Meteorologové nám sice slibují ještě pár krásných letních dní, ale řekněme si na rovinu, léto se pomalu blíží ke svému konci.  To ale neznamená, že bychom měli říct sbohem i našemu krásnému bronzovému opálení. My vám nyní poradíme, jak si udržet krásně snědou pokožku i během podzimu.

slunce

Mazat, mazat, mazat

Prvním a důležitým krokem k získání kvalitního opálení, které vydrží, je správný postup už při samotném chytání bronzu, tedy používat opalovací přípravky s dostatečnou UV ochranou. Barvu je nutné nabírat postupně a zabránit spálení pokožky. Ta se totiž pak brání právě rychlejšímu slupováním poškozené kůže, nehledě na zvětšující se riziko vzniku rakoviny. Aby krásné opálení vydrželo co nejdéle, nesmíte zapomínat na každodenní mazání se hydratačním mlékem.

Nezapomínejte na obličej

Přirozené opálení v obličeji si udržíte intenzivní hydratační maskou. Nemusíte ani chodit do drogerie, skvělou masku si můžete vyrobit i doma. Zkuste třeba avokádovou pleťovou masku. „Avokádo je bohaté na vitaminy A, B6, K, E, aminokyseliny, omega-3 mastné kyseliny a minerály. Není tedy divu, že tento je zázrak přírody hojně využíván při omlazování a hydrataci pleti. Přivede k životu jakýkoli typ pleti, bojuje proti vráskám a hlavně hydratuje,“ vysvětluje odbornice na krásu, Petra Řehořková z Petra Clinic. Budete potřebovat půlku zralého avokáda, 1 polévkovou lžíci oleje z pšeničných klíčků a čerstvě vymačkanou šťávu z půlky limetky. Rozmačkejte půlku avokáda na pastu, přidejte olej z pšeničných klíčků a limetkovou šťávu. Důkladně všechny ingredience promíchejte. Naneste na obličej, krk a dekolt a nechte působit po dobu 10-15 minut. Poté pořádně opláchněte vlažnou vodou

Nebojte se peelingu

Možná u vás panují obavy, abyste si snědou pokožku peelingem „nevydrhly“. Tyto obavy jsou však úplně zbytečné, ba naopak, je důležité alespoň jednou týdně použít jemný peeling. Ten odstraní odumřelé buňky a opálení tak bude zářit a více vynikne. „Díky peelingu neodstraníte opalování, ale zbavíte se toho, co kůži brání přijímat nové živiny. A čím více výživy kůži dodáte, tím déle si udrží ten správný odstín,“ vysvětluje dermatoložka. I takový peeling si můžete udělat jednoduše v pohodlí vašeho domova, klikněte zde.

Zavlažujte zevnitř

Dodávejte pleti hlavně vitaminy A, B a C, dále esenciální mastné kyseliny, zinek a selen. Velmi důležitý je také pitný režim. Bez vody kůže vysychá a pak ztrácí schopnost plnit své funkce – ochrannou, vylučovací i estetickou. Proto denně vypijte minimálně 2 litry nejlépe neperlivé vody. S udržením barvy také pomáhají tzv. karotenoidy. „Beta-karoten, též provitamin A, je nejznámějším ze skupiny karotenoidů, které napomáhají zhnědnutí pokožky, jsou silnými antioxidanty a jejich funkcí je hlavně chránit kožní buňky. Jejich úkolem je napravovat v hlubších vrstvách kůže škody, které napáchaly sluneční paprsky. Změna barvy nastane i bez působení slunečního záření a je způsobena ukládáním beta-karotenu v organismu,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Samková. Nejlepším zdrojem karotenoidů jsou červené, žluté a oranžové potraviny, třeba mrkev, paprika, rajčata, batáty, mango apod. Nedostatek těchto látek se projeví na zdraví pokožky, vlasů, očí a zubů. Pokožka je suchá, vrásčitá, mohou se objevit i pigmentové skvrny.

Každý podzim si nechte preventivně zkontrolovat pihy a znaménka na celém těle dermatologem. Prevence melanomu se jistě vyplatí.

Čtěte také:

Reklama