Červen je měsícem pestrobarevných luk, nastupujícího léta a dlouhých dnů. Kvetou lípy, zrají jahody, dozrávají třešně. 21. června nastává letní slunovrat, kterým začíná astronomické léto. Je nejkratší noc a nejdelší den. Podle tradiční čínské medicíny bychom v červnu měli věnovat zvýšenou pozornost tenkému střevu a s ním souvisejícímu srdci. Doporučuje se konzumovat více sezónní zeleniny a ovoce, do salátu můžete přidat třeba květy sedmikrásky nebo pár mladých lístků brutnáku. 

cha.jpg
Foto: Shutterstock

Tento měsíc stojí mimo jiné za zmínku noc z 23. na 24. června, známá pod názvem Svatojánská. Ta bývá spojována s magií, milostnými rituály a zázraky. Země vydává své poklady, trhají se léčivé byliny, jejichž síla má být silou této noci ještě umocněna.

Červený jetel (jetel luční)

Jetel je snadno rozpoznatelná, zcela běžná rostlina, rozšířená po celém světě. Tuto trvalku najdete na loukách, zahradách a v parcích, na polích, podél náspů, na úpatích skal i na pustinách. Není nijak náročná, o to víc může překvapit svými účinky na zdraví člověka. Existuje více druhů (jen u nás roste 19 variant), v rámci přírodní medicíny se ale obvykle používá jetel červený. Květy vhodné ke sběru musí být hezky rozvité, na první pohled zdravé, bez známek zasychání. Je potřeba sušit je pozvolna v tenké vrstvě a vyhnout se přímému slunci, aby neztratily svou původní barvu; nahnědlé květy je třeba odstranit a k léčbě nepoužívat.

62a6f94997334obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jetel má protizánětlivé, antibiotické, detoxikační a žlučopudné účinky. Podporuje obranyschopnost organismu, přispívá k dobrému stavu kostí a je vynikající ženskou bylinkou. Obsahuje fytoestrogeny, pro které zejména je bylinka ceněna. Za zmínku stojí i flavonoidy, fenoly a léčivé silice, vitaminy C a E, vápník, hořčík, chrom, draslík nebo niacin. Jde o nenápadný bylinný poklad, který naoko působí až příliš obyčejně.

Heřmánek pravý

Jen sotva najdete typičtější bylinku využívanou v rámci lidového léčitelství. Heřmánek pravý se těší široké oblibě a má řadu nejrůznějších pojmenování; setkat se můžete s barvitými lokálními názvy jako kamilka, rumánek, sluníčko nebo harmaníček. Účinky bylinky jsou známé od starověku; bývala uctívána a místy dokonce považována za posvátnou. Heřmánek je poměrně snadno zaměnitelný se rmenem rolním, velmi odolným plevelem, který však ani zdaleka nedosahuje zdraví prospěšných účinků heřmánku. Nebudete-li si jistí, zkuste jednoduchou „fintu“: květ rmenu je uvnitř plný, heřmánek je naopak dutý. Podle toho je od sebe bezpečně rozeznáte.


62a6f9fe2c218obrazek.png
Foto: Shutterstock

Heřmánek je vynikající bylinkou pro nejrůznější stavy nachlazení, účinný je i při potížích se zažíváním. Působí protizánětlivě a dezinfekčně, vhodný je už pro nejmenší děti. Řeší i ženské potíže a poruchy spánku, vně jej lze využít k léčbě a mírnění kožních problémů, hemeroidů a špatně se hojících ran. Hlavní léčivou složkou jsou silice, nezanedbatelný je i obsah hořčin, cholinu, rutinu, flavonoidů a éterických olejů.

Jahodník obecný

Většina z nás si v červnu pochutnává na jeho plodech - jahody jsou vynikající a zdraví prospěšné ovoce, které mnoho lidí řadí mezi své vůbec nejoblíbenější. Konzumovali je už lidé v době kamenné, jak potvrzují mnohé archeologické nálezy. Více se jahody rozšířily až ve středověku, kdy je začali v klášterech pěstovat mniši. Zahradní jahody tak, jak je dnes známe, vznikly křížením několika druhů jahod. Plody ale nejsou jedinou částí rostliny, kterou lze konzumovat. Možná až překvapivě zdravé jsou také jahodové listy. 

62a6fc9dc5f84obrazek.pngFoto: Shutterstock

Z listů si můžete připravit voňavý čaj, který má silný močopudný účinek. Pomáhá při zánětech močových cest, urychluje rozpad a vylučování močových kamínků a optimalizuje metabolismus kyseliny močové. Posiluje cévy, snižuje krevní tlak, upravuje hladinu cholesterolu a zklidňuje nervy. Obklady mají pozitivní účinek na pokožku (odvar z jahodových listů mírní projevy ekzému a lupénky). Listy jsou bohaté na antioxidanty, obsahují třísloviny, silice, flavonoidy, draslík a ikonické céčko.

Lípa velkolistá

Lípa je vzrostlý strom dosahující výšky až 25 metrů. Má rozložitou korunu a voňavé květy, z nichž se vyrábí jeden z nejkvalitnějších medů. V rámci přírodní medicíny se využívají listy a především květy, pro něž je typická právě jemně medová vůně. Lípa je využívána tradičně už od starověku – například staří Řekové jejím prostřednictvím léčili vypadávání vlasů, nebo dokonce lepru.


62a6fcc2a6ce8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Květy jsou velmi účinným přírodním léčivem. Urychlují léčbu nachlazení, zklidňují dráždivý kašel a optimalizují dýchací systém. Lípa je také močopudná a protizánětlivá, ulevuje od menstruačních křečí, zklidňuje nervy a pomáhá se spánkem, podporuje dobré trávení a chuť k jídlu, dobře působí také na kardiovaskulární systém. Obklady ze spařených listů pomáhají léčit popáleniny a pohmožděniny, usnadňují hojení. Květy obsahují flavonové glykosidy, léčivé silice, třísloviny, sliz, éterické oleje, vitamín E a další zdraví prospěšné látky.

Čtěte také:

Zdroje: plantlife.org.ukhome-plant.comherbsociety.org.uk, livestrong.comdrugs.com

Reklama