Necítíte se dobře? Dvakrát třikrát kýchnete, párkrát se rozkašlete, rozbolí vás hlava. To by chtělo prášek. V současné době, kdy je na pořadu dne téma plateb u lékařů a za lékařský předpis, se do popředí dostávají volně prodejné léky. A víte, který z léků je u nás nejužívanější? Acylpyrin.

Nejužívanější lék
Acylpyrin se řadí mezi analgetika a antipyretika. Pokud užijete acylpyrin plus vitamin C v rozpustné formě, urychlíte jeho účinek o čas, který potřebuje tableta na rozpuštění v trávicím ústrojí a vitamin C navíc podpoří imunitní systém organismu. Jeho účinná látka – kyselina acetylsalicylová – tlumí jako analgetikum lehké a střední bolesti hlavy, krku, nosních dutin, zubů, kloubů, svalů či bolesti při menstruaci, a coby antipyretikum snižuje zvýšenou teplotu. Působí tedy nejen na příznaky chřipky a nachlazení, ale je i výborným lékem proti různým bolestem.

Zároveň příznivě působí na imunitní systém, protizánětlivě při léčbě revmatismu, snižuje srážlivost krve, čímž se zmenšuje riziko trombóz a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. V poslední době výzkum potvrdil, že nízké dávky acylpyrinu chrání člověka před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Prapůvod
Už Asyřané a Egypťané používali k tišení bolestí salicyláty z listí vrby. Reverend Edward Stone z města Chipping Norton v anglickém hrabství Oxfordshire podal v roce 1763 zprávu o používání prášku z vrbové kůry pro léčbu horečky. Německý profesor chemie Adolph Wilhelm Hermann Kolbe provedl v roce 1859 na univerzitě Marburg syntézu kyseliny salicylové a v roce 1874 začala chemická továrna v Drážďanech dodávat tuto kyselinu za desetinu ceny materiálu extrahovaného z vrbové kůry.

Jelikož měl lék nepříznivé účinky na žaludek, zavedl chemik Felix Hoffmann z Bayerovy továrny v Elberfeldu do molekuly kyselinu octovou, čímž vznikla kyselina acetylsalicylová. Název tohoto prvního průmyslově vyráběného léku zněl Aspirin.

Po první světové válce se způsob přípravy rozšířil po celém světě. V USA a Anglii přestal být výrobní název patentově chráněn, v jiných zemích ochrana názvu platí nadále. A tak se například u nás začal vyrábět jako Acylpyrin. Podstatné je vědět, že oba tyto léky s odlišným pojmenováním obsahují stejnou účinnou látku.

Pozor na mýty
Acylpyrin není všelék. Vzhledem k jeho schopnosti ředit krev jej nesmí užívat děti do 15 let věku a těhotné ženy ve třetí třetině těhotenství. V první a druhé třetině těhotenství a během kojení se může užívat pouze na doporučení lékaře. Někomu Acylpyrin pomůže při prevenci infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice, jinému by se jeho aplikace mohla stát osudovou.

Třeba v případě žaludečních vředů, při senné rýmě nebo jiných alergických onemocněních, při tvorbě močových kamenů či těžkém onemocnění jater. Byť je Acylpirin volně prodejný lék, vždy byste se měli o jeho užívání poradit s lékařem a pečlivě si pročíst příbalový leták.

Víte že …

• Acylpyrin je první registrovaná ochranná známka v Čechách? Již od roku 1922.
• acylpyrin byl oblíbeným lékem už T. G. Masaryka?
• kyselina acetylsalicylová obsažená v acylpyrinu se jako léčivá látka využívá už od roku 1897?
• přesný mechanismus působení kyseliny acetylsalicylové na organismus byl objeven až v roce 1982? Objev byl oceněn Nobelovou cenou.
• mezi jedenácti tisíci lékaři, kteří denně brali 320 mg kyseliny acetylsalicylové, se po čtyřech letech zaznamenalo padesátiprocentní snížení rizika infarktu?
• spisovatel Franz Kafka bral kyselinu acetylsalicylovou proti znechucení životem?
• španělský filozof Ortega y Gasset v ní viděl univerzální lék 20. století?
• v roce 1996 se tabletek s kyselinou acetylsalicylovou spotřebovalo téměř sedmatřicet miliard, šest na každého obyvatele planety?
• léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jsou nejužívanějšími léky na světě?
• kyselina acetylsalicylová má nejblíže k mýtu, jemuž se říká panacea, tedy všelék?

Také léčíte chřipku, nachlazení a ostatní neduhy acylpyrinem? Nebo dáváte přednost mnohem dražším lékům, protože jsou podle vás kvalitnější?

Reklama