti nemají žádné logické ani přirozené právo na adopci dětí a jejich výchovu," tvrdí místopředseda ultrapravicové Národní strany Michal Ševčík.

Je v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i s přírodou a naší kulturou. Měli by se shromažďovat daleko od civilizace. Tam ať se vyřádí," uvedl k samotné homosexualitě.

Výrazivem nijak nevybočuje z řad své strany, která se od svého vzniku „...staví proti propagaci homosexuality, proti jakýmkoliv formám legalizace této zvrhlosti registrovanými partnerstvími a naprosto zásadně odmítá byť jen připustit možnost adopce či výchovy dětí homosexuálními páry".

Někde už to jde...

Adoptovat dítě či alespoň osvojit potomky partnera lze například v Belgii, ve Velké Británii, Švédsku, Španělsku, Nizozemsku, Dánsku a na Islandu. Tato možnost je i v Německu a Norsku. U nás s tím přišla exministryně Džamila Stehlíková koncem loňského roku.

Homosexuální pár s dítětem

Jak se žije s mamkou a taťkou v sukních?

Studentka psychologie FFUK se před začátkem tohoto školního roku obrátila na gay a lesbické organizace, aby jí usnadnily kontakt s tzv. homoparentálními rodinami. Těch je totiž stále více.


Chceme tuto problematiku blíže prozkoumat. Cílem studie je pochopit a popsat specifika homoparentálních rodin z pohledu dětí. Tato pilotní studie spolu s dalšími připravovanými studiemi by mohla mimo jiné přispět jako argument k budoucímu jednání o možnostech adopce homosexuálních párů. V této fázi hledáme děti vyrůstající s lesbickým párem," vysvětlila studentka ve svém oslovení homosexuálních organizací.

TV Barrandov: Hledáme homosexuální pár vychovávající dítě

Cyklus České milování vysílaný na TV Barrandov připravuje díl věnovaný lásce homosexuální.

Ačkoliv bylo na toto téma natočeno již několik povedených i méně povedených filmů, režisérka apeluje na to, že v případě tohoto dokumentu jde o zcela jiný přístup k tvorbě. Jedná se o ojedinělý cyklus půlhodinových příběhů, při jejichž natáčení nechybí kromě pochopení a snahy o detabuizaci dosavadních představ většiny také vzájemná důvěra mezi protagonisty a tvůrcem samotným. Více na www.barrandov.tv

Myslíte, že díky výchově v rodině může z dítěte vyrůst homosexuál? Nebo se naopak domníváte, že by adopce dětí měla být za určitých podmínek umožněna i stejnopohlavním párům?

Reklama