tee.jpg
Foto: Shutterstock

Čas pokročil a za pár dnů podzim vystřídá zima. Počasí je čím dál chladnější a přechody z vyhřátých místností do venkovních prostor citelnější. To se může neblaze projevit na zdraví, a zejména děti bývají na takové změny náchylné. Abyste letos nemuseli utírat po vánočním stromečkem nudli, máme pro vás pár tipů, jak vyřešit nachlazení přírodní cestou.

Čaj z heřmánku a šípku jako prevence nachlazení

Tato jednoduchá čajová směs je vhodná jako prevence nachlazení, posílí však oslabený organismus i během už probíhající virózy.

te.jpg
Foto: Shutterstock

  • 10 g květů heřmánku
  • 10 g šípků

Ingredience promíchejte a spařte vroucí vodou v množství na jeden šálek. Nechte 15 minut odstát, následně sceďte, případně doplňte medem. Dítěti podávejte 2–3 šálky denně.

Šípky jsou ceněná plodina nejen pro vysoké množství ikonického „céčka“. Díky ovocným kyselinám podporují také chuť k jídlu, která obvykle bývá během stonání potlačena.

Čaj při horečce z lipových a heřmánkových květů

Jde o roky prověřenou recepturu, která účinně uleví vysílenému dětskému organismu během horečnatých dnů. Bylinky navíc uvolní bolavý krk a zmírní zahlenění.

et.jpg
Foto: Shutterstock

  • 20 g lipového květu
  • 20 g květů heřmánku

Bylinky promíchejte a 1 lžičku směsi spařte vroucí vodou. Nechte 5 minut luhovat, sceďte a doslaďte medem. Vlažný čaj dávejte pít dítěti po doušcích.

Pokud se k rýmě přidá i horečka, není třeba hned sahat po prostředcích, které tělesnou teplotu snižují. Horečka (teplota nad 38 stupňů) pomáhá tělu zbavit se patogenů a lépe se s nemocí vypořádat. Teprve když teplota dosahuje k 39 stupňům, je vhodné zasáhnout. Teplota jako taková není ovšem jediný ukazatel stavu a vždy se zohledňuje více hledisek.

Čaj na podporu imunitního systému

Při oslabené odolnosti a sklonu k častému nachlazení udělá dětskému organismu dobře tento posilující čaj.

jp.jpg
Foto: Shutterstock

  • 50 g popence
  • 50 g hluchavky bílé
  • 20 g květů prvosenky
  • 20 g květů slivoně trnky

Bylinky smíchejte a 2 lžíce směsi spařte 1 litrem vroucí vody. Nechte 10 minut vyluhovat, poté sceďte. Po odstátí můžete dosladit medem. Vlažný čaj dávejte dítěti pít průběžně během celého dne.

Během nachlazení může mít dítě dočasné potíže také se spaním. Abyste mu ulevili a pomohli navodit klidnější usínání a kvalitnější noční odpočinek, můžete pro ně vytvořit bylinný „spací“ polštářek. Použít lze třeba směs sušené levandule, heřmánku, kozlíku a meduňky. Ty vložte do plátěného sáčku a dejte pod polštář. Případně můžete zašít přímo do malého polštářku.   

Sirup proti dráždivému kašli a křečím

Tento starý domácí recept uvolňuje křeče a zmírňuje dráždění ke kašli. Výroba je jednoduchá a účinek roky prověřený.

jsj.jpg
Foto: Shutterstock

  • 25 g šanty kočičí
  • třtinový cukr

Bylinku spařte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 5 minut vyluhovat. Následně sceďte a přidejte cukr tak, aby vznikla hustá sirupovitá hmota. Dítěti podávejte během dne po lžičce (ráno, v poledne a večer).

Šanta kočičí je léčivá bylinka, která získala přezdívku „kočičí kokain“. Ačkoli na lidi není její účinek v tomto směru zřejmý, na kočky má značně halucinogenní účinky. Narazí-li kočka v přírodě na tuto rostlinu, začne se chovat přinejmenším zvláštně. Důvodem je nepetalakton, chemická látka, na kterou kočky velmi senzitivně reagují.

Čtěte také:

Zdroj: kniha Rady naší babičky, Reader’s Digest

Reklama