Foto: Shutterstock
Uklízení na směny
Možná, že jste dosud zastávali model jednoho pořádného úklidu za týden. Jenže to většinou vede k tomu, že už druhý den máme doma zase nepořádek, který týden čeká na další úklid. Pokud tedy chcete mít do jisté míry uklizenou domácnost každý den, rozplánujte si jakési uklízecí směny. Pro každý den si udělejte seznam činností, které se vám vejdou třeba do třiceti či méně minut. Úkoly, které byste měli zvládnout, než se uložíte ke spánku, mohou zahrnovat také činnosti, jako je úklid dřezu apod.
Úklid podle pravidla 1-3-5
Velmi podobný uklízení na směny je úklid podle pravidla 1-3-5. V praxi to znamená, že si stanovíte jeden zásadní úkol v oblasti uklízení, který bude nejnáročnější (může to být třeba reorganizace knihovny, vymytí kuchyňských skříněk apod.). Dále si stanovíte tři jednodušší úkony a pět velmi snadných a menších, které úklid daného prostoru nebo místnosti dotáhnou.
Úklid ve vzteku
Nahromaděné negativní emoce můžeme využít i k ničemu jinému než jen k tomu, že budeme řvát na partnera nebo děti. Jestliže na vás zrovna přijde zásadní emoce vzteku, pusťte se do úklidu, jako je třeba agresivní drhnutí dlaždic. Nejenže budete mít doma o něco více čisto, ale také se uklidníte. Úklid je totiž do jisté míry i formou terapie. Zaměstnáte ruce a ulevíte hlavě.
Představte si, že vás čeká stěhování
Zbavit domácnost zbytečného harampádí můžete i díky metodě, při které si představíte, že vás čeká stěhování. Projděte si jednotlivé místnosti a zauvažujte nad tím, jaké věci by vám nestály za to, abyste je v případě stěhování balili a přesouvali do vašeho nového domova. Pokud na to ale nemáte celý víkend, rozplánujte si to postupně po jednotlivých místnostech.
Jedno za jedno
Praktikovat můžete také metodu jedno za jedno, která je velmi jednoduchá. V praxi to znamená, že když si do domácnosti koupíte nějakou novou věc, musíte se po příchodu domů rozhodnout, kterou ze svých starých věcí vyhodíte. Díky tomu se vám počet věcí nebude neustále rozmnožovat.
Pravidlo 90/90
S takzvanou debordelizací domácnosti vám může pomoci i pravidlo 90/90. Je velmi snadné a spočívá v tom, že si postupně berete do rukou různé věci a kladete si dvě otázky. První zní: Použil jsem tuto věc v uplynulých devadesáti dnech? A druhá: Použiju tuto věc v následujících devadesáti dnech? Jestliže na obě otázky odpovíte záporně, asi není důvod, abyste si danou věc i nadále nechávali. Tím samozřejmě nemáme na mysli třeba lyže nebo kola, která se využívají jen v sezóně.
Zdroje: Zena-in.cz, Bhg.com, Marthastewart.com, Thespruce.com
Nový komentář
Komentáře
A co třeba vyměnit partnera za nějakého, co uklízí, nebo se ho zbavit úplně...ostatně ono se s nima dá i rozumně domluvit. Třeba věta: dokud tu neuklidíš, nepustím tě k počítači na většinu mužů docela funguje...a pokud neuklidí a nacpou se k němu, tak se ten počítač prostě rozmlátit a oni už pak dají bacha, aby nedělali bordel, když si koupí nový. Je to snadný, jen to chce nebýt blbý otrok nějakého prasete.