Nejste v pěstování okrasných květin, zvaných kytka, amatérka? A podivujete se, proč tvor, který se poprvé ve svém dospělém životě pokouší vypěstovat živou rostlinu (šnitlík do polívky), píše o tak jemném rostlinném stvoření jako je Nepenthes coccinea – Láčkovka šarlatová?

 

Pak slyšte – Láčkovky jsou totiž

1. masožravé kytky

2. některé druhy mohou spořádat i drobné hlodavce

3. nikdo nevyloučil, že by nemohla krapet zmutovat – zvětšit se

4. mám pár velmi neoblíbených lidí

5. naše milá členka redakce Věrka na to přišla a přinesla podklady a jeden exemplář zakoupila.

 

A tohle je Láčkovka šarlatová:

 

 

 

 

 

Někdo tomu říká závěsné žaludky, dá se tomu říkat i konvice nebo krvežíznivé liany, a naše Věruška tomu říká pevný pytlík. „Koupili jsme ji pro tchyni, co kdyby,“ dodala a smála se.

 

 

Pěstovat Láčkovky je náročné. Musíte jim vytvořit prostředí odpovídající jejich místu původu, tedy musíte do svých bytů přinést podmínky tropického pralesa na Borneu nebo v Oceánii.

 

To znamená teploty v létě nad 30 °C a v zimě kolem 20 °C – u horských druhů o trochu méně. Dále je nutné jim dodat dostatek vlhkosti, přesněji rozmezí 60–90 %, což je rovno prádelně (pamatujete na staré vlhké prádelny ve sklepení bytovek?) a dostatek světla – ne slunečního svitu.

 

 

Věruška ji teď má doma, pravidelně ji rosí a studuje genetiku. A co vy? Pustíte se do pěstování? To, co vidíte na fotce, stojí kolem 500 Kč. A s méně pytlíky prý seženete i kolem 300 Kč.

 

Nebo snad máte doma taky nějaký rostlinný poklad? Tak nám ho pošlete. A připište pár řádek, jak to udělat, aby taky tak prospíval jako ta vaše….

 

P.S. Už se těším: "Maminko? Nemohla byste prosím nakrmit Adélu?"

 


Další podrobnosti naleznete třeba zde:

http://www.masozravky.unas.cz/1024x768/pestovani/nepenthes/nepenthes.htm

http://sweb.cz/dvm/nepenthes.html

http://www.pelargonie.cz/lackovka.html

http://www.masozravky.com/ostatni/kniha/STUDNICKA/studnicka06.htm

Reklama