Ach ty nešťastné žmolky! A takový to byl krásný svetr, kabát, kalhoty…Také jste „otrávené“, když  spatříte žmolky na svém oblíbeném oblečení? Aby ne, žmolky jsou nepříjemnou vadou na jeho kráse a někdy se tvoří dřív, než bychom čekaly. Jak žmolkování vzniká? Které materiály k němu mají největší sklon? Jak se žmolkování zbavit, nebo mu alespoň předcházet? To vše se dočtete v tomto, (doufáme, že) užitečném článku.

Abychom mohli porazit nepřítele, (v tomto případě žmolky), musíme ho lépe poznat.

Perwoll

Jak vlastně žmolky vznikají?
Začne to drobnými vlákny, které se uvolní ze svazku příze, z níž je utkaná textilie. Postupně se vlákna začínají shlukovat a zaplétat s ostatními uvolněnými vlákny, až vznikne uzlík- žmolek.

Nejčastěji žmolkují syntetická, hlavně polyesterová vlákna a textilie s jejich příměsí, kterých je dnes bohužel většina. Polyester totiž zlevňuje a „zlepšuje“ vlastnosti přírodních materiálů. Snižuje jejich mačkavost, udržuje stálou barevnost, zvyšuje odolnost.

Žmolkování se nevyhýbá téměř žádnému oblečení. Najdeme ho na svetrech, kabátech, kalhotách, méně už na sukních. Žmolky se nejčastěji tvoří na nejvíce namáhaných místech. Na vnitřní straně rukávů, kolem kapes, na spodních lemech. Pokud se podivíte, proč je máte pouze na jednom boku kalhot nebo kabátu, vzpomeňte si, na jaké straně nosíte kabelku. Tření různých materiálů o sebe, tvorbu žmolků ještě urychluje.

Jak se žmolků zbavit?
Pokud jich není ještě moc, můžeme je „otrhat“. To jde nejlépe u pleteniny, i když je to dost „sisyfovská práce“. Na pevných textiliích (třeba u kalhot nebo kabátů) je můžeme opatrně oholit dámským holítkem. Použijte spíš déle používané, které není tak ostré, abyste látku neprořízli. Můžete si pořídit speciální strojek na odstraňování žmolků.

Nejlepší je žmolkování předcházet.
Perte oblečení zásadně rubem. Perete-li ručně, snažte se oblečení zbytečně netřít, spíš ho jen promačkávat. To latí i o ždímání.

 

Při praní v pračce používejte šetrný program na ruční praní s nižšími otáčkami odstřeďování. 

Udržujte pračku v čistotě, protože sebemenší nečistoty přispívají k tvoření žmolků.

PerwollPoužívejte speciální prací prostředek Perwoll Care & Repair, který tvorbu žmolků účinně snižuje.

Vyzkoušejte tuto NOVINKU, která je prvním speciálním pracím prostředkem proti tvorbě žmolků na našem trhu.

Náš TIP:

Perwoll Care & Repair je nový speciální prací prostředek od společnosti Henkel s funkcí obnovy vláken, který dokáže redukovat vzniklé žmolky a třepení textilních vláken až o 80 %*. Jeho pravidelným používáním navíc předcházíte opotřebení oblečení i vzniku nových žmolků. Své oblíbené kousky oděvů můžete tedy směle nosit po dlouhou dobu, protože budou vždy vypadat jako nové! Vhodný pro každodenní použití!

*Nejlepšího výsledku je dosaženo na bavlněných látkách a látkách s příměsí bavlny při pravidelném praní

Více informací najdete zde.

 

 

Reklama