Foto: Shutterstock

1. Nebezpečí jako začátek vztahu
Nebezpečné situace lidi sbližují. Výzkum ukázal, že pokud se lidé potkají za dramatickým či nebezpečných okolností, je větší šance, že se do sebe zamilují. Skoro by se chtělo zvolat: Chcete najít toho pravého? Skočte mu pod auto. Ovšem takové chování je nejen nebezpečné, ale také by mohlo být kontraproduktivní. Narazíte-li na řidiče mrzouta, nejspíš vás nezahrne nehynoucí láskou, ale dávkou peprných nadávek. Dramatickou událost raději udělejte z maličkosti, která neohrozí ničí zdraví. I pouhé zeptání se na správnou cestu někam, kam se vlastně vůbec nechcete dostat, může v muži vyvolat pocit, že někoho zachránil.

2. Syndrom zlomeného srdce
Zlomené srdce opravdu existuje. Představovat si, jak se vaše srdce rozpadá na dvě poloviny, by bylo přeci jen trochu dramatické, pravdou ovšem je, že takzvaný syndrom zlomeného srdce mít můžete. Jde o náhlou intenzivní bolest na hrudi, kterou pociťují častěji ženy než muži. A za toto genderově nevyvážené zjištění vědcům skutečně neděkujeme. Bolest se objevuje po prožití velmi stresových situací, což může být právě dramatický rozchod, zrada apod.

3. Dýchají jeden pro druhého
Když chce někdo vyjádřit, jak silné je spojení mezi dvěma lidmi, používá se mimo jiné fráze, že pro druhého dýchají. I na tom je trochu pravdy. Vědci zjistili, že když si dva zamilovaní hledí do očí, jejich srdeční frekvence a dech se synchronizují, přičemž se často partnerky přizpůsobují svým partnerům. Zase ten patriarchát!

4. Tulení jako lék na bolest
Až vás příště zase rozbolí hlava nebo záda, než sáhnete po pilulce, najděte si někoho na tulení. Dá se tak bolest zahnat přírodní cestou. Při tulení a mazlení se totiž uvolňuje koktejl hormonů. Je mezi nimi serotonin, dopamin a oxytocin, které umí posilovat imunitní systém. Oxytocin dokáže navíc snižovat míru bolesti.

5. Protiklady se přitahují, ale…
Tvrzení, že protiklady se přitahují, je podle výzkumů pravda jen částečně. Však jste si to určitě někdy vyzkoušela na vlastní kůži. Jakmile je jeden z páru třeba extrémně domácí typ a druhý extrémně do větru, jen těžko hledají dlouhodobě společnou řeč. Na druhou stranu podle vědců nemají obvykle moc růžovou budoucnost ani dvojice, které jsou si velmi podobné. Optimální je balanc – tedy mít něco společného a v dalších věcech se odlišovat.  

6. Motýlci v břiše
Pocity zamilovanosti se často přirovnávají k tomu, že v břiše cítíte něco jako třepotání motýlích křídel. I když mnozí muži by to určitě popírali, protože co by jim takové romantické stvoření dělalo v útrobách, že? Nicméně tento dojem je skutečně reálný. Způsobuje ho vyloučení adrenalinu a také to, že trávicí trakt je spojený s takzvaným bloudivým nervem.

7. Elixír dlouhověkosti
Silné emoce v podobě lásky mají schopnost prodlužovat život. To potvrzují například odborníci z harvardské univerzity. U lidí, kterým se láska nedostává a mají nedostatek sociálních vazeb, bylo zjištěno o 50 % vyšší riziko předčasného úmrtí. To je srovnatelné třeba s tím, kdyby každý den kouřili patnáct cigaret. Závislost na nikotinu tedy raději vyměňte za závislost na lásce.

8. Muži do toho spadnou rychleji
Jedna studie publikovaná v odborném magazínu The Journal of Social Psychology naznačila, že muži mají tendenci se zamilovat rychleji. Stejně tak jsou mnohdy první, kdo své city ke druhé osobě vyjádří nahlas. Není jasné, proč ženy s větou: Miluji tě více otálejí, ale ve hře je teorie, že mají větší obavy ze zlomeného srdce.

Čtěte také:

Reklama