Léky, které se používají ke snížení hmotnosti, se obecně nazývají anorektika. Musí vám je předepsat lékař a nehodí se pro děti do patnácti let. Navíc, není dobré, aby se o jejich získání pokoušel každý, kdo má pár kilo navíc - jejich předpsání musí mít skutečně závažný důvod.

Jsou "hubnoucí" léky právě pro vás?
I v Česku je registrováno několik pilulek (Adipex Retard, Meridia a Xenical): společné pro ně je to, že jsou všechny na předpis a že si je lidé hradí sami.  Užívat byste je měli pouze v případě, že u vás byla diagnostikována obezita (BMI vyšší než 30) či jiné zdravotní problémy, kvůli nimž vám je lékař doporučil. Během užívání přípravků byste měli být trvale pod dohledem lékaře, protože vám mohou způsobit v těle pěknou rotyku. Některé více, některé méně, ale mohou. Pokud jste těhotná nebo kojíte či plánujete děti, na tyhle léky rychle zapomeňte. A hlavně: jde o léky pomocné, nikoli všemocné. Léčba musí být komplexní, což znamená, že se zároveň budete věnovat doprovodnému redukčnímu programu. 

Zlatá vejce
Lidé se pomocí léků pokoušeli hubnout už dávno, ještě před nástupem moderních preparátů. Váha mohla jít dolů například díky některým přípravkům působícím povzbudivě na centrální nervovou soustavu - vesměs šlo o léky hodně návykové.  Možná vám kamarádka vyprávěla o tzv. zlatých vejcích. Jde o velmi známý Adipex retard. Tyto oválné nazlátlé kapsle snižují chuť k jídlu a zároveň zvyšují energetický výdej. Jsou poměrně levné, ale jejich užívání se nedoporučuje déle než tři měsíce. Delším podáváním by se z vás totiž mohly stát slušné "závislačky". Nehledě na to, že právě tento přípravek může u disponovaných jedinců způsobit vážné plicní potíže.  Lékařka Jitka Mulačová z Centra snižování nadváhy není tomuto zastaralému výrobku nakloněna: "Jako jedinečný prostředek k hubnutí Adipex nedoporučuji pro jeho poměrně velký počet vedlejších účinků. Těmi jsou nespavost, sucho v ústech, bušení srdce, průjem a další." 

Skoro dokonalá
Sice drahá, zato téměř bez vedlejších účinků je populární Meridia.
Nemá celkové povzbudivé účinky a není návyková. Budete-li ji užívat a samozřejmě zároveň dodržovat dietu, můžete se těšit na úbytek asi 4 až 5 kilogramů za měsíc. Zatím je klinicky ověřeno její bezpečné užívání po dobu 12 měsíců. Prvních 6 měsíců je určeno k postupnému snížení tělesné hmotnosti a dalších 6 měsíců si budete osvojovat a upevňovat stravovací návyky. "Meridia ovlivňuje příjem potravy ve prospěch komplexních cukrů a bílkovin, usnadňuje dodržování nízkoenergetické stravy a mírně zvyšuje výdej energie," popisuje její účinky léku obezitolog Petr Sucharda.

Chytrák na tuky
Lékař vám může doporučit lék zvaný Xenical. Užívá se při každém jídle obsahujícím tuk. Podle slov primáře Petra Suchardy totiž: "Blokuje vstřebávání části (asi jedné třetiny) požitých tuků.
Snižuje tedy energetický příjem, příznivě ovlivňuje hladiny tuků v krvi, zlepšuje hladiny cukru u diabetiků." Účinná látka se nevstřebává, takže jediný vedlejší účinek je odchod nevstřebaných tuků střevem. Vysoký obsah tuku ve stolici však bývá příčinou nepříjemného průjmu po tučných jídlech. Tento účinek paradoxně může mít jistý výchovný efekt. Podvědomě se tak naučíte jednoduchou rovnici TUČNÁ STRAVA = PRŮJEM. Takže logicky začnete upřednostňovat netučné potraviny. Kromě průjmu jsou nevýhodou Xenicalu poruchy vstřebávání vitaminů. Zvláště vitaminů A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích.

Suma sumárum
Takže to shrňme. Trpíte-li pocity hladu či chuti, je pro vás vhodná Meridia. Je ovšem nejdražší. Pokud milujete tučná jídla a neumíte si je odpustit, je tu Xenical. Cenově nejpřijatelnější je Adipex, ale zase má hromadu vedlejších účinků.

Nikdy ovšem nezapomeňte na mantru: Léky jsou pomocné, ne všemocné. Předpokladem úspěšnosti léčby je dlouhodobá, celoživotní změna životního stylu.