Říká se, že záda bolí každého. Skutečně si asi každý občas postěžuje na bolesti krční páteře, bolesti mezi lopatkami či píchání v kříži. Bolesti zad patří mezi nejčastější civilizační onemocnění a po bolestech hlavy jsou druhou nejčastější příčinou návštěv pacientů v neurologických nebo rehabilitačních centrech. Tento zdravotní problém se na celém světě řadí mezi ty nejběžnější.

Příčin je mnoho

Bolesti zad mají pestrou paletu příčin. Jednotlivé příčiny se navíc často navzájem kombinují. Záda ovlivňuje v první řadě držení těla. Jak člověk sedí či stojí, i jeho chůze ovlivňuje vznik bolestí zad. Jednou z příčin bolestí je také stres. Ve stresu dochází ke zvýšenému svalovému napětí, a to se může projevit v oblasti bederní páteře ztuhnutím a bolestivostí.

 

Na bolestech zad se ve velké míře podepisují například sedavá zaměstnání a častá práce u počítače. Jednotvárné pohyby a nevyváženost v zatížení zádových svalů mají taktéž na vznik bolestí nepříznivý vliv, podobně na záda působí i nadváha a nedostatek pohybu.

 

Aby záda nebolela…

Nejúčinnější prevencí je pravidelné cvičení, sportování a rovnoměrné posilování zádových svalů, nejvhodnější je například strečink, plavání nebo pilates. Jako velmi účinná prevence se ukázalo i posilování břišních svalů. Nejméně vhodný je běh nebo skákání, kdy dochází k otřesům páteře. Oblíbenou součástí jak léčby, tak prevence jsou i masáže.


Zbavte se bolesti

Pro akutní zklidnění náhlých krátkodobých bolestí je obvykle nejúčinnější klid, úlevová poloha na lůžku (vleže na boku s pokrčenýma nohama) a aplikace suchého tepla v podobě přikládání zahřátého ručníku. V práci vám k úlevě pomůže i svetr ovázaný kolem pasu. Pozor! Při zánětech kloubů se naopak doporučují studené obklady. Klidový režim by neměl být příliš dlouhý, neboť mohlo později dojít ke zhoršení stavu. Podobně je tomu i s užíváním farmak.

Dlouhodobé užívání léků se většinou nedoporučuje. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění. Pokud člověka navíc záda nebolí, provádí normálně všechny úkony a pohybuje se jako bez bolestí, což může mít za následek větší námahu pro postiženou partii a z toho plynoucí další zhoršení stavu.

Další doporučovanou částí léčby může být i koupel ve vířivé vaně. Teplá voda svaly zahřeje a uvolní a trysky příjemně masírují bolavé partie. Zesílení účinku ozdravné koupele můžete dosáhnout i přidáním bylinek. Proti bolesti velmi účinně působí například levandule a rozmarýn.

Namažte se. Výborným pomocníkem při bolestech zad je kostivalová mast nebo jírovcová mast. K dostání je i mast s kombinací obou bylinek. Dobře může pomoci i některý z bylinných masážních gelů Alpa obsahující mentol. Mentol pokožku prokrví, záda se prohřejí, a to přináší celkovou úlevu. Cena mastí i masážního gelu se pohybuje od 50 korun.

Máte-li po ruce pomocníka, požádejte ho, aby vám bolavé místo namazal, pokud si na něj nedosáhnete sama. Případně poproste i o krátkou jemnou masáž. Pokud se sama octnete v roli maséra, mějte ale na paměti, že páteř se masírovat nesmí, jen svalstvo kolem ní. Na lopatkách a ledvinách se vyvíjí jen malý tlak.

Po ústupu bolestí následuje další rehabilitační péče v podobě základních cviků na posílení svalového korzetu, cviky ve vodě, plavání. Podáváním léků by se bolest zad měla řešit jen výjimečně.

Předešlé tipy jsou určeny pouze pro akutní bolestivé stavy. Pokud bolesti zad přetrvávají déle než týden nebo je doprovázejí bolesti břicha, teploty či znecitlivění končetin, nepokoušejte se pomoci si sama a raději vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Také vás trápí bolesti zad? Co vám proti nim pomáhá?

Reklama