ironing

Žehlíte ráda? Já tedy ne. Žehlení dokonce můžu jmenovat jako svou nejneoblíbenější domácí práci. Proto jsem zjišťovala, jak si ho co nejvíc usnadnit.

Jak tedy na to?

1. Při dotazu v obchodě jsem kupodivu zjistila, že co nejlehčí žehlička nám práci spíše přidělá. Čím je těžší, tím na ni musíme méně tlačit, tudíž vydávat více síly. Vzpomenete si ještě na železné supertěžké žehličky našich babiček, které se nahřívaly na kamnech? Ta tíha měla své opodstatnění!!

2. Důležitá je pro zamezení bolesti zad i zápěstí výška žehlicího prkna.  Mezi prknem a loktem by měl být prostor 27 centimetrů. Zkusmo si ho změřte a výšku prkna upravte.

3. Po zahřátí žehličky s ní párkrát přejeďte po froté ručníku a zjistěte, zda „nedrhne“. Napálené plošky na žehličce vznikají tím, že příliš vysokou teplotou přežehlíte na tričku obrázek, vlněný svetr či polyamid. Jestliže se vám napáleniny nepodaří odžehlit na drsné látce, nezbývá než použít čistící tyčinku, kterou seženete v drogerii. Není levná, ale vydrží dlouho.

4. Prádlo si roztřiďte podle snášené teploty. Nejprve vyžehlete bavlnu a len, nakonec nechte choulostivé kousky. Máte-li jich málo, stihnete to během vychládání žehličky po jejím vypnutí.

5. Len nebo například polyesterové černé kalhoty žehlete po rubu a se zapnutým napařovátkem. Nevzniknou tak lesklé nablýskané plochy.

6. Žehlíte-li manšestr, tvíd, flanel, vlnu nebo tmavé obleky, nejefektivnější způsob je přes vlhkou plátěnou utěrku. 

7. Módní výkřiky zdobené korálky, výšivkami a flitry „vemte“ přes měkký ručník. Ozdoby ani žehlička se neponičí.

8. Vyžehlené věci neukládejte hned do skříně, ale nechte je vychladnout, jinak se ve skříni znovu pomačkají.

A něco navíc

  • Sušičky

Mnoho současných sušiček slibuje poloviční práci se žehlením. Sama ji nemám, ale od šťastnějších kamarádek vím, že prádlo není opravdu zdaleka tak pomačkané jako po usušení na šňůře. Některé pak proto nežehlí vůbec.

  • Ždímání

Nakolik bude prádlo pomačkané, ovlivňuje i rychlost obrátek při ždímání. Doporučuje se nastavit na méně než tisíc za minutu, znalci tvrdí, že ideální je mezi osmi až devíti sty. Šaty sice schnou o trochu déle, ovšem nevypadají jako zmuchlaný papír.

  • Prací přípravky

Na trh v posledním roce přišlo i několik speciálních pracích přípravků, které zamezují přílišnému mačkání. Mám vyzkoušeno a opravdu to funguje. Spoustu triček ukládám bez žehlení a nevidím žádný rozdíl. 

  • Spreje

V drogeriích a supermarketech také koupíte přípravky ve spreji, které slibují zázraky. Pěny vytváří na oděvu jemnou vrstvu, která látku změkčí, a ta neklade žehličce takový odpor. Zároveň pak déle udrží perfektní tvar a nemačká se. Doporučuje se speciálně pro žehlení pánských košil. To ovšem vyzkoušené nemám.

Žehlíte ráda? A máte nějaký fígl na ulehčení práce?

Reklama