Nedávno mluvili v televizi o tom, jak my Češi máme špatnou pověst jako turisté. Dávám jim plně za pravdu, na každém zájezdu, který jsem absolvovala, se vždy našel alespoň jeden člověk, který dělal pořádnou ostudu.

Letos v březnu jsme byli v Egyptě v letovisku El Gouna, mimochodem moc pěkné místo, pobyt probíhal příjemně, počasí nám přálo, a tak když jsme odjížděli na letiště, říkala jsem si, že vše proběhlo tak, jak mělo a nikdo neudělal ostudu. Ale jak už to bývá, šeredně jsem se mýlila!

Při transferu na letiště se ptal dost hlasitě nějaký muž delegátky, jak a kam má schovat ty korály, které tam nalámal, rovněž mušle, které nasbíral! Delegátka zrudla, vyskočila a povídá: "Vám nikdo neřekl, že se z Egypta nesmí nic vyvážet?"
To víte, že řekl, a hned na první informativní schůzce po příjezdu!Následně mu řekla, že jestli chce zůstat v Egyptě, tak ať si to klidně veze, v opačném případě, ať dotyčné předměty vyhodí na první zastávce, kterou budeme dělat u dalšího hotelu.

Už dlouho jsem neviděla tak naštvaného člověka, nechtělo se mu, nadával, ale nakonec to vyhodil a všichni přítomní zírali na množství korálů, které zničil.

To je jeden případ. Druhý je z minulého pátku, odbavovali jsme zavazadla na letišti v Argostoli (řecký ostrov Kefalonia), před námi starší manželský pár začal tropit menší povyk, proč že jim ten stromek berou! Představte si, že na Kefalonii roste endemická jedle černá a tito hogo-fogo manželé nelenili a v národní parku si ji jednoduše "vydloubli"!

K mému údivu jim to prošlo velice hladce, letištní personál se po sobě podíval, stromek zabavil a neřekl nic! Nedávno proběhlo všemi medii, co se stalo přírodovědcům v Austrálii, a těmhle to prošlo! Když tito odcházeli do odbavovací haly, pán říkal manželce: "Vidíš, já Ti říkal, že to máme zabalit jako slunečník!"

Opravdu, věřte nebo ne, já se styděla za ně, vždy když se něco takového stane, cítím vinu za všechny a nejradši bych se v ten moment propadla do země!

Tak teď jsem si trochu ulevila, ale stejně, příště až někam pojedu, znovu budu trnout hrůzou, co zase někdo provede.

Nevím, proč jsme jako národ tak lační a chamtiví, nebo to není ten správný výraz? Zkrátka když je něco zdarma a nechytnou nás u toho, v tom jsme tedy jedničky!!

Vaše Hysteria

Reklama