Foto: Shutterstock
„V souvislosti s koronou se všechno hrozně zdražilo. Zatímco před pandemií jsem za jídlo platila měsíčně asi patnáct tisíc, teď jsem si to spočítala a vyšlo mi o tři tisíce víc, což je osmnáct tisíc. Nejvíc se to projevilo asi na zelenině a ovoci. A to jsem nezahrnula jídelnu ve školce a škole a to, když si manžel občas dojde na oběd do restaurace. Nemám ponětí, jak jsou na tom ostatní domácnosti, ale přijde mi to jako slušná raketa,“ svěřuje se Adéla s tím, že takhle si na vlastní bydlení asi nikdy nenašetří, protože je to velká část z manželovy výplaty.
Česká republika patří k zemím Evropy, kde se potraviny momentálně zdražují nejrychleji, a týká se to nejen ovoce a zeleniny. Květák se tak prodává například za osmdesát korun a jablka za 36 korun za kilo. Ceny ovšem narostly i u mouky, droždí, masa, mléčných výrobků a dalších potravin.
Nový komentář
Komentáře
Pak že tady nejsou přínosné články. V textu není nic, co by člověk nevěděl, pravda. Ale za to teď víme naprosto přesně, kolik dětí a peněz na jídlo mají jednotliví diskutující.
tak nevim,kde a co slecna adela kupuje,ale jsme vicegeneracni rodina,je nas celkem 5 deti,5dospelych +4 psi a na mesic kdyz to dame vsichni dohromady,tak za jidlo utratime max.12 tisic pro 3rodiny krom teda vajicek,ty mame svoje ale ono je treba premyslet pri nakupu a pri vareni
Adéla asi neumí nakupovat. Utratit za žrádlo 18 litrů? Šílenost....
Zdražování jsme v rodině dost silně pocítili... Ale 18 000,- utratit bez obědú ve školní jídelně - no to snad nééé...
Před 10 dny tady byl komerční článek o tom, jak Kaufland dlouhodobě zlevňuje kde co. Tak já nevím, neměli byste si v redakci ujasnit, jestli se teda zdražuje nebo zlevňuje?
Ona je to beztak jen "modelová" Adéla. Nedávno byla taková Adéla se třemi dětmi pro změnu samoživitelka na pokraji bídy, protože si kvůlivá koronaviru musela půjčit na drahý úrok u nebankovní společnosti. Co bude Adéla za týden, to se těžko odhaduje - že by pro změnu podnikatelka, co přišla o svou firmu, taky kvůli koroně?

Tak hlavně, jestli toho pak polovinu nevyhodí do popelnice .
Šmarjaaaa, proč radši nenapíšete, že utratí o 20 procent více než před koronou? Takhle Adéle hrozí ukamenování že nejedí doma suchej chleba a nepijou vodu z kohoutku, či snad že - poslouchejte dobře - koupí dětem sladkou tyčinku nebo by si dovolila koupit květák :-)))))
no a není to trochu moc antone pavloviči?
To je docela pálka, 18000 Kč, jestli pak to všechno snědí, co paní za tolik peněz nakoupí ? Nebo nakupuje všechno bio a nebo ze sklizena, nějaké originál peccorino po kilech, protože jinak nevím. Ale je pravda, že se zdražuje.
18 tisíc za jídlo měsíčně??? Jsme čtyřčlenná rodina (2 děti ve věku 7 a 9 let) a i když jsme finančně na tom dobře, tak přesto nevyhazujeme zbytečně peníze a dobře zvažujeme, kam s nimi. Protože člověk musí myslet na zadní vrátka. Takže vyhodit 15 či 18 tisíc měsíčně za jídlo, když to není nezbytně nutné, je nesmysl. Pak si lidi berou půjčky, protože nemají na to či na ono. Ale plné košíky v obchodech mají - a v nich věci, které nejsou nezbytně nutné. Nevím, no... My utratíme za jídlo měsíčně cca 6-7 tisíc a máme vše, co je potřeba. Maso, zeleninu, ovoce, pečivo, mléčné výrobky atd. Tak nevím, co ta ženská dělá, že utratí 18 táců... No co by dělala? Kupuje blbosti, tyčinky, bonbóny, alkohol, cigarety.
18 tisíc? A předtím 15???? Cože? No i to mi tedy přijde jako hodně....A to do toho ani nezapočítáváte občas restauraci atd.? Já bych řekla, promiňte,ale buď že neumíte nakoupit a nebo tedy kupujete věci,které jsou drahé vždy... My jsme doma sice jen dva ,ale co jsme tak zhruba počítala, tak je to za měsíc tak do 5tis. A to si nějak extra neupirame,nekupujeme jen to nejlevnější,máme denně ovoce i zeleninu, syn občas nějakou dobrotu atd. Ovšem pokud pokud je pro někoho normální,že má denně maso, nebo se vaří dvě jídla denně.... Každý má asi jiný standard.Ale to je podle mě zbytečné. Určitě se dá dobře a zdravě jíst i za míň než 15 tis pro rodinu.
Bohužel, je to tak i naše domácnost to pocítila . Máme dvě děti a pohybujeme se též tak o dva tisíce výše než dřív
Čekali jsme to.. A tak jsme na zahrádku přikoupili ovocné stromky, nasadili více druhů zeleniny a co.. Umíme nakupovat v akci trvanlivé výrobky, tak si pak i můžeme dopřát i dražší potraviny na které máme chuť..
marmeládu ani kompoty nekupujeme, ale zavařujeme. Přebytky zeleniny jdou do čalamády nebo mrazáku..
Zdražování jsme pocítili, ne že bychom na tom byly nějak špatně, ale i tak si všimnete, že je do základní a nejdůležitější - maso a ovoce se zeleninou dražší (a někdy o dost).
je pravda, že za potraviny vydávám také více peněz a to jsme hodně zrušila posezení v restauracích u vínka (také díky covidu). Ale 18 tis. mi připadá nějaké přehnané.....
Pokud se vaří doma, stojí to mnohem méně peněz. Velké výdaje za jídlo přičítám hotovkám a stravování mimo domov. Já třeba přes karanténu, když jsem denně vařila, jsem na potravinách ušetřila. Všichni se naobědvali a do večera nikdo nešmejdil v lednici, což se stávalo, když nebyl čas uvařit a pořád lednice dokořán a nikdo nebyl sytý.
Nakupuji stále stejně a opravdu zjišťuji ,že náklady na jídlo jsou o více než třetinu vyšší.
Přitažené za vlasy
Chce to umět nakupovat a dobře hospodařit. Květák za 80 skutečně nepotřebuju.