Dovolená bývá světýlkem v tunelu všedních dní. Jenže naskočit po ní zpět do pracovního procesu je pro většinu lidí za trest. Jak na to, abychom si po návratu do zaměstnání nevyčítali, že jsme vůbec někam odjížděli?

Lidé často chybují už při výběru dovolené a způsobu jejího trávení. „Základem úspěchu je mít dostatečně dlouhou dovolenou a umět pořádně vypnout. Nezabývat se prací, nebýt doma, trávit volno podle svých potřeb a nikoli abychom se „blýskli“ před ostatními. A také umět relaxovat,“ radí psycholog a psychoterapeut  Mgr. Dalibor Špok, Ph.D., podle kterého je nejlepším důkazem o dostatečném odpočinku fakt, že se už tak trochu těšíme na návrat. Ani tak ale ještě nemáme vyhráno. Aby se vám snáze vracelo k povinnostem, zapracujte na nich ještě před odjezdem na dovolenou.

cestování

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Je důležité už při odchodu na dovolenou vše připravit tak, aby byl návrat snadný. Počítat s tím, že první dny po návratu můžeme mít v práci více stresu. Proto si na tyto dny neplánujte nic podstatného nebo zatěžujícího. Pokud si předem dobře uklidíte stůl, dáte do pořádku projekty, emaily a úkoly, pak vás bude čekat pořádek,“ doporučuje odborník. Co tedy (ne)dělat?

Před odjezdem:

  • Nenechávejte si v práci ani mimo ni resty. Pak na ně budete myslet celou dovolenou a nepodaří se vám pořádně vypnout. Zároveň budou to první, co na vás po návratu vykoukne.
  • Čím méně práce odložíte na dobu po dovolené, o to více času vám pak zbyde na tu novou.
  • Sepište si všechny úkoly, které se vám nepodařilo vyřešit, a co je potřeba udělat, až se vrátíte. Podrobně si rozepište všechny otevřené pracovní úkoly a projekty, v jaké fázi se nacházejí a nezapomeňte ani na detaily, které je potřeba udělat. „Napsat si takový tahák, který nás zorientuje po návratu, je důležité. Během dovolené totiž hodně drobností zapomeneme a stres z toho, abychom si vzpomněli na všechny informace a úkoly, nebo abychom na nic podstatného nezapomněli, nám může otrávit poslední dny dovolené. Takto víme, že se stresovat nemusíme, protože vše máme vypsáno a během pár minut si to po návratu z dovolené rychle zopakujeme,“ vysvětluje Dalibor Špok.
  • O svém odjezdu na dovolenou informujte i případné klienty. Buď osobně, nebo nastavením automatické odpovědi v emailu. Vyhnete se tak nepříjemným nedorozuměním i otravným telefonátům na pláž.
  • Pokud možno, zajistěte si v práci zástup. Vyřídí alespoň to nejdůležitější a vy pak nemusíte rychle a na poslední chvíli hasit průšvihy.
  • Neplánujte si důležité schůzky a porady hned po příjezdu. Bude toho mít i tak dost.

Po příjezdu:

  • Pokud to jen trochu jde, nevracejte se z dovolené až těsně před návratem do práce. Dejte si alespoň den pauzu v klidu domova.
  • Doma zavřete oči a nevnímejte nepořádek, který na vás po návratu čeká. Nikam neuteče a nezkazíte si tak poslední dojmy z dovolené. Do práce pak dorazíte stále čerství, ne po celonočním úklidu.
  • V práci protřiďte maily. Když nejprve vymažete ty nedůležité, na něž není třeba reagovat, nebude vás stresovat vysoké číslo v kolonce „přijaté“. A také se v nich budete lépe orientovat.
  • Sepište si plán a úkoly vyřizujte pěkně popořadě. Ne všechny najednou.

I váš šéf ví, jak jsou návraty z dovolené těžké. Pokud je alespoň trochu rozumný, máte vyhráno.

Čtěte také:

Reklama