batoh.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kabelka je sice nejlepší kamarádkou většiny žen, ale někdy je zkrátka třeba vyměnit ji za batoh. Když vyrážíte za dobrodružstvím do přírody, chystáte se na větší nákup nebo jen potřebujete mít obě ruce volné. Ve všech těchto případech je batoh volbou číslo jedna. Jak ale docílit toho, aby vás po několika minutách z batohu nebolela záda?

  • Důležitý je zpevněný zádový systém: Ten pomáhá držet stabilitu a nenamáhá tolik záda.
  • Zaměřte se na popruhy: Při výběru batohu je důležité zjistit, zda se vám popruhy nezařezávají a ani vás netlačí. Zároveň platí, že čím větší jsou ramenní popruhy, tím snadnější bude chůze a delší vaše výdrž. Je to dáno tím, že se těžiště nákladu rozloží na širší část zad. Nic se ovšem nemá přehánět. Popruhy by na druhou stranu neměly být ani přehnaně široké (aby nebyly širší než vaše ramena).  
  • Bederní pás výhodou: Pokud váš batoh zahrnuje bederní popruh, měl by nést větší zátěž nežli ramenní popruhy, protože jeho použitím přesunete váhu batohu na nohy a boky, ve kterých je obecně větší síla. Při nasazení batohu na záda se také utahuje jako první. Jeho utažením zapojíte do nošení i pánevní oblast a díky tomu budete schopni být stabilnější.
  • Vyvarujte se příliš těžkého batohu: Batohy jsou sice primárně určené k přenášení většího množství předmětů, které bychom jinak špatně unesli, ale ruku na srdce – i tak ho většina z nás zahrnuje také věcmi, které tak úplně nepotřebuje. Nošení nadměrné hmotnosti v batohu však může podle doktora Kennetha Hansraje způsobit chronickou bolest zad, vyhřezlé plotýnky, bolesti krku, bolesti nohou změny v postoji a chůzi.

Zdroj info: bezbolestizad, jenprocestovatelejakdoprvnitridyabcnews

Reklama