Dnes začal v Česku Rok migrény. Společnost pro léčbu bolesti hlavy chce tímto projektem upozornit na její časté podceňování. Až milion Čechů, kteří podle odhadů expertů migrénami trpí, by přitom při správné léčbě nemuseli prožívat takové utrpení.

migr

Obecně trpí migrénami více ženy a velkou roli hraje i dědičnost. Jejími spouštěči může být celá řada vjemů. Od počasí až po určité jídlo či pití. Někdy se ale silná bolest hlavy objeví bez příčiny. A může trvat i tři dny. Proto je důležitá správná diagnostika a léčba. Ne každý však jde se svým problémem k lékaři, což je chyba.

„Pokud je migréna špatně léčena, to znamená, že se berou analgetika, používají se léky ze skupiny takzvaných triptanů, tak hrozí velké nebezpečí vzniku bolesti hlavy z nadužívání analgetik. Tyto bolesti hlavy jsou v konečném důsledku velmi špatně léčitelné a ovlivnitelné,“ řekl neurolog David Doležil Českému rozhlasu.

Migréna je chronické onemocnění, pro které jsou typické jednostranné, často pulsující, silné až těžké bolesti hlavy, trvající 2 – 72 hodin. Provázet je může ještě nevolnost, citlivost na světlo i zvuk.

Máte i vy zkušenosti s migrénou? A jak proti ní bojujete?

Reklama