Adamova hora je označována jako jedno z nejposvátnějších míst světa. Díky vyhloubení na jejím vrcholu se k hoře váže velké množství legend a pověstí.

Posvátné místo čtyř významných náboženství

Od dob Veddů (původní obyvatelé Srí Lanky) se hora stala posvátnou pro věřící čtyř významných náboženství: hinduismu, buddhismu, křesťanství a islámu.

panorama

Na jejím vrcholu hory je utvořena proláklina nazývaná Srí pada neboli posvátná šlépěj ve tvaru lidské stopy. Je asi jeden a půl metru dlouhá a sedmdesát šest centimetrů široká.

hora

  • Hinduisté věří, že stopu zde otiskl bůh Šiva, když tvořil svět.
  • Buddhisté věří, že stopa patří Buddhovi, ale jeho skutečný otisk je teprve pod touto viditelnou proláklinou.
  • Křesťané si stopu přivlastnili v šestnáctém století, když toto místo objevili portugalští křesťané. Tvrdí, že stopu zde otiskl apoštol svatý Tomáš.
  • Jméno Adamova hora Adam´s Peak je odvozeno z muslimsko-arabské tradice, která praví, že stopa patří Adamovi, jenž zde stál tisíc let na jedné noze v naději, že Hospodina obměkčí k návratu do ráje.

Adamova hora, ale také Sri Pada nebo Samanalakande

Kromě názvu Adamova hora se setkáváme i s jinými názvy: Sri Pada - posvátná stopa, a nebo Samanalakande - Motýlí hora, toto jméno dostala po Samanovi, jednom ze čtyř bohů, kteří ostrov ochraňovali, a podle tisíce motýlů, kteří sem každým rokem přilétají zemřít.

nahoru

Cesta k posvátné stopě

Hora je vysoká 2224 m, některé části stezky vedoucí na její vrchol hory jsou hodně příkré, ale nejsou už tak nebezpečné jako dřív. Nahoru se dostanete dvěma schodišti, podle těch, kteří už nahoře byli, nejdelšími schodišti na světě. Cesta k vrcholu začíná v Dalhousie u Buddhy z Aukany. Zprvu se prochází čajovými plantážemi kolem několika buddhistických svatyň, pak cesta stoupá mírně do kopce k Pagodě míru, od níž se začíná strmě stoupat po asi 4900 schodech. Na vrcholu hory stojí několik buddhistických staveb a také zde visí zvon, na který si každý návštěvník zazvoní tolikrát, pokolikáté už zde je.

zvon

schody

Hranice mezi nebem a zemí

Hora je už řadu staletí magnetem pro různé badatele. Má jakousi magickou moc, protože na jejím vrcholu dochází dennodenně k pozoruhodnému jevu: dole, na zemi, mezi sebou vyznavači různých náboženství bojují, nenávidí se a zabíjejí, ale tady na vrcholku hory, kdesi na hranici mezi Nebem a Zemí,se vyčerpávající cestou zbaví vší zloby a nenávisti a všichni svorně uctívají a hladí svatou šlépěj. Jedno z nejtajemnějších míst světa.

lidi

zdroj: Svět na dosah - Za magickou krásou exotických zemí, Universum, 2006 a www.velehory.cz

Čtěte také:

Reklama