Dovolená je tím, nač se celý rok těšíme. Vnímáme ji jako odměnu a obvykle máme v plánu dokonale si ji užít. A k tomu užívání si velmi často patří pobyt v hotelu u moře, povalování na pláži, popíjení u bazénu a celodenní stravování formou all inclusive. Je to příjemné a rychle návykové. Ledasco si dopřejeme, něco naopak vypustíme. Všechno by bylo super, kdyby vám na konci prázdnin váha neukázala to číslo… Co to letos zkusit jinak? A vůbec to nemusí znamenat, že si dovolenou neužijete.

62b99acdbdf68obrazek.png
Foto: Shutterstock

Těžte z režimu all inclusive jinak

Přes všechna letní lákadla nutno konstatovat, že zdravější životní styl, nebo alespoň zdravější stravování, se v létě nastavuje líp. Díky horkému počasí je obecně větší chuť na šťavnaté ovoce a osvěžující zeleninu, lépe se dodržuje i pitný režim a snáz než v zimě pije voda. Budete-li důslední, během teplejších měsíců si na zdravější stravovací režim zvyknete a později – i v zimě – budete ovoce a zeleninu přirozeně konzumovat.

Zkuste z režimu all inclusive tentokrát vytěžit něco jiného. Zaměřte se především na pestrou nabídku ovoce a zeleniny, protože právě v jižních zemích, kam obvykle na dovolenou jezdíme, bývají plody chutnější, šťavnatější i výživnější. O jídle přemýšlejte, co neochutnáte jeden den, zvládnete druhý.

Pozor na prázdné kalorie z míchaných nápojů

Nejen v rámci all inclusive si dávejte pozor na prázdné (ale ne nepodstatné) kalorie z nejrůznějších nápojů. Zvlášť záludné pak mohou být míchané nápoje třeba z baru u bazénu, tím spíš, jsou-li ještě s obsahem alkoholu. V tomto smyslu nejméně škody nadělá sklenka vychlazeného piva. To – opomineme-li alkohol – obsahuje dokonce i zdraví prospěšné látky, především vitaminy řady B a některé minerály.

V rámci uspokojivého pitného režimu si raději doma připravte domácí limonádu, která bude určitě kaloricky méně vydatná než ta kupovaná. Výborně vás osvěží i vlažný zelený čaj třeba s kapkou čerstvé pomerančové šťávy, který má navíc i řadu zdravotních bonusů. Za zmínku jistě stojí to, že obsahuje katechiny, látky s antioxidačním účinkem, které předcházejí nadměrnému ukládání tuku v dutině břišní. Dobré je také začít den sklenicí vlažné vody, obohacené například o trochu citrónové šťávy. Nastartujete metabolismus, doplníte tekutiny a případně dodáte nezbytný vitamin C.

Nerezignujte na fyzickou aktivitu

Než rezignujete na obvyklou fyzickou aktivitu třeba proto, že je příliš horko, zkuste si vybavit své předchozí úsilí. Vzpomeňte si třeba na to, jak jste se cítili loni, když jste po dovolené stoupli na váhu nebo nedopli knoflík na džínách. Třeba přijdete na to, že to letos už zažít nechcete.

Podobně jako o jídle, přemýšlejte také o fyzické aktivitě. Udělejte si třeba seznam všech, kterým se v létě můžete věnovat. I v horkém počasí se dá dělat řada věcí – od svižných procházek po lese přes plavání, jízdu na kole až po cvičení v klimatizované tělocvičně. Zajímejte se i o to, co z toho můžete dělat na dovolené. Fandíte-li například chůzi nebo běhu, využijte některou z mezinárodních běžeckých stránek, například greatruns.com.

Nekonzumujte ve stáncích s rychlým občerstvení

Možná byste se divili, kolik zbytečných kalorií do sebe v létě - třeba na koupališti - dostanete. Léto je pro konzumaci v rychloobčerstvovacích stáncích ideální, na druhé straně poměrně zrádné. Ani na výletě nespoléhejte na to, že si někde něco koupíte. Raději si připravte doma svačinu s sebou, možností je víc. K dispozici je řada nutričně hodnotných tyčinek (volte ty bez polevy), doplnit můžete o trvanlivější ovoce a zeleninu, dobrou službu udělá i doma připravený toast nebo tortilla. Jídlo si zkrátka plánujte, abyste později nebyli zaskočeni.

Pokud víte, že vás čeká náročnější výlet a máte rádi sladké, pořiďte si na cestu pečenou ovesnou tyčinku, tzv. flapjack. Chutná báječně a zasytí na dlouho.

Grilujte zdravěji

Léto a grilování patří neodmyslitelně k sobě. Nemusíte se této příjemné záležitosti vzdávat, jen si s tím, co hodíte na gril, trochu hrajte. Maso je maso, a to tučnější chutná lépe, přesto je občas proložte také zeleninou nebo třeba žampiony; ogrilované chutnají skvěle. Jako dezert pak zkuste třeba grilovaný ananas, který má díky ohni velmi zajímavou chuť.

Zajímavá, ale logická je skutečnost, že obecně během léta jíme více ve spěchu a jen tak mimochodem. Díky tomu jsme nevědomky schopni zkonzumovat vyšší množství potravy, aniž bychom měli pocit, že jsme něco „pořádného“ jedli. Proto ani v létě nepodceňujte formu, jakou se stravujete.

Čtěte také:

Zdroje: lybrate.comhealthline.com

Reklama